کودتا گران رییس جمهوری و نخست وزیر مالی را بازداشت کردند

تهران-ایرنا- برخی منابع خبری داخلی و خارجی سه شنبه شب اعلام کردند که «ابوبکر ابراهیم کیتا» رییس جمهوری و "بوبو سیسه" نخست وزیر مالی توسط کودتاگران وابسته به ارتش بازداشت شده‌ است.

به گزارش ایرنا، یک خبرنگار شبکه تلویزیون رسمی مالی (ORTM) کشوری واقع در غرب آفرایقا در این باره گفت که پس از آن که نظامیان شورشی رییس جمهوری و "بوب سیسی" نخست وزیر را بازداشت کردند، پخش برنامه این شبکه بر روی اینترنت متوقف شده است.
"نوهوم توگو" سخنگوی ائتلاف مخالفان دولت مالی به نام (ام۵. اف. بی) نیز در گفت وگو با رویترز اعلام کرد: کیتا تمایلی به شنیدن خواسته‌های ملت ندارد، ما حتی جایگزین نیز به وی پیشنهاد دادیم اما او با کشتار جواب ما را داد.
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز به نقل از منابع خود نوشته است که شورش در پادگان «کاتی» در اطراف "باماکو"؛ پایتخت شروع شده و یک منبع دیگر نیز گفت که شماری از وزیران و افسران عالی‌رتبه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.
به دنبال این اقدام سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کمیسیون آفریقا این اقدام کودتاچیان را محکوم کردند و خواستار آزادی مقام‌های ارشد مالی شدند.
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل بامداد چهارشنبه خواستار آزادی «فوری و بی‌قید و شرط» رییس جمهوری مالی شد.
منابع خبری همچنین گزارش دادند که به درخواست فرانسه شورای امنیت سازمان ملل امروز چهارشنبه برای بررسی اوضاع در مالی نشست اضطراری برگزار خواهد کرد.
«موسی فکی» رییس کمیسیون آفریقا نیز در بیانیه‌ای ضمن محکومیت بازداشت رییس جمهوری و نخست وزیر مالی خواستار آزادی فوری آنان شد.

شهروندان مالی ۳۱ خرداد ماه نیز به خیابان پایتخت آمده و خواستار استعفای رییس جمهوری این کشور شده بودند.
در نخستین تظاهراتی که ۵ ژوئن(۱۶ خرداد) در مالی برگزار شد، کیتا با دادن امتیازاتی با تشکیل دولت وحدت ملی موافقت کرد، خواسته‌ای که نتوانست معترضان را متقاعد کند و آنان را برای چندمین بار به خیابان‌ها کشاند.
بحران سیاسی در مالی که به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور در مارس گذشته بوجود آمد نگرانی بیش از پیش کشورهای همسایه و قدرت‌های جهانی را بدنبال داشت، چرا که این کشورها افزایش ناآرامی‌ها در این کشور را برای عملیات نظامی مشترک علیه برخی گروه‌های مسلح در منطقه ساحل در غرب آفریقا خطرساز می‌دانند.
تا پیش از بازداشت رییس جمهوری مالی، از دیگر مشکلات وی شیوع ویروس کرونا در این کشور آفریقایی، اعتصاب معلمان و تنش‌های سیاسی ناشی از اختلافاتی بود که از ماه مارس سال جاری و در جریان انتخابات پارلمانی در این کشور به وجود آمده است.
کیتا که سال ۲۰۱۸ برای یک دوره دیگر پنج ساله ریاست جمهوری‌اش را آغاز کرد، اما با توجه به افزایش خشونت‌ها توسط برخی گروه‌های مسلح تندرو و وخامت اوضاع اقتصادی با مخالفت فزاینده‌ای روبرو شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =