۲۸ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۲
کد خبرنگار: 1795
کد خبر: 83912524
۰ نفر

برچسب‌ها

گروه های جهادی با محور تربیتی وارد آموزش مجازی البرز می شوند

کرج -ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش البرز گفت: با مشارکت آموزش و پرورش و ستاد امربه معروف و نهی ازمنکر، گروه های جهادی با محور تربیتی وارد آموزش مجازی و حضوری مدارس این استان در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ می شوند.

سالار قاسمی روزسه شنبه درنشست با دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان البرز اظهار داشت: به منظوربرنامه ریزی جامع دراین خصوص کارگروهی درحوزه معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان البرز شکل می گیرد تا محتوای تربیتی برحسب گروه سنی و نیاز دانش آموزان آماده و ازطریق شبکه آموزشی شاد و یا درکلاس درس برحسب وضعیتی که درشرایط کرونایی دارند، قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه کارکردن در مسیر امربه معروف و نهی از منکر نیاز به فرآیند راهبردی - عالمانه دارد، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به اهداف تعریف شده،لازم است برنامه های آموزشی و تربیتی در این خصوص از نگاه روانشناسی و جامعه شناسی مورد بازنگری و نیازسنجی قرار گیرد تا محتوای تربیتی اثربخشی برای دانش آموزان تولید و آماده گردد.

وی بیان داشت: ریشه یابی وتحلیل محورهای مربوط به امربه معروف و نهی از منکر در جامعه نیز ضرورت دارد تا زمینه پاسخ دادن به چرا هایی که در ذهن نوجوانان و جوانان نقش بسته، بوجود آید.

قاسمی تصریح کرد: باید به سوالاتی که از سوی این گروه سنی مطرح می شود توسط کارشناسان توانمند پاسخ داده شود زیرا درصورت عدم پاسخ آنان برای رسیدن به جواب از روش های دیگری چون شبکه ها و فضاهای مجازی روی می آورند.

وی گوش دادن به نقدها، نداشتن نگاه سیاسی درفعالیت های مربوطه دراین بخش، استفاده از توانمندی و ظرفیت های درون و برون سازمانی درامور تربیتی، استفاده ازفضای شبکه دانش آموزی شاد، برگزاری نشست های هم اندیشی، تولید محتوای تربیتی و استقبال ازطرح و ایده های آموزشی و تربیتی را از دیگر راهکارهای مورد توجه در مسیر توسعه فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر دربین افراد ذکر کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان البرز هم گفت: برای اثربخشی طرح ها و برنامه های مرتبط با امربه معروف و نهی از منکر در جامعه باید برنامه ریزی مستمر داشت چون کار مقطعی از جمله دربین دانش آموزان پاسخ نمی دهد.

فرشته فهمیده اظهارداشت: آموزش و پرورش در طول سال برای دانش آموزان و فرهنگیان برنامه های مختلفی برگزار می کند به عنوان مثال برای دانش آموزان ۳۵۰۰ گفتمان دانش آموزی ونشست های آزاد اندیشی ، مسابقات فرهنگی وهنری برگزار کرده است.

وی با اشاره به اینکه یکی ازبرنامه های محوری امربه معروف و نهی از منکر درآموزش و پرورش را موضوع مهم حجاب وعفاف تشکیل داده است، یادآورشد: در پی شیوع ویرووس کرونا و تعطیلی مدارس برای دانش آموزان البرز درحوزه پرورشی  ۷۰۰ محتوای آموزشی – تربیتی تولید شد.

فهمیده افزود: بسیاری ازمحتوای تولیده شد البرزدرشبکه آموزشی شاد برای دانش آموزان و معلمان سایراستان ها پخش و یا درحال پخش شدن است.

وی تصریح کرد: استفاده از فضای رسانه ای برای ترویج امربه معروف و نهی از منکر که ریشه دردین اسلام دارد، مسئولیت خطیری است که باید ازآن استفاده لازم را برد.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان البرز نیز در این نشست گفت: به امربه معروف و نهی از منکردراستان نگاه توسعه ای داریم چون کارکردهای این توصیه دینی در جامعه متفاوت است.

حجت الاسلام محمد منتج با بیان اینکه آموزش و پرورش نقش مهمی در امور آموزشی و تربیتی در جامعه دارد، اظهارداشت: کارکرد امربه معروف و نهی از منکر به همه امور جامعه برمی گردد و براساس روایات امربه معروف و نهی ازمنکر مربوط به همه واجبات، برکات ، خیرها و حتی جهاد فی سبیل الله در مقابل امر به معروف و نهی از منکر همانند قطره در مقابل دریاست.

وی خاطرنشان کرد: به منظور آموزش و خدمات رسانی به مردم گروه های جهادی مختلفی دراستان فعالیت دارد که هرکدام براساس توانمندی که دارند افراد را بدون هیچ چشم داشتی زیرپوشش خدمات خود می برند.

وی تصریح کرد: اکنون یکی از دغدغه های اعضای این گروه جهادی در استان البرز را در حوزه آموزش و پرورش تشکیل می دهد.

منتج ادامه داد: با تشکیل کارگروهی تخصصی درزمینه فعالیت های امربه معروف و نهی از منکر می توان زمینه حضور این گروه های جهادی را به صورت حضوری و یا مجازی در مدارس البرز بوجود آورد.

وی تاکید کرد: گروه های جهادی در ۱۶ زمینه و۱۰۰ محورتوانایی خدمت به مردم استان البرز را دارند.

استان البرز۵۰۰ هزاردانش آموزدارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =