رشد ۱۰ برابری ثبت شناسه سمن های جوانان در پنج ماه اول سال ۹۹

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مشارکت های اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان از رشد ۱۰ برابر ثبت شناسه سمن های جوانان در ۵ ماه اول امسال خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، سجاد سالک با بیان این که در سال جاری تا امروز حدود ۶۰۰ پرونده سمن های جوانان در هیئت های نظارت تایید شده است، افزود: این ۶۰۰ پرونده یا شناسه خود را دریافت کرده اند و یا در مرحله دریافت شناسه از اداره ثبت قرار دادند که این آمار در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته (پایان مرداد ۹۸ ) که به ۶۰ پرونده هم نمی رسید رشد ۱۰ برابری داشته و بسیار خیره کننده است
وی در خصوص روند ثبت شناسه سازمان های مردم نهاد جوانان به این پایگاه گفت: با توجه به اینکه سازمانهای مردم نهاد جوانان برای فعالیت و برای ثبت قراردادها و گردش مالی خودشان نیازمند ثبت شخصیت حقوقی و دریافت شناسه بودند در سال ۹۷ تفاهم نامه ای میان وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشور به امضا رسید تا سازمان های مردم نهاد جوانان صاحب شخصیت حقوقی شوند و شناسه به آنها اختصاص پیدا کند.
وی تصریح کرد: به دلیل اینکه این کار موضوع جدیدی در طول عمر فعالیت سمن‌های جوانان بود و در سال های مختلف این اتفاق رخ نداده بود و با وجود اینکه دستورالعمل های اجرایی آن هم توسط معاونین وزرا، امضا و به استان‌ها ابلاغ شد، ولی مدت زمان زیادی طول کشید تا استان های مختلف با این موضوع ارتباط برقرار کنند و ابهامات و پرسش‌های زیادی برای همکاری داشتند، در نتیجه تا نیمه دوم سال ۹۸ این کار به کندی پیش می رفت و در خیلی از استان ها روند امیدوار کننده نبود.
سالک اظهار داشت: خوشبختانه طی ماه‌های گذشته با همکاری وزارت کشور و پیگیری دفتر معاون اول رئیس جمهور، روند کار در همه استان ها شتاب خیلی خوبی پیدا کرد و سرعت خوبی را در این موضوع شاهد هستیم و به نظر می رسد ابهامات و ایرادات و سوالات استانداری ها برطرف شده و امروز به یک آمار قابل توجهی رسیدیم.
مدیرکل دفتر مشارکت های اجتماعی جوانان با بیان این که تا امروز حدود سیصد سازمان مردم نهاد جوانان موفق شدند شناسه خود را دریافت کنند، افزود: ۳۰۰ سمن دیگر نیز در حال طی مراحل اداری ثبت هستند که در صورت تکمیل مراحل، خیلی امیدوار و خوش بینیم که تا یک ماه آینده، شناسه خود را دریافت کنند.
وی اظهار داشت: استان مازندران با ۷۹، استان خوزستان با ۷۰ و استان هرمزگان با ۴۹ پرونده تایید شده، سه استانی هستند که بیشترین تعداد تایید در هیئت نظارت را دارند.
سالک گفت: با توجه به اینکه در سال ۹۹ امکان واریز کمک های توانمندسازی و برگزاری کارگاه ها را به سمن هایی که شناسه ندارند، نخواهیم داشت؛ ضروری است که همه سمن هایی می ‌خواهند از کمک های اعتباری هر دستگاه دولتی استفاده کنند شناسه خود را دریافت کنند.
وی در پایان گفت: با روند خوبی که شروع شده، انشالله تا پایان سال سمنی نخواهیم داشت که علاقه داشته باشد شناسه بگیرد ولی نتواند دریافت کند. دریافت شناسه اجباری نیست ولی ما موظف هستیم هر زمانی که یک سمن تمایل به دریافت شناسه را داشت شرایط را فراهم کنیم که خوشبختانه این اتفاق افتاده است و امیدواریم تمام سمن ها بتوانند شناسه خودشان را دریافت کنند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha