انتشار فراخوان نخستین مهرواره فصلی شعر آیینی

تهران- ایرنا- فراخوان نخستین مهرواره فصلی شعر آیینی با عنوان «اشک ماه»، ویژه تابستان ۱۳۹۹ از سوی انجمن شاعران نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.

 انجمن شاعران نوجوان کانون در ادامه‌ سیاست‌های کلی کانون مبنی بر آسیب‌زا بودن برنامه‌های رقابتی، می‌کوشد تا نوجوانان را به تعامل، دوستی، همبستگی و مشارکت در فعالیت‌ها تشویق کند.
بر همین اساس در آستانه‌ ماه محرم و آیین‌های سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع)، نخستین مهرواره فصلی شعر با عنوان اشک ماه با محوریت شخصیت حضرت امام حسین (ع)، واقعه عاشورا و دیگر موضوع‌های مرتبط با ماه محرم، برگزار می‌شود.
ادبیات عاشورایی، از غنی‌ترین و حماسی‌ترین ذخایر فکری و احساسی شیعی است و شاعران شیعه پرداختن به واقعه عاشورا را بر خود فرض می‌دانند و این جدای از محبت حضرت سید الشهدا بی‌تردید ریشه در تایید و تشویق و سفارش ائمه معصومین (ع) دارد.
این مهرواره با هدف پاس‌داشت فرهنگ ارزشمند عاشورا، آشنایی بیشتر اعضای انجمن‌های شعر کانون در سراسر کشور با فرهنگ غنی عاشورا و تقویت هویت دینی و مذهبی، شناسایی، استعدادیابی و قدردانی از نوجوانان شاعر در زمینه آثار مرتبط با عاشورا و انگیزه‌بخشی و تشویق اعضا برای سرودن آثار تازه در حوزه ادبیات عاشورایی برگزار خواهد شد.
نخستین مهرواره فصلی شعر اشک ماه برای دو گروه سنی نوجوانان (۱۴ تا ۱۸) و (۱۸ تا ۲۲) سال و در قالب‌های آثار کلاسیک و آزاد (نیمایی، سپید) برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا ۳۱ شهریور فرصت دارند تا آثار خود را به این رویداد ارسال کنند.
بر اساس مقررات عمومی اعلام شده، هر شرکت‌کننده می‌تواند در نهایت ۳ اثر را در قالب فایل word با فونت B.nazanin۱۴ به صندوق الکترونیکی مهرواره به نشانی mehrvareh.adabi@kpf.ir ارسال کند.
زمان اعلام نتایج نهایی ۱۷ مهر ۱۳۹۹ مصادف با اربعین حسینی خواهد بود و در صورتی که آثار ارسالی به حدنصاب انتشار کتاب برسد در قالب مجموعه‌ای منتشر می‌شود.

فراخوان نخستین مهرواره فصلی شعر ویژه تابستان ۱۳۹۹

طوطی قصه‌های مثنوی میهمان خانه‌های کودکان شد

فیلم تئاتر تو مثل طوطی به کارگردانی امیرحسین انصافی و آرین ناصری‌مهر نخستین اثری بود که در قالب طرح «نمایش‌نما» بر روی سایت مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نمایش گذاشته شد.

 طرح نمایش‌نما (اکران فیلم‌ نمایش‌های کودک در فضای مجازی) که از روز ۱۵ مرداد آغاز شده و تا نیمه‌ی آبان سال جاری ادامه خواهد داشت، در اولین روز اکران خود نمایش زنده-عروسکی «تو مثل طولی» را برای مخاطبان کودک و نوجوان بر روی سامانه فروش قرار داد.

این نمایش، حکایت پدری است که روایت قصه طوطی و بازرگان را برای کودکی نیمه کاره رها کرده و حالا که زمان تولد دخترش فرارسیدن به انباری می‌رود تا هدیه‌ای که ساعتی پیش در آن‌جا پنهان کرده است را بردارد. آن هدیه یک طوطی داخل قفس است و در این موقعیت بازرگان قصه از دل کتاب درآمده و پدر را داخل کتاب می‌برد تا او را از سرگردانی بیرون بیاورد و قصه‌اش را به‌پایان برساند تا این‌که...

این اثر که تولید سال ۱۳۹۶ مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری است تاکنون در چندین جشنواره از جمله در دو جشنواره بین‌المللی تئاتر سلتیک یونان و بلژیک پذیرفته شد و در جشن انجمن نمایش‌گران عروسکی خانه تئاتر در سال ۹۷ مورد قدردانی قرار گرفت.

 در این روزها که شاهد شیوع بیماری کرونا در کشور هستیم، فیلم آثار و تولیدات سه دهه‌ کانون در حوزه تئاتر کودک و نوجوان در قالب طرح «نمایش‌نما» بر روی سایت کانون قابل دسترسی و خرید بلیت است.

به گفته امیرحسین انصافی یکی از کارگردانان نمایش تو مثل طوطی، این اثر بر اساس قصه‌های کهن مثنوی مولانا شکل گرفته و داستان اصلی آن بر اساس حکایت طوطی و بازرگان تولید و داستانک‌های بخش بخش آن بر اساس دیگر قصه‌های مثنوی مولوی به رشته تحریر درآمده است.

انصافی دلیل استقبال بی‌نظیر مخاطبان را هنگام اجرا در سال ۹۶، همین فضای بخش بخش و سفرهای پی در پی بازرگان قصه به کشورهای مختلف و آشنایی تماشاگران کودک و نوجوان با فرهنگ، جغرافیا، موسیقی، پوشاک و... کشورها دانست.

آرین ناصری‌مهر دیگر کارگردان این نمایش درباره اکران فیلم تئاتر تو مثل طوطی افزود؛ هر چند این اتفاق بسیار نوپا و بنا به شرایط صورت پذیرفته و هنوز مخاطبان خود را آن‌طور که باید و شاید درگیر نکرده است اما حالا که شرایط برای اهالی هنر و مخاطبان علاقه‌مند به تئاتر به دلیل شیوع بیماری کرونا دشوار است، می‌بایست رسانه‌های پرمخاطب دیگر کمر همت برای یاری هنرمندان تئاتر ببندند.

تبلیغات اتفاق‌های هنری مانند تئاتر در رسانه‌هایی جمعی همچون تلویزیون آن هم به شکل مستقیم، تاثیر به‌سزایی بر افزایش مخاطب و روند بهتر دیده‌شدن فیلم تئاترها خواهد گذاشت. درخواستی که نه امروز و به خاطر این شرایط، بلکه ده‌ها سال است اهالی تئاتر از رسانه‌های پرمخاطب نظیر صدا و سیما داشته‌اند.

امیرحسین انصافی نویسنده، کارگردان، بازیگر تئاتر، آهنگ‌ساز و نوازنده، مجری و بازیگر رادیو و تلویزیون است و آرین ناصری مهر کارگردان و بازیگر تئاتر و سینما، کارشناس ارشد کارگردانی از دانشگاه هنر تهران است.

در طرح نمایش‌نما که از روز ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ آغاز شده است ۳۶ عنوان فیلم نمایش‌های کانون پرورش فکری به تدریج در یکی از سایت‌های فروش بلیت تئاتر بارگذاری می‌شود که دسترسی به آن تا پایان فصل پاییز ۱۳۹۹ از طریق نشانی اینترنتی  تئاتر کانون نیز امکان‌پذیر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =