کنکور سراسری زیر ذره‌بین ناظران سلامت

تهران-ایرنا- کنکور سراسری در حالی از ساعت هشت صبح فردا کلید می‌خورد که پروتکل‌های بهداشتی این آزمون زیر ذره‌بین هفت هزار ناظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می‌گیرد.

همه حاشیه هایی که ماه های گذشته گریبان کنکور سال ۹۹ را گرفته بود ناشی از نگرانی برای تأمین سلامت بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار داوطلبی است که تاکنون تعدادی از آنها در آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری شرکت کرده اند و اکثریت باقی مانده از فردا شانس قبولی خود را در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها محک می زنند.

این نگرانی ها اما در روزهای منتهی به برگزاری پر داوطلب‌ترین کنکور این سه مقطع  درحال برطرف شدن است چرا که تعداد زیادی از ارگان ها دست یاری به سوی سازمان سنجش دراز کرده اند و گوشه ای از کار این اقدام ملی را گرفته اند تا خانواده ها از فردا با آرامش، فرزندان خود را راهی این جاده سرنوشت سازند.

از بسیج مستضعفان گرفته تا ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، استانداری ها، سپاه، مصلی ها، ورزشگاه ها، اورژانس، نیروی انتظامی و سایر دستگاه ها با ایجاد لایه حمایتی، در حال فراهم کردن شرایطی بهداشتی و سالم برای آرامش خاطر بیش از یک میلیون ۳۰۰ هزار داوطلب هستند.

سکانداران دو وزارتخانه علوم و بهداشت بارها در مصاحبه های خود، داوطلبان را مانند فرزندان خود دانسته اند و این اطمینان را دادند که کنکور زیر سایه سلامت و بهداشت برگزار می شود.

گواه این امر، افزایش 2 و سه دهم برابری فضای کنکور از 2 میلیون مترمربع به پنج میلیون مترمربع و افزایش فاصله بین صندلی از یک و ۶۰ سانتی متر به  یک و ۸۰ سانتی متر است؛ در کنار این موارد باید از توزیع پک های بهداشتی و ماسک میان تمام داوطلبان یاد کرد که در چهار روز برگزاری آزمون می تواند سلامت داوطلبان را تضمین کند.

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در نشست روسای دانشگاه ها تاکیدکرد که خانواده ها در خصوص سلامتی فرزندان شان اطمینان خاطر داشته باشند.

پروتکل های ویژه برای کنکوری ویژه

در کنار همه این موارد، سازمان سنجش آموزش کشور پروتکل های بهداشتی ویژه ای برای کنکور سراسری اعلام کرد تا آبی بر آتش نگرانی های کنکوری ها و خانواده ها باشد.

این پروتکل ها می گویند: عوامل اجرایی و حفاظتی که نسبت به سال گذشته تعداد آنها حدود 50 درصد افزایش دارد در صحت کامل در اجرای آزمون همکاری خواهند داشت.

با هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت تعیین شده تا برای ارائه مشاوره های بهداشتی در حوزه امتحانی فعالیت کند.

مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره ها و ... اندیشیده شده است.

محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامتگذاری شده است و داوطلبان باید روی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده (حداقل یک متر) برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند.

حوزه و تمامی تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می شود.

استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و درمانگاه های شهرستان ها، در روزهای برگزاری آزمون و حوزه های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

پاکسازی و گندزدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان ها و شهرستان ها، با نظارت نمایندگان تام الاختیار، حفاظت آزمون استان ها و نماینده ناظر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می­ شود.

در صورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس و یا سواری ون) جابجا شوند، صندلی ها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک چهارم تا یک سوم ظرفیت خودرو استفاده می­ شود.

فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری در نظر گرفته می شود. منشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا و ...ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهند داشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می دهند.

جداسازی کرونایی ها

کنکور سراسری هم مانند دو آزمون کارشناسی ارشد و دکتری داوطلبان کرونایی دارد که این افراد در بیمارستان شهر خود و بیمارستان طالقانی تهران می توانند در کنکور شرکت کنند.

در کنار تمام موارد بهداشتی که از سوی متولیان امر عملیاتی می شود، کنکوری ها هم نسبت به رعایت توصیه های بهداشتی و استفاده از ماسک های پزشکی اقدام کنند تا این کنکور خیلی خاص در زورآزمایی با ویروس هولناک کرونا سربلند از گود خارج شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =