آیین‎‌نامه مجزای دانشجوی نمونه علوم پزشکی تدوین می‌شود

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در آیین‌نامه فعلی انتخاب دانشجوی نمونه (مشترک بین وزارت علوم و بهداشت) امتیازاتی وجود دارد که مغایر با خط قرمزهای وزارت بهداشت در حوزه آموزش است، از این رو تا سال آینده آیین‌نامه‌ای مستقل از وزارت علوم تدوین می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیما سادات لاری اظهار داشت: در این آیین نامه امتیازات قابل وصول برای دانشجویان نمونه وزارت بهداشت در نظر گرفته می شود.

وی با اشاره به درخواست‌های دبیران شورای مرکزی شورای صنفی دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی PH.D، گفت: دانشجویان دکترا و دستیاری در حقیقت دانشجویان ما در خط مقدم جبهه درمان هستند، به واقع نه تنها در شرایط کرونا بلکه در همه شرایط در صف اول حفظ سلامت مردم قرار دارند. این در حالی است که بنیه علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را دانشجویان PH.D بر دوش  کشیده و تقویت می‌کنند؛ تلاش‌هایی چون تولید مقاله، ارتقاء در رنکینگ‌های علمی و ... از جمله این تلاش‌ها و خدمات است و بر این اساس این دو گروه برای ما بسیار دارای اهمیت هستند.

عزت نفس دانشجویان دستیاری برای ما دارای اهمیت است

معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که عزت نفس دانشجویان دستیاری برای ما دارای اهمیت بسیار است، گفت: یکی از مطالبات مهم دانشجویان دستیاری تعهد محضری است که از این دسته از دانشجویان گرفته می‌شود. دستیاران اعتقاد دارند این تعهدنامه یک طرفه است و بر این اساس بنا شد تا بندهایی از این تعدنامه که عملا تاکنون اجرا نشده اما عزت نفس دستیاران را زیر سؤال می‌برد، اصلاح شود.

لاری در خصوص کم بودن میزان حق‌الزحمه دستیاران دانشجو، گفت: موضوع وام دانشجویان دستیاری و دکتری به همین دلیل مطرح شد. در این مقاطع دانشجویان ما متوسط یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند که برای گذراندن امورات این دانشجویان کافی نیست. ما به دنبال این هستیم تا در هیأت امنا این موضوع را مطرح کرده و بر اساس مطالبه‌ای که این عزیزان داشتند ۵۰ درصد این حق الزحمه افزایش پیدا کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که موضوع بیمه تامین اجتماعی دانشجویان دستیاری از دیگر مطالبات دانشجویان و در دست اقدام است، ابراز داشت: تلاش داریم تا این عزیزان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند تا بر این اساس واژه حقوق به دریافتی آنان تعلق گرفته و از مزایای بازنشستگی و سنوات بهره‌مند شوند. این مهم در دل وام دستیاری است که موفق به اجرای آن شدیم و مذاکراتی با بیمه تأمین اجتماعی انجام داده‌ایم تا بر اساس اطلاعات دانشجویان دستیاری، بتوانیم در راستای بیمه تامین اجتماعی نیز اقدام کنیم.

وی در ادامه در خصوص طراحی و تدوین آیین‌نامه دانشجویان نمونه وزارت بهداشت، مستقل از آیین‌نامه دانشجویان نمونه وزارت علوم، گفت: در حال حاضر آیین نامه مشترکی در خصوص دانشجویان نمونه با وزارت علوم وجود دارد که بر اساس آن متعهد شده‌ایم که امتیازاتی را به دانشجویان نمونه اختصاص دهیم که عملاً این اتفاق رخ نمی‌داد. به عنوان مثال بندی در آیین نامه دانشجویان نمونه فعلی وجود دارد که بر اساس آن فردی که دانشجوی نمونه می‌شود، به استناد این موفقیت می‌تواند به صورت استریت (بدون آزمون از فوق لیسانس به دکتری)  جایگاه علمی خود را تغییر دهد. این در حالی است که در وزارت بهداشت با توجه به این‌که در حوزه سلامت و جان مردم تعهد و مسؤولیت دارد، برگزاری آزمون جهت شناسایی بهترین‌ها در این حوزه، خط قرمز است و هرگز از آن کوتاه نمی‌آییم.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: به دنبال پی‌گیری چرایی این موضوع، متوجه شدیم خواسته‌ها و امتیازاتی که دانشجویان وزارت بهداشت به دنبال آن هستند با دانشجویان وزارت علوم متفاوت است؛ بنابراین اولین قدم این است که این آیین‌نامه تغییر پیدا کند. بر این اساس و با اخذ موافقت معاونت آموزشی وزارت بهداشت، بنا شد تا آیین‌نامه‌ای‌ مستقل از وزارت علوم طراحی شود و در این راستا با دانشجویان نمونه دوره‌های قبل و مسؤولان معاوت آموزشی وزارت بهداشت، جلساتی برگزار شود.

لاری خاطرنشان کرد: در این جلسات به دنبال قرار دادن امتیازاتی هستیم که برای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت مهم است و البته قابل وصول است تا قول‌های غیر قابل اجرا داده نشود.

وی افزود: تلاش داریم تا برای دانشجویانی که بر اساس این آیین‌نامه بنا بود به صورت استریت [درصد اول کلاس از نظر سطح علمی که می توانند بدون طرح و سربازی در امتحان رزیدنتی (تخصص) شرکت کنند] وارد دوره دکتری شوند نیز تسهیلاتی قائل شویم. بر این اساس برای دانشجویانی که سابق بر این از طریق جشنواره نمونه برگزیده شده‌اند جلساتی گذاشته‌ و تصمیم بر این شد تا این عزیزان در آزمون دکتری شرکت کنند اما ویژه دیده شوند تا قولی که داده شده اجرایی شود.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha