۳۵ روستای سمیرم زیرپوشش اداره آب و فاضلاب نیستند

اصفهان- ایرنا- مدیر اداره آب و فاضلاب سمیرم گفت: ۳۵ روستای این شهرستان زیرپوشش این اداره نیستند که در بیشتر مواقع با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

مجید صابری روز سه شنبه در جلسه‌ای که به منظور بررسی مشکلات آب روستاها، شهرها و شهرک های صنعتی سمیرم در فرمانداری اظهارداشت: حدود ۱۵۰ آبادی و روستا در شهرستان وجود دارد که ۱۲۵ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند.

به گفته وی از این تعداد، ۹۰ روستا زیرپوشش امور آب وفاضلاب هستند و بقیه روستاها خودشان از این موضوع استقبال نمی‌کنند.

مدیر اداره آب و فاضلاب سمیرم با بیان اینکه این روستاها تنها زمانی که دچار بحران یا حادثه ای در موضوع آب می‌شوند به سراغ ما می آیند، تصریح کرد: ولدخانی در بخش پادنا یکی از این روستاهای غیر زیرپوشش و دارای مشکلاتی در بحث تامین آب است.

صابری با بیان اینکه با اینکه خدمات و امور اجرایی این روستا توسط دهیار انجام می‌شود و تحت پوشش آبفا نیست، افزود: کنتورهای مورد نیاز برای تامین آب سالم و شبکه‌گذاری انجام شده و ۲ دستگاه فشارشکن هم نیاز دارد که بزودی تامین و نصب خواهد شد.

وی از اهالی و مردم روستاهایی که تحت پوشش امور آب و فاضلاب نیستند خواست برای تسهیل در کارهای اجرایی، تامین آب بهداشتی و سالم و سهولت در انجام طرح‌های خدماتی و عمرانی با این مجموعه همکاری کنند.

مدیر آبفای سمیرم درباره شرایط سخت آبرسانی و اصلاح شبکه روستای ماندگان بخش پادنا هم گفت: بخش زیادی از۱۲ کیلومتر خط انتقال در مسیری کوهستانی، سنگلاخ و صعب العبور انجام شده و حدود ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبار تملک دارایی‌های سال ۹۸، تنها برای آب همین روستا صرف شده است.

به گفته صابری افزون بر چهار کیلومتر از اجرای خطر انتقال آب روستای ماندگان را باید در شیب های تند ۷۰ درجه اجرا کرد و مصالح و امکانات را با دست و نیروی انسانی به محل انتقال دارد که کاری زمان‌بر و دشوار است.

شهردار سمیرم در ادامه همین نشست، اظهار داشت: ۳۰ درصد از محدوده ساکن در این شهر همچنان از شبکه جمع‌آوری فاضلاب بی بهره‌اند و امور آب و فاضلاب نیز می‌گوید ردیف اعتباری برای اجرای شبکه فاضلاب با هزینه‌های بالا از طرف دولت ندارند.

کورش صابری با تاکید بر اینکه انتظار داریم محدوده اطراف باغ دریاچه در مرکز شهر سمیرم که شبکه فاضلاب ندارند به این شبکه وصل شود، ادامه داد: این پارک روزانه پذیرای مسافران و گردشگران زیادی است و ورود فاضلاب خانه‌های اطراف به آب دریاچه آن، مشکلات زیستی و بهداشتی را به دنبال دارد.

شهردار حنا نیز، یادآور شد: طرح حفاری شبکه فاضلاب این شهر از سال ۱۳۸۸ مطرح و مطالعه شده اما ردیف اعتباری برای اجرا ندارد.

صادق شهبازی ادامه داد: حنا شهری مهاجر پذیر است و پیش‌بینی منابع آبی جدید برای آینده و افزایش جمعیت این خطه ضروری است.

سمیرم با پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت، دارای ۹۰ هزار نفر جمعیت ثابت و عشایری است و با قرار گرفتن در ضلع شمالی کوه دنا و ارتفاعات زاگرس میانی، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۱۶۴ کیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =