گازرسانی به نیروگاه‌ها ۸ درصد رشد یافت

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از ثبت رکورد عرضه ۲۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌های تولید برق در چهار ماه نخست سال جهش تولید خبر دادو گفت: گازرسانی به نیروگاه‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته جهشی حدود دو میلیارد مترمکعبی و یا رشد هشت درصدی داشت.

به گزارش روز سه شنبه شرکت ملی گاز ایران، «حسن منتظر تربتی» با اشاره به ثبت رکورد جدید گازرسانی به نیروگاه‌های کشور، گفت: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به سال «جهش تولید» نام گذاری شده، شرکت ملی گاز ایران موفق به افزایش عرضه گاز به نیروگاه ها با هدف کاهش مصرف سوخت مایع و ایجاد ظرفیت مازاد برای صادرات فرآورده های نفتی شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال با وجود آغاز تعمیرات اساسی و دوره ای پالایشگاه های گاز با مدیریت هوشمندانه شبکه تولید، انتقال و توزیع به طور متوسط روزانه حدود ۲۱۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تحویل نیروگاه های کشور شده، تصریح کرد: چهار ماه نخست پارسال میزان عرضه تجمعی گاز به نیروگاه ها حدود ۲۴ میلیارد مترمکعب بود که این میزان در چهار ماهه نخست امسال به ۲۶ میلیارد مترمکعب افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به جهش حدود دو میلیارد مترمکعبی عرضه گاز طبیعی به نیروگاه ها و به همین نسبت صرفه جویی در مصرف فرآورده های نفتی به ویژه گازوئیل، افزود: هر یک میلیارد لیتر فرآورده نفت گاز حدود ۵۰۰ میلیون دلار در بازار جهانی ارزش دارد و  با افزایش دو میلیارد مترمکعبی حجم گازرسانی به نیروگاه ها، شاهد یک میلیارد دلار درآمد از محل صادرات فرآورده بوده ایم.

مصرف یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون متر مکعب گاز 

وی ضمن اشاره به برنامه توسعه گازرسانی در استان پهناور سیستان و بلوچستان، یادآور شد: توسعه شبکه گاز در این استان زمینه ساز صرفه جویی قابل توجه در مصرف فرآورده های نفتی صنایع بزرگ و نیروگاه های برق شده است.

این مقام مسوول با اعلام اینکه توسعه شبکه گاز استان سیستان و بلوچستان یکی از برنامه اولویت دار ابلاغی وزیر نفت در سال جهش تولید است، گفت: سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌های استان عرضه شده که افزایش عرضه گاز علاوه بر کاهش قابل توجه مصرف سوخت مایع، دستاوردهای اقتصادی و زیست محیطی در کاهش انحراف عرضه فرآورده های نفتی هم موثر بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه در حدفاصل سال ۱۳۹۲ تا پایان سال گذشته در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه های برق کشور عرضه شد، خاطرنشان کرد: چنانچه مدیریت مصرف و رعایت الگوهای مصرف در بخش خانگی و تجاری پیاده شود به ویژه در چهار ماهه پایانی سال، پیش بینی می شود امسال شاهد ثبت رکوردهای جدید گازرسانی به نیروگاه های کشور باشیم که یکی از سیاست های مهم و اولویت داردولت و وزارت نفت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =