تخصیص سالانه ۱۰ میلیون مترمکعب از آب پایتخت به جنوب تهران 

شهرری - ایرنا - معاون مهندسی و توسعه آبفای منطقه ۶ تهران _ شهرری از تخصیص سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب از آب تهران به شهرستان ری و جنوب تهران خبر داد.

فرشاد صبحی نوری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در گذشته تنها منبع تامین آب شهرها و روستاهای جنوب تهران و شهرستان ری از منابع زیرزمینی و آب چاه ها بود،   تحول مهمی که در این روزها صورت گرفته این است که تامین آب به سمت آبهای سطحی رفته و طبق اهداف و سیاست های کلی منابع زیرزمینی ما به عنوان پشتیبان به مصرف خواهند رسید.

وی افزود: در  بخش فاضلاب و پساب حاصل از مصرف آب نیز اهداف را به سمتی بردیم که بتوانیم بازچرخانی آن را در سطح شهرستان داشته باشیم تا حتی پسآب هم از شهرستان ری خارج نشود و به مصارف کشاورزی و نیازهای لازم برسد.

صبحی با اشاره به آلودگی هیدروکربنی چاه های آب باقرشهر در گذشته خاطرنشان کرد:  از سال ۹۳ به بعد در باقر شهر مشکل آلودگی هیدروکربنی را برای آب های زیرزمینی داشتیم و ا از آغاز بحران به دنبال حل مسائل پیش آمده رفتیم و خوشبختانه در سال ۹۵ موفق شدیم از شبکه آب تهران حدود ۸۰ لیتر در ثانیه آب برای مخزن باقر شهر تامین کنیم.

معاون مهندسی و توسعه آبفای منطقه ۶ تهران _ شهرری افزود: طی سال گذشته ۴ هزار متر مکعب مخزن ذخیره برای باقر شهر ایجاد کردیم. کلیه چاه هایی که احتمال آلودگی هیدروکربنی داشت را از مدار خارج کردیم و آب سطحی جایگزین آن شد تا هیچ گونه بهره برداری از این چاه ها نشود.  

وی ادامه داد: در حال حاضر هم تخصیص آب تهران از سامانه غرب را  در حال اجرا داریم که حدود ۱۰ میلیون متر مکعب  در سال به منابع آب شهرستان ری و جنوب تهران افزوده خواهد شد. اجرایی شدن این طرح آبرسانی دستاورد بزرگی برای شهرستان و خبر خوشی برای مردم شریف جنوب تهران به شمار می رود.

صبحی در پایان اضافه کرد: در رابطه با تامین آب آشامیدنی  باقر شهر، بخش فشافویه و شهر حسن آباد برنامه زمانبندی ما در بازه زمانی ۱۸ ماهه بسته شده، اما  با نوجه به وجود مسائل و مشکلات مختلف  در پروژه های امتدادی همچون مشکل تملک اراضی در حدود تاسیسات شهری قدیمی و هماهنگی با  سازمان ها  این روند ممکن است در طولانی مدت افزایش یابد؛ ولی تمامی تلاش ما بر برنامه ریزی های موجود معطوف شده است و امیدوارم که حتی در زمان کمتری این طرح بزرگ را به سرانجام برسانیم.

شرکت آب و فاضلاب منطقه۶ تهران (شهرری) به ۲۵۰ هزار مشترک شهری در پنج منطقه (۱۵-۱۶-۱۷-۱۹-۲۰) شهرداری تهران و پنج شهر باقرشهر، کهریزک، حسن آباد، قیام دشت و خاورشهر در جنوب تهران و ۷۲ روستا با بیش از ۲۶ هزار مشترک آب خدمات رسانی می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =