یاری موثر خبرنگاران قمی جلوی گسترش فاجعه کرونا را گرفت

قم – ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم، تاکید کرد که کمک و یاری یاری موثر رسانه‌ها و خبرنگاران قمی جلوی عمیق‌تر شدن فاجعه کرونا را در این استان گرفت.

محمدرضا قدیر، روز سه شنبه در آئین تجلیل از فعالان قرارگاه رسانه ای مقابله با کرونای قم، در تشریح روند کشف و اعلام کشف ویروس کرونا در قم اظهار داشت: شب ۲۹ بهمن سال گذشته اولین نمونه های مشکوک از قم به تهران ارسال و صبح ۳۰ بهمن ماه نتیجه آزمایش مثبت اعلام شد که کمتر از یک ساعت خبر شناسایی اولین مورد قطعی کرونا با هماهنگی وزارت بهداشت اطلاع رسانی شد.

وی اطلاع رسانی دقیق و بدون تاخیر جمهوری اسلامی پس از شناسایی اولین مورد قطعی کرونا یک کار ارزشمند و مدال درخشان بر سینه کشور است.

قدیر ادامه داد: زمانی که اولین مورد شناسایی شد، بسیاری از مسئولان استان اطلاع نداشتند و به خاطر سلامت مردم با وجود اینکه انتخابات در پیش بود، بدون فوت وقت اطلاع رسانی در استان و کشور انجام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: خبرگزاری ها و خبرنگاران قمی در مقابله با کرونا بسیار خوب درخشدند و با دید دقیق و کارشناسی کمک کار مدافعان سلامت بودند. 

وی با بیان اینکه خبرنگاران در بحران کرونا نقش بسیار اساسی و تعیین کننده داشتند گفت: چشم تیزبین خبرنگاران در عرصه سلامت به کمک کادر بهداشت و درمان آمد و اگر رسانه ها نبودند، آسیب فاجعه کرونا بسیار عمیق تر بود.

قدیر، همراهی میان دانشگاه علوم پزشکی و قرارگاه رسانه ای مقابله با کرونا بسیار نزدیک و اثرگذار بود، اظهار داشت: سوژه های شاخص کرونایی در استان به قرارگاه اطلاع رسانی داده و با توجه به اهمیت موضوع، تولید محتوا توسط رسانه های استان انجام و در سطح کشور منتشر می شد.

قدیر، با بیان اینکه مجموعه مدیریت استان برای کنترل کرونا بسیار خوب عمل کرد، ادامه داد: بحران اول شیوع کرونا در استان به خوبی کنترل شد و اگر کمک رسانه های استان نبود، این توفیق میسر نمی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، عملکرد وزارت بهداشت در سطح بین الملی برای مقابله با کرونا را بسیار خوب دانست و گفت: باید شیوه زندگی خود را متناسب با شیوع بیماری کرونا تغییر داد و با این ویروس با رعایت موازین بهداشتی زندگی کرد.

وی با بیان اینکه برای تمام مشاغل توسط وزارت بهداشت پروتکل نوشته شده است، اظهار داشت: دید وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی سلامت محوری است اما امکان تعطیلی زندگی وجود ندارد بلکه باید سبک زندگی متناسب با این شرایط تغییر کند.

قدیر با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی توسط هیات های عزاداری در ایام محرم اظهار داشت: معتقد هستیم که مراسم محرم با رعایت پروتکل های باید برگزار شود و پروتکل های تدوین شده توسط وزارت بهداشت باید با دقت اجرا شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: علاوه بر سلامت جسمی، تامین سلامت معنوی مردم میز یکی از وظایف ستاد ملی مبارزه با کروناست که تعظیم شعائر و برپایی عزاداری اباعبدالله(ع) در سلامت معنوی جامعه نقش کلیدی دارد.

وی تاکید کرد: درخواست ما حداقل حضور در هیات ها، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، زدن ماسک و رعایت پروتکل  های بهداشتی توسط هیات های عزاداری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، ادامه داد: پروتکل های بهداشتی باید با دقت بسیار زیادی رعایت شود تا بهانه از دست رسانه های بیگانه گرفته شود.

هم اکنون ۶ روزنامه، ۱۶ هفته نامه، ۴ دوهفته نامه، ۱۹ ماهنامه، ۸ دوماهنامه، ۹۰ فصلنامه، ۱۳۸ دوفصلنامه، ۳ سالنامه و ۶۲ پایگاه خبری در این استان دارای مجوز فعالیت هستند. از ۳۴ مجوز فعالیت خبرگزاری درکشور، دفتر مرکزی ۳ خبرگزاری درقم است ضمن اینکه ۲۰ خبرگزاری و ۲۵ روزنامه سراسری نیز در قم دارای دفتر نمایندگی هستند.

این استان با داشتن  ۳۸۵ رسانه چاپی و برخط دارای مجوز، کمی بیش از سه درصد تمام رسانه های دارای مجوز کشور را در اختیار دارد.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند. /

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =