دامنه خدمات اورژانس البرز به مناطق کوهستانی گسترش یافته است

کرج – ایرنا – رییس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد که با به کارگیری امکانات جدید از جمله بالگرد، دامنه خدمات این مرکز به تمام مناطق استان از جمله محدوده های کوهستانی و صعب العبور گسترش یافته است.

دکتر مهرداد بابایی روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به اینکه  ۶۰ درصد ماموریت‌های هوایی ترافیکی است،  اما در البرزدر استان هیچ نقطه‌ای  خارج از پوشش امدادی اورژانس نیست.

وی یاد آورشد: یکی از اتفاقات خوب که  در البرز رخ داد وزارت بهداشت تصمیم گرفت پایگاه های اورژانس هوایی را در کشور راه اندازی کند.

بابایی  با بیان اینکه البرز از پایگاه مستقل اورژانس بی‌بهره است،‌گفت:  از سال گذشته ساخت پایگاه مستقل اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی آغاز شده است .

وی با اشاره به ماموریت های اورژانس هوایی البرز افزود:  از دی ماه ۹۵ تا کنون که البرز به اورژانس هوایی مجهز شد و تاکنون ۶۹۰ سورتی پرواز داشته ایم که بیش از یک هزار بیماربه مراکز درمانی استان منتقل شدند.

رییس مرکز فوریت های پزشکی البرز خاطرنشان کرد: شهرداری کرج برای ایجاد پدبالگرد  همکاری خوبی با ما داشته و تعدادی پد بالگرد در کرج ایجاد شده که اکنون به پنج پد افزایش یافته که قرار است  در هر منطقه شهرداری یک پد بالگرد استاندارد داشته باشیم تا در سریع ترین زمان با بالگرد خدمات را انجام دهیم.

بابایی گفت: اکنون ۵۶ پایگاه اورژانس در استان داریم که به ۳۰ پایگاه دیگر نیازمندیم، از شروع طرح تحول سلامت با مشکلات اقتصادی که داشتیم سعی شد که این نقیصه در اورژانس برطرف شود و تا به امروز هشت پایگاه اورژانس از زمان طرح تحول سلامت به پایگاه ها  اضافه شده است.

رییس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: سال گذشته در مجموع ۱۶۴ هزارو ۹۵۷ ماموریت انجام دادیم که از این تعداد ۶۸ درصد و نیم آن مربوط به شهرستان کرج، ۱۴ درصد فردیس، ۱۰ درصد ساوجبلاغ ، پنج درصد نظرآباد ، یک ونیم درصد اشتهارد و یک درصد مربوط به شهرستان طالقان بوده است.از این ماموریت ها  ۱۳۵ هزار۱۴۳ مورد مربوط به ماموریت های شهری و ۲۹ هزارو ۷۱۴ ماموریت جاده ای بود .

وی افزود: از مجموع این ماموریت ها در شهرها ۱۳ هزارو ۲۲ مورد تصادفات شهری و  ۶ هزارو ۱۱۹ مربوط به تصادفات جاده‌ای بوده است.

همچنین ماموریت های غیر تصادفی بیشترین موارد ماموریت ها بیماری های قلبی بوده که بعد از تصادفات است .

متوسط ماموریت روزانه در سال ۹۸ حدود ۴۷۰ مورد بوده که در اسفندماه ۹۸ با شیوع کرونا به ۵۷۳ مورد رسید.

وی بیان داشت: در مقایسه سه ماهه اول سال۹۹  کل ماموریت ها حدود ۱۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه داشت  و حدود ۳۰ درصد تماس ها افزایش یافت به طوری که از ۱۲۶ هزارو ۸۰۵ مورد تماس در سه ماهه ۹۸ به ۱۰۵ هزارو ۷۷ مورددر سال ۹۹ رسیدیم که بخش اعظم این تماس ها مربوط به ویروس کرونا است، میانگین تماس ها در هر۲۴ ساعت ۱۵۰۰ مورد است که با پیک شروع کرونا به ۴ هزار تماس در ۲۴ ساعت رسید.

به گفته بابایی،‌از ابتدای شیوع کرونا تا کنون بیش از ۱۲ هزار ماموریت در این بخش انجام گرفته که سه هزارو ۵۰۰ بیمار مشکوک به کرونا را به بیمارستان های استان منتقل کردیم.

اورژانس البرز دارای  ۶۳ دستگاه آمبولانس، ۲ اتوبوس آمبولانس ، پنج  موتور آمبولانس و یک بالگرد است .

بابایی گفت : ۳۸ پایگاه امدادی در برنامه ششم باید ایجاد می کردیم که تاکنون هشت پایگاه  آنها راه اندازی شده که ۹ پایگاه دیگر طی روزهای آینده فعال می شود.

از سال ۹۶ تا کنون ۳۰ آمبولانس به امکانات اورژانس البرز اضافه شده است .

مدت زمان رسیدن نیروهای عملیاتی بر بالین بیماران و یا مصدومان جاده ای البرز ۱۷ دقیقه و شهری بین ۱۴ تا ۱۵ دقیقه است .

۱۰ تا ۱۵ درصد تماس های اورژانس البرز یا مزاحمت است و یا اورژانسی نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =