اولین واحد صنعتی تولید ماسک شهرستان میبد افتتاح شد

یزد- ایرنا- اولین کارگاه تولید صنعتی ماسک بهداشتی شهرستان میبد با ظرفیت روزانه ۱۰۶ هزار عدد از سوی بخش خصوص با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و تعدادی از مدیران اداری و درمانی منطقه افتتاح شد.

مدیر داخلی کارگاه یادشده روز سه شنبه در حاشیه مراسم افتتاح کارگاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فعالیت آزمایشی کارگاه حدود یک ماه قبل با ۳۰ میلیارد ریال هزینه شروع شد و در حال حاضر  با تولید  روزانه ۱۰۰ هزار عدد ماسک سه لایه و ۶ هزار عدد ماسک N۹۵  رسما افتتاح شد.

زهرا دهقانی با تشکر از همکاری مسوولان شهرستان و استان یزد در راه‌اندازی این واحد افزود: ۶۰ نفر به صورت مستقیم در سه نوبت و ۱۲۰ تن نیز به صورت غیرمستقیم همکاری دارند.

وی تصریح کرد: کارگاه با هدف رفع مشکلات مردم در دسترسی به ماسک و پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا راه اندازی شده‌ است.

یکی از مسوولان کارگاه یادشده هم گفت: در پیک اول شیوع ویروس کرونا مردم در دسترسی به ماسک با کمبودهایی روبرو شدند که به دنبال آن یک‌سری کارگاه‌ های تولید ماسک به صورت خیری و همچنین خانگی با دور هم جمع شدن نیروهای بسیجی و جهادگر راه‌اندازی شد.

میثم بهجتی افزود: با توجه به اینکه کارگاه‌های دست‌دوز نمی‌توانست دوام زیادی داشته باشد با همکاری نیروهای بسیجی و جهادگر و سرمایه‌گذاری بخش خصوص این کارگاه مجهز به تجهیزات صنعتی راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به تولید ۲ نوع ماسک اظهار کرد: دستگاه بدنه زن قابلیت تولید ۲۵ هزار بدنه ماسک N۹۵  را دارد و همچنین دستگاه گوشواره زن نیز کارایی سیم زدن ۶ هزار عدد از این نوع ماسک را هم داراست.

بهجتی به دستگاه چانه زن هم اشاره کرد که می‌تواند در روز چانه ۱۵ هزار ماسک را آماده سازی کند

وی انجام مراحل دستی کار تولید ماسک را شامل زدن سوپاپ و کش و بسته بندی ذکر کرد و یادآور شد :دستگاه بدنه زن ماسک سه لایه قابلیت تولید بدنه  ۱۰۰ هزار عدد از این نوع ماسک را دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه  ۱۰۰ نفر از اعضای پایگاه‌های بسیج  برای کش زدن به ماسک‌ها همکاری دارند، گفت : این کارگاه آمادگی دارد ماسک‌ها را با کف قیمت بازار در اختیار هیات‌های عزاداری محرم در میبد ،سایر شهرهای استان یزد ، کشور و موسسه‌های خیریه قرار دهد.

همچنین تعدادی از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در سفر به میبد از طرح توسعه بیمارستان امام جعفر صادق (ع) این شهر بازدید و مشکلات ساخت و ساز این پروژه‌ها را بررسی کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه شهید صدوقی یزد دراین ارتباط در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: عملیات ساخت فاز یک بیمارستان از سال ۹۰ و در ابتدا به عنوان پروژه‌ای سبک و به صورت خیری شروع شد.

دکتر محمدرضا وفائی نسب افزود: با توجه به همکاری خیران در شروع به کار پروژه و نیز رایزنی‌های انجام شده برای دریافت کمک های دولتی انجام این پروژه به صورت گسترده‌تر دنبال شد.

وی ادامه داد: بعد از اتمام تعهدات خیر پروژه برای پرداخت هزینه ساخت ،در فهرست پروژه‌های ۴۰ ، ۶۰ درصد دولت قرار گرفت تا ادامه آن با کمک اعتبار دولتی انجام شود ولی با کمبود بودجه دولتی مواجه شد و تا به حال اعتبار به صورت قطره چکانی دریافت شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه شهید صدوقی یزد گفت: این پروژه تا به حال چندین بار به مناقصه گذاشته ‌شد که آخرین مرحله آن اسفند ماه سال قبل بود که کارهای اداری آن تمام  شد عملیات باقیمانده نیز با اخذ اعتبار وعده شده در سفر رییس جمهوری تا پایان سال به پایان می‌رسد.

وی تصریح کرد: اگر مبلغ اعتبار مورد نظر در  زمان سفر رییس جمهوری تخصیص می یافت با حدود  ۱۲ میلیارد تومان  پروژه تکمیل می شدو در حال حاضر با توجه به تورم سه برابر این رقم به بودجه نیاز دارد.

وفائی نسب به پروژه اورژانس بیمارستان که با اعتبار دانشگاه با حدود پنج میلیارد تومان در دست تکمیل است و همچنین ساخت هشت دستگاه ساختمان پزشکان که از محل اعتبار فرمانداری و خیری در حال انجام است  اشاره کرد و گفت:  هر واحد با حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان اعتبار در حال انجام است.

وی در ادامه از خیران شهرستان که در پیشبرد اهداف بیمارستان ، تامین تجهیزات و ساخت و ساز ساختمان‌ها و واحدهای درمانی بیمارستان مشارکت دارند ، قدردانی کرد.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  روز سه شنبه گفت: از اوایل اسفند ۹۸ تاکنون ۳۴۷ هزار و ۸۳۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۶۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی به ۱۹ هزار و ۹۷۲ نفر رسید.

سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۸ مرداد ۱۳۹۹  و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲  هزار و ۳۸۵ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که هزار و ۶۶ ا زاین تعداد  بستری شدند.

وی گفت:  تاکنون ۳۰۰ هزار و ۸۸۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۸۸۲ نفر تحت مراقبت قرار دارند که تاکنون ۲  میلیون و ۹۱۴ هزار آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ نیز در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: شرایط در استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان است و فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =