۳۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۷
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83912217
۰ نفر

برچسب‌ها

زِهمَکان ۴۰ کیلومتر تا نخستین سیگنال

جیرفت - ایرنا - دانش‌آموزان و دانشجویان دهستان زهمکانِ فاریاب در جنوب استان کرمان برای دسترسی به اینترنت، ۴۰ کیلومتر مسافت طی می‌کنند. اگرچه زیرساخت‌های لازم در این منطقه فراهم شده اما مردم چشم‌انتظار راه‌اندازی شبکه اینترنت نسل سوم قبل از شروع سال تحصیلی هستند.

جنوب استان کرمان به دلایلی همچون دوری از مرکز، وسعت زیاد و پراکندگی جمعیت همواره در برخی حوزه‌ها دچار کمبودهای زیرساختی بوده و برخی از این کمبودها در دنیای الکترونیک امروز، اهالی این مناطق را با مشکلاتی اساسی مواجه کرده است. تحصیل علم و آموزش و پرورش نیز یکی از ارکان اصلی کشورها به شمار می‌رود و کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. وقتی سخن از دنیای الکترونیک به میان می‌آید یعنی اینکه مردم می‌توانند بدون خارج شدن از خانه بسیاری از امورات خود را با یک گوشی هوشمند انجام دهند و نخستین لازمه آن، وجود زیرساختی به نام اینترنت است.

اینترنت یکی از ابزارهای مورد نیاز دنیای امروز است و اگر اینترنت نداشته باشیم عملا از دنیا عقب هستیم و حتی در کوچکترین کارهای روزانه همچون انتقال وجه و پرداخت قبض‌های خدماتی درمی‌مانیم. خلاصه بگویم اهمیت اینترنت در شرایط کنونی بر کسی پوشیده نیست.

اما، در دورانی که فعالان فضای سایبری و بسیاری از مردم ایران در شهرها و استان‌های مختلف، چشم‌انتظار فعال شدن اینترنت نسل پنجم هستند، دانش‌آموزان و دانشجویان ۹ روستای زهمکان شهرستان فاریاب جنوب کرمان هنوز در آروزی برخورداری از اینترنت نسل سوم که همان «۳G» است به سر می‌برند. اینترنت نسل دومی که آن‌ها استفاده می‌کنند حتی توان باز کردن یک عکس بی‌کیفیت را هم ندارد و به گفته یکی از جوانان زهمکان، این موضوع باعث کلافگی اهالی این منطقه شده است. همه ما به خوبی از ضعیف بودن اینترنت ۳G آگاهیم پس، پرواضح است که مشکل ساکنان زهمکان، با شروع سال تحصیلی جدید، دوچندان خواهد شد چراکه امسال به واسطه وجود شرایط کرونایی، بیشتر کلاس‌های درس دانش‌آموزان به صورت مجازی برگزار خواهد شد و طبق گفته والدین این دانش‌آموزان، با وجود چنین اینترنتی مسلما بچه‌های این منطقه از تحصیل مناسب بهره‌مند نخواهند شد.

برای آشنایی بیشتر با زهمکان ابتدا به سراغ اسماعیل شکوهی بخشدار هور رفتیم. «زهمکان زیرمجموعه بخش هور است» شکوهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دهستان زهمکان ۱۰ روستا دارد افزود: در این روستاها چهار هزار نفر زندگی می‌کنند.

وی دهستان زهمکان را از جزو مناطق کوهستانی و گردشگری شهرستان فاریاب عنوان کرد و از زهمکان، عالی ظهوران، موردان، سرنیگ، آبشوییه، آباد، نارمند، مغ نر، گلوییه، بغ کرته و گلزرد به عنوان روستاهای دهستان زهمکان نام برد.

بخشدار هور از پیگیری‌های مکرر فرماندار فاریاب برای تقویت اینترنت زهمکان برایمان گفت و تصریح کرد: فرماندار پیگیری لازم را در این زمینه انجام داده ولی تا کنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

شکوهی از تصویب یک سایت مخابراتی جدید در نشست شورای اداری استان کرمان برای برطرف شدن مشکل اینترنت دهستان زهمکان شهرستان فاریاب خبر داد و گفت: با پیگیری فرماندار فاریاب در نشست شورای اداری استان کرمان مقرر شد اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات هر چه سریع‌تر سایت مخابراتی جدید فاریاب (زهمکان) را به بهره‌برداری رسانده و مشکل مخابراتی این منطقه را حل کند.

«رونوشتی از این مصوبه همراه با سایر اسناد پیگیری به دفتر خبرگزاری در جیرفت ارسال شده است»

اهمیت این موضوع وقتی مشخص می‌شود که بدانیم بیش از ۱۷۰ دانشجو و دانش‌آموز زهمکانی در انتظار اینترنت پُرسرعت هستند.

مهدی نوری دهیار زهمکان هم تعداد دانشجویان و دانش آموزان این روستا را ۱۷۰ نفر اعلام کرد و از محرومیت ۷۰ دانشجو و ۱۰۰ دانش‌آموز زهمکانی از اینترنت مناسب خبر داد.

او با بیان اینکه روستای زهمکان مرکز دهستان زهمکان است، تصریح کرد: ۲۲۶ خانوار با ۷۴۷ نفر جمعیت در این روستا زندگی می‌کنند و بیشتر مردم این منطقه کارمند و معلم هستند.

موردان تنها روستای دارای اینترنت نسل سوم در دهستان زهمکان

محمدرضا اسکندری یکی از جوانان تحصیل‌کرده زهمکان است. او تنها روستای دهستانِ چهار هزار نفری زهمکان را روستای موردان اعلام کرد و گفت: تمامی امکانات زیرساختی برای اینترنت شامل دکل و فیبر نوری در روستای زهمکان ( مرکز دهستان زهمکان) ایجاد شده ولی متاسفانه این روستا حتی از اینترنت معمولی ۳G هم محروم است ولی با تجهیزاتی که دارد اینترنتِ روستای موردان را فراهم کرده است.

«زیرساخت‌های اینترنت نسل سوم در زهمکان نصب شده اما فقط اهالی موردان از مزایای آن منتفع می‌شوند»

اسکندری افزود: با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌ها، راه‌اندازی اینترنت ۳G کار سختی برای مخابرات نیست.اسکندری افزود: با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌ها، راه‌اندازی اینترنت ۳G کار دور از انتظار و سختی برای مخابرات نیست.

وی اینترنت منطقه زهمکان را نسل اول یا دوم عنوان کرد و گفت: همه مردم از سرعت اینترنت در این منطقه ناراضی هستند چون وقتی تعداد استفاده کنندگان در یک بازه زمانی از اینترنت به صورت همزمان زیاد می‌شود حتی یک عکس بی‌کیفیت را هم نمی‌توان دانلود کرد.

این جوان زهمکانی داشتن حداقل سرعت ۳G اینترنت را برای جمعیت سه هزار نفری دهستان زهمکان، حق مسلم مردم محروم این منطقه دانست و خواستار رسیدگی متولیان امر به این مشکل شد.

وی اظهار داشت: در زهمکان اگر در یک منطقه کوچک همزمان هشت نفر با هم از تلفن همراه استفاده کنند، افراد دیگر قادر به استفاده از خدمات تلفن همراه نیستند.

۷۰ دقیقه تا اینترنت

دانشجوی اهل شهرستان فاریاب نیز ضمن انتقاد از نبود اینترنت معمولی در دهستان زهمکان فاریاب گفت: برای دسترسی به اینترنت باید کیلومترها مسیر کوهستانی و خاکی را طی کنم تا به مرکز شهرستان برسم و از خدمات اینترنت استفاده کنم.

مهناز نوری افزود: در شرایط عادی اگر توفان یا سیل باعث تخریب راه نشده باشد ۷۰ دقیقه طول می‌کشد تا به مرکز شهرستان برسیم.

وی با بیان اینکه منطقه زهمکان کوهستانی است، تصریح کرد: در فصل زاهالی این منطقه راه دیگری را هم برای رسیدن به اینترنت معمولی ۳G دارند و آن رفتن به منطقه سوغان از توابع شهرستان ارزوییه (بافت) است. برای رسیدن به سوغان باید ۴۰ کیلومتر را در مدت زمان ۲ ساعت طی کنند تا بتوانند از اینترنت استفاده کنند. زمستان با بارش باران و طغیان سیلاب احتمال مسدودی مسیر بسیار بالا است.وی با بیان اینکه منطقه زهمکان کوهستانی است، تصریح کرد: در فصل زمستان اهالی این منطقه راه دیگری را هم برای رسیدن به اینترنت معمولی ۳G دارند و آن رفتن به منطقه سوغان از توابع شهرستان ارزوییه (بافت) است. برای رسیدن به سوغان باید ۴۰ کیلومتر را در مدت زمان ۲ ساعت طی کنند تا بتوانند از اینترنت استفاده کنند. زمستان با بارش باران و طغیان سیلاب احتمال مسدودی مسیر بسیار بالا است.

خانواده‌ها در پرداخت کرایه رفتن به شهر با مشکل مواجه‌اند

مدیر مدرسه دهستان زهمکان هم به ایرنا گفت: بسیاری از خانواده‌ها توان مالی برای پرداخت کرایه رسیدن به شهر را ندارند از این رو از مسوولان می‌خواهیم تدابیر لازم را برای حل این مشکل اتخاذ کنند.

الهام اسکندری تعداد دانش‌آموزان مدرسه زهمکان را ۳۰ دانش‌آموز در ۶ پایه ابتدایی دختر و پسر عنوان کرد.

وی اظهار داشت: بسیاری از خانواده‌ها به دلیل نداشتن اینترنت فرزندان خود را از آموزش‌های آنلاین سال تحصیلی گذشته محروم کردند.

او با بیان اینکه در این منطقه بعضی خانواده‌ها تنها با پول یارانه زندگی می‌کنند، افزود: در شرایط اقتصادی امروز، خانواده‌هایی که با پول یارانه مخارج زندگی خود را تامین می‌کنند فقط قادر به تامین حداقل‌ها هستند.

اسکندری به مشکلات نبود اینترنت در مدرسه اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل نبود اینترنت مجبورم برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و دریافت کتاب‌های درسی آن‌ها به شهر مراجعه کنم و این کار بسیار دشوار است.

وی به بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریورماه اشاره کرد و افزود: با این اینترنتی که در زهمکان است قادر به آموزش آنلاین دانش‌آموزان نسیتیم.

این معلم زهمکانی در میان صحبت‌هایش به نکته‌ای قابل تامل اشاره کرد گفت: پسر عموی ۲۲ ساله‌ام برای دسترسی به اینترنت، خودش را به نزدیکی دکل مخابرات در ارتفاعات رسانده بود که از بالای کوه سقوط می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد.

وی اظهار داشت: برای راه‌اندازی اینترنت نسل سوم در زهمکان، فرماندار و بخشدار مکاتبات زیادی انجام دادند ولی مسوولان مخابرات تا کنون اقدامی نکرده‌اند.

زندگی در پارک برای استفاده از اینترنت

مهران مهدوی دانشجوی دانشگاه چمران استان کرمان ضمن انتقاد از نبود اینترنت معمولی در بخش زهمکان گفت: برای دریافت اینترنت مجبور به مراجعه به شهر فاریاب هستم و برای انجام کارهای خود ناچارم در پارک بمانم.

وی با بیان اینکه در شرایط کرونایی تمامی کلاس‌ها و آزمون‌های پایان ترم به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: وقتی که شرایط دسترسی اینترنت را برای اساتید خود توضیح می‌دادم، باور نمی‌کردند که منطقه بدون اینترنت هم وجود داشته باشد.

او با بیان اینکه مورگان تنها روستای دهستان زهمکان است که از اینترنت بهره‌مند است، تصریح کرد: برای رسیدن به این روستا باید ۲۰ کیلومتر راه خاکی طی کرد و در آنجا هم امکان استفاده از اینترنت سخت است لذا به این دلیل برای استفاده از اینترنت به شهر مراجعه می‌کنم.

مهدوی اظهار داشت: در ترم جدید با توجه به فصل سرما و بارش باران نمی‌دانم چطور مسافت این منطقه تا مرکز شهر را طی کنم. با وجود هوای سرد زمستان حتی نمی‌توانم در پارک بمانم.مهدوی اظهار داشت: در ترم جدید با توجه به فصل سرما و بارش باران نمی‌دانم چطور مسافت این منطقه تا مرکز شهر را طی کنم. با وجود هوای سرد زمستان حتی نمی‌توانم در پارک بمانم.

وی با بیان اینکه دهستان زهمکان افراد بزرگی را در دامان خود پرورش داده است، بیان داشت: سه نفر از مدیران کل فعلی استان کرمان اهل این منطقه هستند.

تکرار سال تحصیلی

حنیسه اسکندری نصب هم از اهالی زهمکان است. او هم به مشکلات اینترنت دانش‌آموزان در سال تحصیلی گذشته اشاره کرد و گفت: خواهرزاده‌ام به دلیل نداشتن اینترنت در سال گذشته، با تصمیم والدین خود پایه تحصیلی گذشته را دوباره تکرار کرد.

وی بابیان اینکه دو فرزند دخترم به دلیل نبود اینترنت از آموزش‌های آنلاین بازماندند، گفت: خودم مجبور بودم مطالب درسی را به فرزندانم آموزش دهم. نمی‌دانم فرزندانم در پایه تحصیلی سال گذشته خود ضعیف هستند یا نه و این موضوع موجب استرس در خصوص آینده تحصیلی فرزندانم شده است.

اسکندری که بهورز خانه بهداشت زهمکان نیز است از نبود اینترنت برای انجام فعالیت‌های خود ابراز گلایه کرد و گفت: بسیاری از اطلاعات مراجعه کنندگان باید در سامانه ثبت شود ولی به دلیل نبود اینترنت نمی‌توانم این فعالیت را انجام دهم و این موضوع باعث شده بسیاری از حقوق و مزایای کاری به من تعلق نگیرد.

در حسرت دانلود

مهناز نوری دانشجوی اهل فاریاب که خود را دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در رشته مامایی معرفی کرد، گفت: برای انجام تحقیقات دانشگاهی باید به شهر فاریاب مراجعه کنم و همیشه در حسرت دانلود یک مطلب یا فیلم آموزشی بوده‌ام.

وی تصریح کرد: با اینترنت ضعیف این منطقه، یک عکس هم به سختی دانلود می‌شود.

پیگیری مشکل اینترنت زهمکان از سال ۹۷

رییس شورای دهستان زهمکان نیز نخستین پیگیری برای حل مشکل اینترنت این منطقه را در سال ۱۳۹۷ از طریق فرمانداری عنوان کرد.

 محمد اسکندری افزود: با تمامی پیگیری‌های انجام شده، باز هم آخرین پاسخی که می‌شنویم، کمبود اعتبار است.

رییس شورای دهستان زهمکان از مسوولان درخواست کرد، با توجه به مشکلات این منطقه بحث تقویت اینترنت را با قید فوریت پیگیری کنند.وی از مسوولان درخواست کرد، با توجه به مشکلات این منطقه بحث تقویت اینترنت را با قید فوریت پیگیری کنند.

اما سیدرهام حسینی مدیر مخابرات منطقه کرمان از اجرای طرحی تحت عنوان «USO» برای برقراری ارتباط مخابراتی در روستاهای بدون ارتباط از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری همراه اول و ایرانسل خبر داد.

به گفته او، مخابرات منطقه کرمان به‌ عنوان مجری این طرح، برای خدمت‌رسانی به روستاهای محروم از ارتباط، سایت‌های همراه اول را در روستاها و مناطق دور افتاده و بدون ارتباط طراحی و اجرا می‌کند.

حسینی با بیان اینکه این طرح در ۲ فاز در استان کرمان مراحل اجرایی را می‌گذراند اظهار داشت: در فاز نخست که به‌ دنبال سفر مقام وزارت به استان کرمان اجرایی شد، تعداد ۸۸ سایت طراحی که ۳۰ سایت توسط ایرانسل و ۵۸ سایت دیگر توسط همراه اول و مخابرات منطقه کرمان در حال طراحی و اجرا است.

به گفته او، هم اکنون ۳۲ سایت آن راه‌اندازی و مابقی در مراحل انتهایی عملیات عمرانی و نصب تجهیزات قرار دارد و به‌زودی راه‌اندازی می‌شوند.

مدیر مخابرات منطقه کرمان تصریح کرد: فاز دوم هم در قالب ۳۶ سایت اجرا می‌شود که توسط همراه اول و مخابرات منطقه کرمان طراحی و در حال اجرا است.

این سخنان، نور امیدی را در دل اهالی زهمکان و سایر روستاهای محروم از اینترنت جنوب کرمان روشن کرده است و امیدواریم دانش‌آموزان و دانشجویان منطقه زهمکان در سال تحصیلی جدید که از ۱۵ شهریورماه آغاز می‌شود، دغدغه پوشش اینترنت نداشته باشند.

درضمن، شهرستان فاریاب در جنوب کرمان، اداره مخابرات ندارد و امورات مخابراتی آن توسط اداره مخابرات کهنوج انجام می‌شود. گفتنی است که خبرنگار برای دریافت توضیحات بیشتر و گفت و گو با مدیرکل ارتباطات استان کرمان پیگیری‌های زیادی انجام داده اما موفق به برقراری تماس با وی نشده است.