شکست کودکان را با مهارت آموزی جبران کنید

تهران - ایرنا- روانپزشک کودک و نوجوان گفت: خانواده‌ها چنانچه از شکست کودکان جلوگیری کنند در واقع مانع توسعه اتصالات مغز و در عین حال عدم مهارت‌آموزی برای حل مساله در آنان خواهند شد.

سمیرا خداپناه روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: ترس و نگرانی از شکست امری طبیعی به نظر می رسد اما چنانچه والدین با ایجاد موانع مختلف این ترس و نگرانی را نتوانند در ذهن و رفتار فرزند خود بسترسازی و حتی آموزش دهند،‌ بعدها به اشتباه خود پی خواهند برد که چرا قدرت شجاعت،‌ خرد و توان ورزی برای رفع اشتباه و خطا را از کودک خود دریغ کرده اند.

وی گفت: موفقیت زمانی حاصل می شود که انسان مسیرهای هموار و یا ناهمواری را پشت سر گذاشته تا به هدفی که می خواهد دست یابد، اما هنگامی که پدر و مادری مسیر رشد کودک را هموار می کند به طوری که هیچ مانعی بر سر راه فرزند قرار داد نشده باشد، ‌در اصل والدین این فرصت را از بچه ها که به میزان توان برای رسیدن به هدف باید تلاش کنند گرفته و عواقب شکست در آینده را هم باید بپذیرند.

این رواندرمانگر تصریح کرد: می‌توان به جای اینکه مانع شکست کودکان شد، ترس و نگرانی از شکست را به آنان آموزش داد و کمک کرد تا فرصت مهارت آموزی و یادگیری برای آنها فراهم شود.

خدا پناه اظهارداشت: برای اینکه والدین فرزند خود را از شکست محافظت کنند نیاز است با توجه به تجربه‌های چالش برانگیزی که داشته اند مهارت‌های مقابله‌ای و حل مساله را توسعه ‌دهند چرا که اگر کودک را تنها از سختی و شکست محافظت کنیم در واقع مسیر رشد و تحلیل آموخته های مغز آن را مسدود و یا کم تحرک کرده ایم در این صورت کودکان مهارت حل مساله را آموزش نمی‌بینند.

وی گفت: بهترین راهکار برای جلوگیری از شکست و یا ایستادگی کودک در برابر ترس و نگرانی،‌ زمانی است که والدین بین خواندن کتاب داستان و یا بازی های کودکانه، یک شخصیت برجسته و بزرگ را به عنوان الگو برای فرزند خود مثال بزنند که چگونه شکست‌ آن را برای رسیدن به موفقیت و پیروزی راهنمایی و یا چگونه این موانع او را از ادامه حرکت ناامید نکرد.

این روانپزشک کودک و نوجوان افزود: پدر و مادر چنانچه از جدول‌ رفتاری و یا برنامه روزانه خاص برای کودک استفاده می‌کنند در هر بار که در انجام تکالیف خود با عدم موفقیت مواجه می شوند، به شرط پیدا کردن علت این شکست، با یافتن راه حل جدید امتیازی جداگانه به فرزند دهند تا از این طریق رسیدن به هدف با پشت سرگذاشتن موانع و مشکلات را بیاموزند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha