ایجاد محل مناسب دفع پسماندهای صنعتی در کشور پیگیری می‌شود

یزد- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چگونگی ساماندهی و دفع به موقع پسماندهای صنعتی و ویژه از جمله اولویت های مهم این نهاد است و راه‌اندازی محل‌های مناسب در این مورد و تحقق آن به جد پیگیری می‌شود.

به گزارش ایرنا، حسن پسندیده روز سه‌شنبه در سومین جلسه کارگروه پسماند یزد افزود: سالانه بیش از ۳۰ میلیون تن پسماند صنعتی و ۲۱ میلیون تن حجم پسماند شهری در کشور تولید می شود که برای دفع آنها به محل‌های مناسب، برنامه‌ریزی جامع و مدیریت دقیق نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه در مدیریت پسماند کشور با شرایط ایده‌آل فاصله وجود دارد، ادامه داد: باید برای حل مشکل مباحث زیست محیطی به ویژه ساماندهی پسماند در نقاط شهری و روستایی و حوزه صنعت در اولویت و دغدغه متولیان امر قرار گیرد.

این مسوول اظهار کرد: اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا، اختصاص بودجه مورد نیاز، آموزش و فرهنگ‌سازی و توانمندسازی و ایجاد بستر مناسب برای مشارکت بخش‌خصوصی در کنار عزم عمومی مردم و مسوولان تنها راه برون‌رفت از مشکلات است.

پسندیده اظهار کرد: در خصوص ساماندهی و مدیریت پسماندهای صنعتی در کشور قوانین مترقی بسیار خوبی هم وجود دارد که عمل به آنها حلال مسائل و مشکلات زیست محیطی است.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای دولت دهم و یازدهم تنها در کشور فقط ۷۷ سایت دفن پسماند وجود داشت و هم‌اکنون به سه هزار و ۲۰۰ مورد رسیده، به اهمیت توجه دولت تدبیرو امید در این حوزه اشاره کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به وجود ۸۸۰ طرح جامع مدیریت پسماند در کشور اشاره کرد که این تعداد در ابتدای فعالیت این دولت فقط ۳۸۰ مورد بود.

پسندیده خاطر نشان کرد: یزد اولین استان برای جذب بودجه صندوق ملی محیط زیست برای ساماندهی پسماند صنعتی در کشور است ،امیدواریم تا پایان امسال سایت آن به بهره‌برداری برسد.

تولید و اشتغال در سایه توجه به محیط زیست

همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: توجه به تولید و اشتغال با رعایت مقررات محیط زیست جزو اولویت هایی  است که با همکاری مسوولان و صنایع محقق می‌شود.

محسن صادقیان افزود: ایجاد سایت ساماندهی پسماند صنعتی و ویژه با همکاری صندوق مالی محیط زیست در مرحله طراحی است که نقش مهمی در حفظ منابع دارد.

وی اظهار کرد: راه‌اندازی سامانه مدیریت پسماند که در سفر رییس جمهوری به استان آغاز شده است جزو اولویت هایی است که امسال شاهد تحقق آن خواهیم بود.

ساماندهی پسماند صنعتی در اولویت است

همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: تاکنون طرح جامع مدیریت پسماندهای عادی برای مهریز، ابرکوه و بافق مصوب شده است .

نیره پور ملائی افزود: مطالعه طرح جامع این مدیریت برای یزد، حمیدیا ، شاهدیه ، زارچ، اله آباد زارچ و بخش مرکزی یزد در دست اقدام است.

این مسوول خاطرنشان کرد: به روز رسانی طرح جامع مدیریت پسماند در میبد و اردکان در دست اقدام است که این کار نقش مهمی در ساماندهی آن دارد.

پورملائی یادآور شد: ساماندهی پسماند صنعتی و ویژه یزد در اولویت است که کار طراحی آن در حال انجام است که تاکنون با همکاری صندوق ملی محیط زیست اقدام شده است .

برای اولین بار در کشور در سفر استانی رییس جمهوری به یزد، تفاهم‌نامه ایجاد مجتمع مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه بین صندوق ملی محیط زیست و استانداری یزد منعقد شد.
این تفاهم نامه در راستای تحقق اصل ۵۰  قانون اساسی و همچنین اجرای سیاست‌های کلی محیط‌زیست ابلاغی مقام معظم رهبری به‌ منظور ایجاد زمینه‌های مناسب همکاری در برنامه‌های حفاظت از محیط‌ زیست و جلوگیری از آثار زیانبار پسماند و مدیریت بهینه آنها امضا شد.

افزایش تعامل و همکاری در راستای حفاظت از محیط‌زیست و نیل به اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و تدوین برنامه مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه یزد و اجرای آن از موضوعات مورد اشاره در این تفاهم نامه است.

با توجه به ضرورت توجه به مقوله حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، صندوق ملی محیط زیست در سال ۱۳۹۳ و با هدف کمک به کاهش آلاینده های محیط‌زیستی جلوگیری از تخریب، حفاظت از منابع طبیعی و احیاء و بهره برداری پایدار از منابع پایه و محیط زیست و تنوع زیستی تاسیس شده است.

این صندوق یک نهاد عمومی غیردولتی است که ضمن تجهیز منابع پولی از محل و در آمار ناشی از گردش مالی و فعالیت های صندوق و سایر درآمدها به استفاده از این منابع در راستای سرمایه گذاری های حافظ محیط زیست و پرداخت تسهیلات در راستای اهداف صندوق بپردازد.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت سه هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۱۱۰ هزار نفردارد.

 از یزد به عنوان چهارمین استان صنعتی کشور یاد می شود.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =