کارشناس منابع طبیعی مهاباد جنگلبان نمونه کشور شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: "احمد مهرافزا" از کارشناسان این اداره برای نخستین بار به عنوان جنگلبان نمونه کشور معرفی شد.

مجید پاتو روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آیین انتخاب جنگلبانان نمونه کشور عصر روز گذشته به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و در این آیین یکی از کارشناسان این اداره به عنوان جنگلبان نمونه کشور معرفی و تقدیر شد.

‌وی اضافه کرد: این کارشناس اداره منابع طبیعی مهاباد اکنون به عنوان مسوول منابع طبیعی بخش خلیفان این شهرستان فعالیت می‌کند و اقدامات وی زمینه جلوگیری از چرای زودرس و دیررس دام، مقابله با تصرف و تخریب اراضی ملی و آموزش بهره‌برداران منابع طبیعی دلیل انتخاب وی به عنوان جنگلبان نمونه در سال جاری است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت:همکاری در احیا و بازسازی عرصه‌های آسیب دیده، کشف و ضبط قاچاق فرآورده‌های جنگلی و مرتعی، همکاری و اقدام در به کارگیری نیروهای مردمی و جلب مشارکت آنان، شرکت در دوره‌های آموزشی و تخصصی و مجروحیت جسمی، حرکتی و روحی در حین انجام وظیفه از جمله ملاک‌های انتخاب جنگلبان نمونه است.

وی اضفه کرد: پرونده اقدامات این کارشناس منابع طبیعی مهاباد در بخش‌های مختلف به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی ارسال شده بود و پس از بررسی‌های لازم وی به عنوان جنگلبان نمونه کشور معرفی شد.

"پاتو" با قدردانی از تلاش‌های کارشناسان این اداره در زمینه محافظت از اراضی ملی این شهرستان اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال در مجموع ۶۱ فقره پرونده قرق و تصرف اراضی ملی تشکیل شده که از این تعداد ۴۷ پرونده با ۵۱۴ هکتار مساحت با اخذ تعهد محضری محتومه شده و ۱۹ فقره پرونده با ۷۰ هکتار مساحت ۷۴ هکتار به مراجع قضایی ارسال شد.

وی اضافه کرد: در این مدت ۲۸ فقره پرونده تخریب اراضی ملی با ۴۶ هکتار مساحت تشکیل شده که ۹ فقره پرونده با هشت هکتار مساحت مختومه شده و ۱۹ فقره پرونده با ۳۸ هکتار مساحت در حال بررسی است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: در این شهرستان بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی و هزار هکتار جنگل وجود دارد که جنگل‌های این شهرستان بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای "کاولان" و "کوران" واقع شده ‌است.

آیین تقدیر از جنگلبانان نمونه کشور عصر روز گذشته در سازمان مراتع و جنگل‌های کشور و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و در آذربایجان‌غربی سه نفر شامل "احمد مهرافزا" از مهاباد، "عروج‌علی پوراصغر" از شوط و "عزیزرضا قره‌باغ" از ارومیه به عنوان جنگلبان نمونه معرفی شدند و  از"رجب فرهنگ" به عنوان جنگلبان افتخاری و "مالک جوانمرد" به عنوان همیار طبیعت محافظ هر ۲ از ارومیه قدردانی شد.  

آذربایجان‌غربی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار عرصه ملی دارد که ۱۰۱ هزار هکتار آن را جنگل‌ها تشکیل می‌دهد و نقطه آغاز رویشگاه جنگلی زاگرس محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =