بزرگان قشمی ازدواج آسان و بدون تشریفات را ترویج کنند

قشم- ایرنا- همه اقشار جامعه و از جمله بزرگان شهرستان قشم باید جوانان را به ازدواج آسان تشویق و ترغیب کنند تا بدون تشریفات امر مقدس ازدواج در جامعه رواج یابد.

فرماندار قشم سه شنبه در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان قشم افزود: برای تسهیل ازدواج در قشم باید برنامه ریزی منسجم داشته باشیم که اولین گام برای تحقق این امر تهیه بانک اطلاعاتی از جوانان شهرستان است.

علیرضا نصری اظهار داشت:سمن ها و اداره‌ها نیز باید برای تحقق ازدواج آسان تلاش کنند تا این امر به صورت یک هنجار در جامعه شکل بگیرد.

وی افزود: در کنار این امر، باید آماری از ازدواج‌ها و طلاق‌های ثبت شده نیز تهیه و دلایل پرتکرار طلاق در قشم بررسی شود.

فرماندار قشم گفت: آسیب شناسی این طلاق‌ها به عنوان یکی از پنج آسیب اجتماعی باید در سطح شهرستان انجام شود تا بتوانیم این علت‌ها را کاهش دهیم.

تامین ۱۲۰ کمک هزینه خرید جهیزیه به مددجویان کمیته امداد

نماینده کمیته امداد امام خمینی(ره) قشم نیز گفت: سال گذشته مبلغ سه میلیارد ریال برای ۱۰۰ کمک هزینه تامین جهیزیه هزینه شده است که پیش بینی می شود امسال برای ۱۲۰ خانوار جهیزیه تامین اعتبار شود.

آسیه جاویدان افزود: علاوه بر تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی ازدواج، آموزش مهارت‌های زندگی و مشاوره نیز به مددجویان داده می شود.

رییس اداره بهزیستی قشم در این جلسه گفت: سمن‌ها و گروه‌های همیار قشم در حوزه آموزش‌های قبل و بعد ازدواج و کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند.

اسماعیل کیانی افزود: این آموزش‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شد که با شیوع کرونا به شکل غیر حضوری و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد.

مسوول سمن‌های اجتماعی و عضو ستاد امور جوانان قشم نیز در این جلسه اظهار کرد: آموزش‌های پیش از ازدواج برای جوانان در حال برگزاری است.

آمنه برمه افزود: آموزش‌های ۱۰ ساعته ازدواج در گروه‌های ۴۰ نفری در حال برگزاری است که پس از اتمام آموزش‌های تکمیلی و حرفه‌ای را آغاز خواهیم کرد.

این فعال اجتماعی گفت: معتقدیم موفقیت در ازدواج با آموزش ارتباط مستقیم دارد و این مهم حمایت ارگان‌های مختلف را می‌طلبد.

مسوول سمن های اجتماعی قشم افزود: برای طرح اوقات فراقت جوانان با محدودیت‌ها و مشکلاتی مواجه هستیم و به همین دلیل مقرر شده است یک نظرسنجی در این مورد انجام داده و نتیجه را به صورت کتبی به ستاد اعلام کنیم.

مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی قشم نیز گفت: هرساله ازدواج دانشجویی را در این دانشگاه برگزار می‌شود.

حجت الاسلام عبدالرضا شادکام افزود: ضمن برگزاری جشن ازدواج برای زوج‌ها در دانشگاه، هر دانشجو در هر ترم که ازدواج کند، از پرداخت شهریه معاف می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر عروس و داماد هر دو دانشجوی دانشگاه آزاد باشند، علاوه بر معافیت از پرداخت شهریه همان ترم، از تخفیف شهریه در ترم‌های بعدی نیز بهره‌مند می‌شوند.

مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد قشم همچنین از تخصیص سفر ۱۰ روزه به مشهد مقدس خبرداد و افزود: کانون مشاوره دانشگاه آزاد نیز در خصوص امر ازدواج و سایر مشکلات جوانان فعالیت مستمر دارد.

در پایان از ۲ زوج جوان قشمی که با وجود ویروس کرونا و بدون تشریفات ازدواج کرده‌اند تقدیر شد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =