اختلاف امارات و رژیم صهیونیستی در ابتدای راه توافق

تهران - ایرنا - کمتر از یک هفته از اعلام توافق بین ابوظبی و تل آویو برای برقراری روابط دیپلماتیک می‌گذرد که دو طرف بر سر خرید جنگنده «اف-۳۵» آمریکایی توسط امارات به اختلاف شدیدی برخورده‌اند.

به گزارش روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت»، یک مقام اماراتی دیشب (سه شنبه شب) بی‌اطلاعی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر را در مورد فروش جنگنده‌های آمریکایی به امارات رد کرد و گفت که رهبری این رژیم از توافق تسلیحاتی چند میلیون دلاری امارات با آمریکا اطلاع داشته و آن را تایید کرده است.   

این روزنامه به نقل از منابع آگاه آمریکایی و اماراتی گزارش داد که توافق هفته گذشته بین ابوظبی با تل آویو با وساطت واشنگتن شامل فروش تسلیحات پیشرفته از جمله جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکایی بوده است.

این روزنامه صهیونیستی گزارش داد که نتانیاهو بدون هماهنگی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی این توافق را انجام داده و «بنی گانتس» وزیر جنگ و «گابی اشکنازی» وزیر خارجه را از این توافق بی‌اطلاع گذاشته است. اما نتانیاهو همان روز با انتشار توئیتی مدعی شد که اخبار روزنامه یدیعوت آحارونوت تقلبی است.

نتانیاهو پیشتر وجود توافق تسلیحاتی در خلل عادی‌سازی روابط بین ابوظبی و تل آویو را تکذیب کرده است. دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست‌وزیر با فروش جنگنده‌های اف ۳۵ و دیگر تسلیحات پیشرفته به هر کشوری در خاورمیانه از جمله اعراب که توافق صلح با اسرائیل دارند، مخالف است. 

از طرف دیگر نیز «الی کوهن» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه با بیان اینکه تغییری در سیاست‌های این رژیم مبنی بر نفروختن سلاح‌های پیشرفته به کشورهای عربی ایجاد نشده است، گفت: توافقی برای فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات وجود ندارد.

اما مقام اماراتی به روزنامه یدیعوت آحارونوت گفته است که نتانیاهو توافق تسلیحاتی بین آمریکا و امارات را به عنوان بخشی از روابط دیپلماتیک بین ابوظبی و تل آویو پذیرفته است.

از طرف دیگر نیز کاخ سفید در بیانیه‌ای که در رسانه‌های عبری زبان منتشر شد، مدعی است که هیچ توافق تسلیحاتی محرمانه‌ای در رابطه عادی‌سازی اسرائیل و امارات وجود ندارد.

موضوع عدم فروش تسلیحات به کشورهای خاورمیانه به بعد از جنگ «یوم کیپور» در سال ۱۹۷۳ باز می‌گردد، زمانیکه کنگره آمریکا وعده داد تا پیش از فروش تسلیحات پیشرفته به کشورهای عربی ، موضع تل آویو و برتری نظامی آن را در نظر بگیرد.

براساس گزارش مزبور، آنچه امارات را برای امضای توافق عادی‌سازی با اسرائیل ترغیب کرد، توافقنامه‌ای به ارزش ده‌ها میلیارد دلار بود که ابوظبی را صاحب جنگنده‌های اف ۳۵ و دیگر تسلیحات دیگر می‌کند. به گفته منابع آگاه، «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی کل توافق عادی‌سازی را مشروط بر وجود توافق تسلیحاتی کرده است.

امارات همواره خواستار دستیابی به جنگنده‌های رادار گریز اف ۳۵ آمریکایی و پهپادهایی شبیه به پهپادهای رژیم صهیونیستی بوده است.

اختلاف در همین شروع راه توافق عادی‌سازی روابط بین امارات و اسرائیل نشان دهنده عدم ثبات این رابطه است و اصرار رژیم صهیونیستی بر عدم دستیابی امارات به تسلیحات پیشرفته نشان از تمایل آنها به یکجانبه‌گرایی در توافق دارد.

البته این سیاست رژیم صهیونیستی تنها در توافق با ابوظبی نیست و در توافق‌های پیشین با تشکیلات خودگردان فلسطین، اردن و مصر نیز گرفتن امتیاز یکطرفه از جانب آنها و عدم پایبندی به تعهداتشان کاملا مشهود بوده است. به طور مثال نقض قوانین بین‌المللی و توافق «اسلو» با اقدام صهیونیست‌ها در راستای الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی به وضوح قابل درک است.‌

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

سرخط اخبار جهان