رسانه‌ها باید مروج فرهنگ عزاداری با رعایت نکات بهداشتی باشند

قزوین-ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت: رسانه‌ها در شرایط فعلی که با شیوع کرونا روبرو هستیم باید مروج فرهنگ عزاداری با رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله مناسب باشند.

محمد حسین اسماعیلی روز سه شنبه در یازدهمین نشست شورای اطلاع رسانی استان قزوین افزود: با توجه به پیش رو بودن ایام محرم امیدواریم رسانه ها دین خود را به خوبی نسبت به خون سیدالشهدا (ع) ادا کنند.

وی با بیان اینکه امسال به دلیل شیوع کرونا شرایط ویژه ای داریم،افزود: به همین دلیل مراسم های عزاداری ماه محرم در سال جاری به شیوه ای متفاوت از سال های گذشته برگزار می شود و رسانه ها باید این موضوع را به خوبی برای مردم تبیین کند.

این مسوول همچنین اظهار داشت: استفاده از ماسک در هیات های مذهبی و مراسم های عزاداری باید به عنوان یک ضرورت و مطالبه ملی از سوی رسانه ها مطرح شود و در همین راستا به جای نذورات معمول هرساله باید فرهنگ نذر ماسک و محصولات بهداشتی و ارزاق برای نیازمندان ترویج شود.

وی با اشاره به اینکه عزاداری های متناسب با شأن اباعبدالله الحسین(ع) امسال با توجه شرایط کنونی می تواند در محیط های خانوادگی نیز برگزار شود،اظهار داشت: رسانه ها باید پویش هر خانه یک حسینیه و یک پرچم سیاه حسینی را نیز راه اندازی و تبلیغ کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین با بیان اینکه مراسم عزاداری های محرم امسال به دلیل شرایط خاص فعلی دارای پیوست رسانه ای است، گفت: عدم پرداختن به دوگانه ساختگی سلامت و عزاداری که دشمنان با هدف کم رنگ ارزش ها و زیرسوال بردن مقدسات آنرا مطرح می‌کنند باید مورد توجه رسانه های ما باشد.

این مسوول گفت: اصحاب رسانه باید مراقب خط القائی دشمن که به دنبال توطئه و ایجاد مشکلات امنیتی در کشور است، باشند و از طریق تواید محتوای مناسب مبتنی بر بصیرت و درک درست از شرایط فعلی به مقابله با جنگ روانی دشمنان بپردازند.

اسماعیلی همچنین بر ترویج فرهنگ کمکهای مومنانه به آسیب دیدگان کرونا از سوی رسانه ها تاکید کرد و گفت: این فرهنگ حسنه که به شکل برجسته در ماه مبارک رمضان شاهد بروز و ظهور آن بودیم باید در ایام محرم نیز به شکل پررنگ دنبال شود.

وی اظهار داشت: انعکاس اخبار مربوط به کمک های مومنانه نباید به گونه ای باشد که موجب تحقیر و زیرسوال رفتن کرامت اقشار نیازمند شود چرا که این کار با روح فرهنگ کمک و دستگیری از نیازمندان مغایرت دارد.

این مسوول در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره سیمرغ های سپیدبال با همت بسیج رسانه قزوین و مشارکت خانه مطبوعات و همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی،اظهار داشت: این جشنواره با هدف تقدیر از اصحاب رسانه استان بابت اطلاع رسانی مناسب و آگاه بخشی جامعه در خصوص کرونا و انعکاس ایثارگ ی های کادر درمان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت: در حوزه اطلاع رسانی کرونا با تلاش های بی وقفه خبرنگاران اتفاقات خوبی را در استان شاهد بودیم و قزوین جزو استان های برتر و موفق در این زمینه بوده است.

در پایان این نشست از برگزیدگان جشنواره رسانه ای سیمرغ های سپیدبال که با موضوع خبر و کرونا بود با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =