شکست قطعنامه‌ ضدایرانی؛ ترامپ از متحدان غربی عصبانی است

تهران-ایرنا- تارنمای واشنگتن فری بیکن به نقل از مقام‌های ارشد کنونی و پیشین نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خشم و عصبانیت خود را از متحدان اروپایی‌اش پس از خودداری آنها در حمایت از قطعنامه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران عصبانی است.

به گزارش ایرنا این رسانه متعلق به محافظه کاران در آمریکا نوشت: ایالات متحده با خودداری  حتی یک کشور اروپایی در حمایت از  اقدام این کشور در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، شکست سختی را روز جمعه در شورای امنیت تجربه کرد.

مهلت تحریم تسلیحاتی ایران قرار بود اواسط ماه اکتبر به پایان برسد. ایالات متحده امیدوار بود حمایت متحدان سنتی از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس را جلب کند اما فقط جمهوری دومینیکن از قطعنامه پیشنهادی آمریکا حمایت کرد و این امر بر خشم طولانی اروپایی ها از تصمیم دولت ترامپ برای خروج از توافق هسته ای تاریخی با ایران صحه گذاشت.

مقام های ارشد آمریکایی گفته اند به دنبال رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت، از سران اروپا به ویژه بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس خشمگین هستند و آنها این رفتار جانسون را به منزله خالی کردن پشت ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ قلمداد می کنند.

این رسانه افزود: دولت ترامپ اکنون در حال بررسی گام های بعدی علیه ایران است که ممکن است شامل تلاش نهایی برای فعال کردن مکانیسم ماشه یا همان اسنپ بک باشد که باعث می شود همه تحریم های اقتصادی لغو شده علیه ایران در چارچوب توافق هسته ای بار دیگر اعمال شوند. اما حتی این تلاش آمریکا نیز احتمالا با مخالفت اروپایی ها مواجه خواهد شد به ویژه آن که آنها از حمایت از تمدید تسلیحاتی ایران به پیشنهاد دولت ترامپ خودداری کردند. جنگ بر سر مکانیسم ماشه در آستانه انتخابات نوامبر بروز خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی به واشنگتن فری بیکن گفت: دولت آمریکا بشدت از گروه سه کشور اروپایی موسوم به E۳ و به ویژه بوریس جانسون ناامید شده است.

وی که درباره کشمکش های دیپلماتیک کنونی بین کشورهای اروپایی و دولت ترامپ صحبت می کرد افزود: هر سه این کشورها در جلسات محرمانه گفته اند که ایران به چنین سلاح هایی نیاز ندارد و خودداری آنها از حمایت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای حفظ آنچه که از توافق هسته ای ایران  باقی مانده بوده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ترامپ شکست شورای امنیت در تمدید تسلیحاتی ایران را نابخشیدنی توصیف کرده است.

ریچارد گلدبرگ عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا که حوزه فعالیتش مسائل مربوط به ایران بوده است به فری بیکن گفت «به نظر می رسد بوریس جانسون به دنبال دلجویی از چین، روسیه و ایران است و در مخالفت کامل با هواداران برگزیت هر آنچه را که برلین و پاریس به او می گویند انجام می دهد»

فری بیکن نوشت: اگر ترامپ در انتخابات نوامبر (آبان) پیروز شود و موفق به شکست جو بایدن رقیب دموکراتش شود، ائتلاف آمریکا و انگلیس ممکن است به خطر بیفتد.

گلدبرگ در این زمینه گفت: دشوار می توان تصور کرد با توجه به جایگاه جانسون در برگزیت او به روسیه برای تسلیح ایران کمک  و از اتحادیه اروپا در مقابل ترامپ دفاع کند. این موضع می تواند توافق تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا را به خطر بیندازد.

این دیدگاه مورد تایید مقام های آمریکایی کنونی مصاحبه کننده با واشنگتن فری بیکن درباره شکست آمریکا در شورای امنیت نیز بوده است.

جنگ طلبان ضد ایرانی در کنگره آمریکا نیز اروپایی را مسئول این شکست می دانند واکنون از تلاش ها برای بازگرداندن فوری همه تحریم ها علیه ایران حمایت می کنند.

تد کروز سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس گفت: انفعال متحدان اروپایی ما تنها یک گزینه برای آمریکا باقی گذاشته و آن جلوگیری از انقضای تحریم تسلیحاتی ایران است.

این سناتور ضد ایرانی در بیانیه ای که روز دوشنبه صبح منتشر شد گفت: «اکنون وقت آن رسیده که آمریکا در نهایت و بدون بازگشت به آنچه که از توافق فاجعه بار هسته ای باقی مانده از طریق فعال سازی مکانیسم ماشه پایان دهد.»

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، عصر جمعه (به وقت محلی) با ۱۱ رای ممتنع، ۲ رای موافق (آمریکا و جمهوری دومنیکن) و ۲ رای مخالف روسیه و چین شکست خورد.

ترامپ در واکنش اولیه به این شکست گفت: ایران می‌خواهد در انتخابات بسیار بد بازنده شوم.

«کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کانتیکت نیز ضعف دیپلماسی و ناتوانی دولت ترامپ در به تصویب رساندن قطعنامه شورای امنیت را فاجعه خواند و در صفحه توییتری خود نوشت: این شکست نبود بلکه فاجعه بود.

مورفی افزود: از ۱۵ عضو شورای امنیت تنها کشور دومینیکن از آمریکا حمایت کرد و این نشان داد که آمریکا تا چه‌اندازه‌ای ضعیف شده و بقیه جهان تا چه‌اندازه‌ای راهبرد ترامپ در قبال ایران را فاجعه بار می‌بینند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار جهان