بیش از ۶۸ هزار تن گندم و کلزا در کهگیلویه و بویراحمد خریداری شد

گچساران- ایرنا- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بهار و تابستان امسال ۶۸ هزار و ۹۳۸ تن گندم و کلزا در این استان به صورت تضمینی از بهره برداران خریداری شد.

عیسی راستین نسب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال ۶۶هزار و ۳۸۰ تن گندم و ۲ هزار و۵۸۰ تن محصول کلزا در کهگیلویه و بویراحمد به صورت تضمینی خریداری شد.

وی با اشاره به اینکه برداشت محصول کلزا در استان به پایان رسیده بیان کرد: خرید دانه های روغنی کلزا در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به پارسال افزایش چشمگیر یافته است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: امسال ۲ هزار و ۵۵۰ تن دانه های روغنی کلزا در استان خریداری شد در حالی که میزان خرید تضمینی این محصول در سال گذشته یکهزار و ۸۰۰تن بوده است.

راستین نسب عنوان کرد: پاییز پارسال ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع مناطق مختلف استان زیر کشت دانه های روغنی کلزا رفت در حالی که میزان کشت این محصول در سال زراعی پیش یکهزار و ۷۰۰ هکتار بود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزایش عملکرد در واحد سطح و بالا رفتن مساحت زیر کشت از دلایل بالا رفتن تولید این محصول است.

وی ابراز داشت: هر کیلوگرم محصول کلزا به قیمت ۴۶هزار ریال از کشاورزان خریداری می شود.

راستین نسب گفت:جهاد کشاورزی با هدف اصلاح الگوی کشت از تولید محصول کلزا حمایت می کند و خرید تضمینی محصول کلزا از جمله مهمترین این حمایت هاست.

وی افزود: پرداخت تسهیلات برای کشت و خرید ماشین آلات کشاورزی و نظارت بر کاشت، داشت و برداشت از جمله حمایت های دولت برای توسعه کشت این محصول است.

راستین نسب بیان کرد: کشت محصول کلزا برای خودکفا شدن در زمینه روغن نباتی از اولویت های دولت است.

وی اظهار داشت که محصول کلزا نسبت به دیگر محصولات زراعی آب کمتری برای تولید نیاز دارد که به دلیل خشکسالی جایگزین خوبی برای دیگر محصولات زراعی است.

برداشت گندم

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت:تاکنون ۵۸هزار تن گندم سیلویی و هشت هزار و ۳۵۸ تن گندم بذری از بهره برداران استان خریداری شده است.

راستین نسب عنوان کرد: برداشت گندم در مناطق گرمسیری به اتمام رسیده و پیش بینی می شود چهار هزارتن گندم در مناطق سردسیری خریداری شود.

وی ابراز داشت: میزان خرید گندم در شهرستان های کهگیلویه ۲۶هزار تن،گچساران ۱۷هزار تن،باشت ۱۱هزار و ۳۰۵ تن و چرام ۶ هزار ۶۱۳ تن گندم گزارش شده است .

راستین نسب ابراز داشت: هر کیلوگرم گندم معمولی به قیمت ۲۵هزار ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم به نرخ ۲۶هزار ریال از کشاورزان خرید تضمینی می شود.

وی گفت:براساس برآوردها ۱۳۵ هزار تن گندم در مزارع استان برداشت می شود اما بخشی از گندم تولیدی به مصرف خانوارهای تولید کننده می رسد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمدتاکید کرد: پارسال ۶۶ هزار تن گندم در این استان خریداری شد.

راستین نسب عنوان کرد: برداشت محصول گندم بهار و تابستان امسال در ۷۸هزار هکتار مزرعه دیم و ۲۱ هزار هکتار مزرعه آبی کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

کشت ذرت

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد همچنین از کشت محصول ذرت در پنج هزار و ۴۰۰ هکتار از مزارع استان خبر داد.

عیسی راستین نسب با بیان اینکه کشت محصول ذرت به پایان رسیده است افزود:چهار هزار و ۸۰۰ هکتار مزرعه زیر کشت ذرت دانه ای و ۶۰۰ هکتار نیز زیر کشت ذرت علوفه ای رفته است.

وی افزود:  این میزان محصول در مزارع شهرستان‌های گچساران، باشت، بهمئی، چرام و کهگیلویه و سایر مناطق مستعد کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت محصول ذرت رفته است.

براساس آمار رسمی هم اکنون ۵۰ هزار خانوار کهگیلویه و بویراحمد در ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به فعالیت مشغولند که حاصل دسترنج این بهره برداران سالانه ۹۱۰ هزار تن محصول است.

سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =