رسانه‌ها در تقویت مشارکت اجتماعی توانایی زیادی دارند

سنندج -‌ ایرنا - معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان کردستان گفت: رسانه‌ها محل رجوع آحاد جامعه هستند و توانایی چشمگیری در تقویت مشارکت اجتماعی دارند و انتظار می‌رود نقش بیشتری در این راستا ایفا کنند.

گلاویژ فتاحی عصر دوشنبه در نشست پنجره اجتماعی مشارکت اجتماعی اظهار داشت: همه افراد در جامعه علاقه‌مند به مشارکت اجتماعی نیستند بنابراین در مباحث اجتماعی اگر افرادی دغدغه‌مند نداشته باشیم نمی‌توانیم شاهد رشد مشارکت در این بخش باشیم

وی افزود:‌ وقتی از مشارکت صحبت می‌شود توسعه محلی و استفاده از ظرفیت جوانان مدنظر است و این جدا از تصمیم‌گیری‌های کلان کشور است.

فتاحی با اشاره به اینکه راه‌اندازی خانه جوان ظرفیتی برای استفاده سازمان‌های مردم نهاد در راستای مشارکت اجتماعی است، یادآور شد:‌ به پنجره جمعیتی مشارکت اجتماعی باید با نگاه ویژه‌ای پرداخت چرا که می‌تواند نفش مهمی در توسعه کشور داشته باشد.

«پنجره جمعیتی به شرایط و موقعیتی در یک کشور گفته می‌شود که شاهد رشد بالای جمعیتی است و با جمعیت جوانی روبرو است»

پژوهشگر حوزه جمعیت شناسی هم در این نشست گفت:‌ مهمترین سرمایه هر کشور جمعیت است و در میان این جمعیت مهمترین بخش آن جوانان هستند.

خالد حدودی با بیان اینکه هیچ برنامه ریزی در کشور بدون در نظر گرفتن جمعیت، ترکیب و کیفیت آن امکان‌پذیر نیست، اضافه کرد: جمعیت ایران تغییرات سریع کم سابقه‌ای داشته و در آینده (حدودر سال‌های ۱۴۳۰) رشد آن در کشور منفی می‌شود.

وی یادآور شد: از سال ۸۵ وارد پنجره جمعیتی شده‌ایم که طول این دوره در هر کشوری ۴۰ سال خواهد بود بنابراین زمان زیادی برای بهره‌مندی از این جمعیت وجود ندارد و تنها فرصتی ۲۵ ساله داریم.

حدودی تاکید کرد: اگر برای جمعیت جوان برنامه‌ریزی و مدیریت کنیم با پیشرفت روبرو می‌شویم در غیر این صورت این جمعیت می‌تواند تهدیدی برای جامعه باشد.

رییس گروه مشارکت‌های اجتماعی جوانان هم در این نشست گفت: خانه جوان محلی است که جوانان بویژه در قالب سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند برای تحقق اهداف خود فعالیت کنند.

میلاد فیضی افزود: باشگاه پیشگامان، باشگاه مدیران و باشگاه سمن‌های جوان در خانه جوانان فعالیت می‌کنند و از ظرفیت خانه برای برگزاری جلسات سمن‌ها، کارگاه‌های آموزشی، اوقات فراغت و تبادل تجربیات نیز بهره می‌گیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha