مردم و تشکل‌ها، اثرگذارترین اهرم در حفاظت از منابع طبیعی هستند

شیراز-ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: مردم و تشکل‌ها، اهرمی اثرگذار و مطلوب برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی هستند و می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق از همکاری و مشارکت آنها در این زمینه استفاده کرد.

عبدالحسن صمدنژاد، دوشنبه در جشنواره ملی روز جنگلبان و تقدیر از نمونه‌های این حوزه که به صورت ویدیوکنفرانس با حضور رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، افزود:

براین باوریم که حفظ منابع طبیعی تنها با برخورداری از تجهیزات و خودروهای سرجنگلبانی، زنجیر قرق بانی و یا لوایح حقوقی امکان پذیر نیست، بلکه باید توجه داشته باشیم که به دلیل امکانات محدود دولت در این عرصه، چاره‌ای جز دوستی، همدلی و همراهی با مردم و جلب مشارکت آنها در این زمینه نداریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، با اشاره به نقش موثر مردم در حفاظت هدفمند از طبیعت، اظهار داشت: با ساز وکارهای سازنده و مفید می‌توان برای ترغیب و تشویق مردم که همانا پیشگامان عرصه حفاظت از منابع طبیعی هستند، نسبت به حفاظت از این منابع ارزشمند امیدوار بود.

صمدنژاد، همچنین با تاکید بر لزوم تقویت انگیزه در نیروهای حفاظتی برای دفاع از انفال و رفع مشکلات حقوقی و معیشتی جنگلبانان، گفت: نیروهای منابع طبیعی این استان با کمترین امکانات و تجهیزات، همواره با جان و دل از میراث گرانبها و ارزشمند طبیعی بدون هیچ چشم داشتی محافظت می‌کنند.
وی ،با اشاره به جایگاه رفیع جنگلبانان در حفاظت از اراضی ملی بیان کرد: تلاش و فداکاری‌های این افراد در مبارزه با متصرفان و متجاوزان به عرصه‌های منابع طبیعی، تحسین برانگیز و شایسته برترین تقدیرهاست.

در ادامه این آیین، از استان فارس محمد صادقی، سید محمد جواد موسوی و میلاد میرزایی به ترتیب از نیروهای منابع طبیعی شهرستان‌های سپیدان، مرودشت و فیروزآباد به عنوان جنگلبانان نمونه معرفی شدند.
همچنین در این مراسم از محمد بینازاده و موسوی نژاد نیز به عنوان ایثارگران نمونه منابع ‌طبیعی و غلامحسین برخوردار، حامد پیلتن و امین ایلانی سه همیار نمونه طبیعت و محافظ افتخاری فارس از شهرستان‌های اقلید، کازرون و ممسنی تقدیر شد.

انتخاب جنگلبان نمونه، بر اساس شاخص‌های ارزیابی و انتخاب کمیته اجرایی استانی و کشور صورت می‌گیرد. 


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha