منتقدان شورای عالی اقتصادی برای عبور از بروکراسی ایده بهتری دارند؟

تهران- ایرنا- «ناصر ایمانی» فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به نقدهای طیفی از نمایندگان مجلس به جریان طرح‌های اقتصادی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه گفت: در شرایط جنگ اقتصادی دشمن علیه مردم ایران، تاسیس این شورا که با حکم حکومتی رهبر انقلاب انجام شده، ضروری است.

برخی از نمایندگان مجلس معتقدند که چون طرح‌های مهم اقتصادی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارائه می‌شود پس دولت به فرایندهای قانونی و تقنینی کشور بی‌توجه است و شورا در واقع نهادی موازی با مجلس است. این طیف معتقد است که دولت باید طرح‌های اقتصادی مهم خود را به مجلس ارائه کند.

در مقابل، بسیاری از مسئولان و جمعی از نمایندگان می‌گویند شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تدبیر رهبر انقلاب بوده و با حکم ایشان تشکیل شده تا با توجه به شرایط خاص کشور تصمیم‌گیری کند. از منظری هم اگر لوایح مهم اقتصادی مسیر عادی تصویب را طی کنند دچار فوت وقت شده و در زمان مناسب تبدیل به قانون نمی‌شود. این اتفاق اگر صورت بگیرد دغدغه رهبر انقلاب مبنی بر هم‌افزایی قوا و تسریع در روند اداره امور کشور برای مقابله با تحریم‌ها رفع نخواهد شد. بنابراین در شرایط فعلی راه‌حل دیگری وجود ندارد.

از سوی دیگر طیفی از تحلیلگران هم معتقدند که این نقدها و مخالفت‌ها با انگیزه سیاسی صورت می‌گیرد چرا که علاوه بر حضور رئیس مجلس و روسای کمیسیون‌های اقتصادی در این جلسات، شورای عالی قانون‌گذاری انجام نمی‌دهد بلکه برای شرایط خاص کشور طرح‌های عملیاتی آماده می‌کند تا اثرات تحریم‌ها را خنثی کند. بنابراین موازی‌کاری با مجلس انجام نمی‌شود. از سوی دیگر با پایان یافتن تحریم‌ها این شورا هم به کارخود خاتمه خواهد داد. باتوجه به این نکات نمایندگان مجلس نباید نسب به جایگاه این نهاد نگران باشند.

برای بررسی نقد تعدادی از نمایندگان و طرح این پرسش که آیا وجود شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا باعث تضعیف فرایندهای قانونی و تقنینی کشور می‌شد یا خیر، با «ناصر ایمانی» فعال سیاسی اصولگرا گفت‌وگو کرده‌ایم.

برای جلوگیری از موازی‌کاری‌ها، چارچوب عملکرد شورای عالی در حوزه اقتصادی را می‌توان مشخص ساخت

ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا وجود شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا موازی‌کاری با مجلس است و ممکن است باعث تضعیف این نهاد شود؟ گفت: پاسخ دادن به این سوال در هر شرایطی فرق می‌کند و نمی‌توان در همه زمان‌ها به این سوال پاسخ یکسان داد. با این حال در شرایط فعلی توضیح دادن این موضوع قدری غامض و سخت است. چرا که از یک سو از مجلس قبل برخی نمایندگان و حتی کارشناسان به تشکیل و عملکرد شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اعتراض داشتند اما از طرف دیگر شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا با حکم حکومتی رهبر انقلاب تشکیل شده و از بسترهای قانونی لازم برخوردار است بنابراین باید این وضعیت مدیریت شود. البته اعتراض‌ها بیشتر به نحوه عملکرد شورا بود و کسی مخالفتی با تصمیم رهبر انقلاب نداشت.

 وی ادامه داد: نمایندگان منتقد معتقد بودند که برخی تصمیمات شورا در حیطه اختیارات مجلس است. من تصور می‌کنم که بالاخره این موضوع را باید به نحوی حل کرد. پیشنهاد من در این زمینه این است که شورای عالی و مجلس در جلسه‌ای مشترک برای تصمیم‌گیری در حوزه‌های اقتصادی حیطه خود را مشخص کنند تا هم شورا و هم مجلس بدانند که در چه موضوعاتی باید حضور پیدا کنند و در چه حوزه‌ای وارد نشوند.

تشکیل شورای عالی قوا تدبیر رهبر انقلاب است

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا تضعیف تصمیمات این نهاد آنطور که برخی‌ها در پیش گرفته‌اند به نفع منافع ملی کشور است یا خیر، بیان داشت: رهبری نظام با توجه به شرایط جنگ اقتصادی کشور تصمیم گرفته‌اند که این شورا را با چنین اختیاراتی ایجاد کنند. رهبر انقلاب علاوه بر تشکل شورا به روسای قوا اختیارات ویژه هم داده‌اند. با توجه به شرایط جنگ اقتصادی دشمن علیه کشور تشکیل این شورا اقدام درستی بود که با تدبیر رهبر انقلاب انجام شده و نظام از تجربه دوران دفاع مقدس در این زمینه استفاده کرده است. بنابراین تضعیف تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تضعیف جبهه خودی در جنگ اقتصادی دشمن است.

 نباید در اصل مسئله بحثی باشد چرا که حکم حکومتی رهبری پشت این شورا است. از سوی دیگر کسانی که منتقدند آیا برای کارآمد کردن بروکراسی فعلی کشور و اتخاذ سریع‌تر تصمیمات در این شرایط پیشنهاد بهتری دارند یا فقط مخالفت خوانی می‌کنند. موضوع این است که امور کشور باید پیش برود و هر کسی به رویه فعلی نقد دارد باید راه بهتر را هم معرفی کند.

تصمیمات شورای عالی باید از سوی همه نهادها اجرایی شود

ایمانی با بیان اینکه تیم‌های کارشناسی روسای قوا هم در این جلسات حضور دارند و تصمیمات با بررسی‌های کارشناسی نهایی می‌شود گفت: روسای کمیسیون‌ها مرتبط مجلس،  معاونان رئیس جمهور  و وزرای مرتبط، رئیس کل بانک مرکزی، دادستان کل کشور و افراد دیگر در این جلسات حاضر می شود و این طور نیست که بدون بررسی فقط سه نفر تصمیم بگیرند و آن تصمیم اجرایی شود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی افزود: اگر برخی وقت‌ها نمایندگان مجلس احساس می‌کنند که تصمیمی گرفته شده که در حیطه اختیارات آن‌ها بوده می توانند با رایزنی و هماهنگی با شورا از این مسائل جلوگیری کنند. اما این شورا مطابق با قانون اساسی و اختیارات رهبر انقلاب تشکیل شده بنابراین تصمیمات آن را همه نهادها باید اجرا کنند و تضعیف تصمیمات شورای هماهنگی به نفع کشور و مردم نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =