تداوم ابهامات درباره ادعای میرسلیم علیه قالیباف به نفع نظام نیست

تهران- ایرنا- «بیژن مقدم» فعال سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا می‌گوید به نظر من در حال حاضر تقسیم‌بندی‌هایی همچون اصولگرایان سنتی یا مدرن چندان جایگاهی ندارد، چرا که هم ساختار جریان‌های سیاسی و هم عناوین تغییر کرده‌است.

«سیدمصطفی میرسلیم» نماینده تهران در مجلس یازدهم و عضو شورای مرکزی حزب قدیمی موتلفه این روزها سخنان تندی علیه «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس به زبان آورده است. در آخرین مورد میرسلیم بحث‌هایی مبنی بر پرداخت رشوه به برخی نمایندگان مجلس دهم برای کنار گذاشتن تحقیق و تفحص از شهرداری تهران مطرح کرده که سروصدای زیادی در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور ایجاد کرده است. سخنگوی قوه قضاییه هم اعلام کرده که مدارک میرسلیم اخذ شده و در حال رسیدگی و بررسی این مدارک هستیم.

در مورد این مواضع میرسلیم تحلیل‌های مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند که میرسلیم احساس حذف‌شدگی می‌کند بخاطر اینکه در مجلس یازدهم از سوی اصولگرایان به بازی گرفته نشده و هیچ یک از کمیسیون‌ها و مسئولیت‌های مجلس به او نرسید. از سوی دیگر گروهی می‌گویند که این مواضع را باید در چارچوب اختلافات گفتمانی اصولگرایان سنتی با نواصولگرایان تحلیل کرد. اما در مقابل برخی این مواضع را بیشتر در سطح تحلیل خرد و فردی می‌بینند و مواضع میرسلیم را چندان با موتلفه مرتبط نمی‌دانند و معتقدند ممکن است اختلافات شخصی میرسلیم با قالیباف انگیزه بیان این سخنان شده است. روایت حامیان میرسلیم هم این است که او تنها با انگیزه مبارزه با فساد بحث‌های شهرداری تهران در زمان حضور قالیباف را مطرح کرده است.

هر کدام از این تحلیل‌ها درست باشد نمی‌توان از کنار این مسئله گذشت که مجلس یازدهم به سه ماه نرسیده با حواشی مختلف و جدی مواجه شده که نشان دهنده وحدت شکنده اصولگرایان در مجلس یازدهم از یک سو و از سوی دیگر جرقه‌های اختلافات گسترده‌تر در ماه‌های آتی است. برای بررسی این اختلافات با «بیژن مقدم» فعال سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا گفتگو کرده‌ایم.

مواضع میرسلیم ربطی به موتلفه ندارد

مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا مواضع میرسلیم در مورد قالیباف را باید مواضع حزب موتلفه در مورد رئیس مجلس دانست یا خیر، گفت: مواضع آقای میرسلیم منشاء سروصدای زیادی شده اما من هنوز در این مورد که این سخنان و مواضع خاستگاه حزبی داشته باشد تردید دارم. من بعید می‌دانم میرسلیم این سخنان را از جایگاه حزبی خود مطرح کرده باشد. تردیدهای من وقتی جدی می‌شود که ما موضع‌گیری یا تاییدی در مورد سخنان میرسلیم از سوی حزب موئلقه مشاهده نکردیم. بنابراین حداقل در مقطع کنونی نباید سخنان میرسلیم را مواضع حزب موتلفه بدانیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخشی از این حرف‌ها را من طبیعی می‌دانم. بالاخره در همه مجالس این بحث‌ها بوده اما آثار هر کدام از این بحث‌ها در مجالس مختلف متفاوت بوده است. در مجالس گذشته ما افرادی داشتیم که بحث‌هایی هم مطرح می‌کردند که جز اینکه در ذهن مردم شبهه ایجاد کند حاصلی نداشته و بی پاسخ مانده است به همین دلیل به نظرم اتفاق جدیدی رخ نداده است. و رویکردهای شبیه به آقای میرسلیم را در همه مجالس داشتیم.

این فعال سیاسی اصولگرا در با بیان اینکه نمی‌توان این اختلافات را نشان‌دهنده اختلافات گفتمانی اصولگرایان دانست بیان داشت: به نظر من در حال حاضر تقسیم‌بندی‌هایی همچون اصولگرایان سنتی یا مدرن چندان جایگاهی ندارد. چرا که هم ساختار جریان‌های سیاسی تغییر کرده و هم عناوین تغییر کرده است. بنابراین به نظر من نباید از این زوایه به این اختلافات نگریست.  هیچ کدام را نمی‌توانیم با این عنوان و بحث‌های گفتمانی بسنجیم.

من آقای میرسلیم را از این باب که بخواهیم بگوییم ایشان در مبارزه با فساد اقتصادی خیلی جدی هستند در مجلس تنها نمی‌دانم اما در بعضی از مواضع و رفتارها میرسلیم را در مجلس یازدهم تنها می‌بینم. من چنین برداشتی ندارم که میرسلیم و این نوع رویکرد در مجلس دارای جریانی است که ظرفیت بالایی داشته باشد و حتی در مورد حزبی بودن حرف‌های میرسلیم هم تردید جدی دارم.

قالیباف در مورد اتهامات شفاف سازی کند

هرچند من نقدهای میرسلیم را نقدهای حزب موتلفه نمی دانم اما در عین حال چون ادعایی مطرح شده هر دو طرف باید تلاش کنند تا به سوال‌ها و شبهات پاسخ دهند. حال اینکه این اتفاق در مجلس و از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان محقق شود یا از طریق قوه قضاییه این کار را انجام بدهند بستگی به تصمیم‌گیری مراجع ذی صلاح دارد. قوه قضاییه قطعا باید از میرسلیم مدارک را دریافت کند و بعد از بررسی هم نتایج را به اطلاع همه برساند و ابهامات مردم را رفع کند. باقی ماندن این ابهامات در ذهن مردم به نفع نظام نیست.

لیست اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم حاصل وحدت تاکتیکی بود

مدیر مسئول سایت اصولگرای الف در پاسخ به این پرسش که آیا متهم کردن سرلیست اصولگرایان به فساد اقتصادی از سوی نفر دوم لیست وحدت، تناقض آمیز نیست هم گفت: این مواضع میرسلیم از این جهت موجب تعجب خیلی‌ها شد. چرا که این ذهنیت را ایجاد کرد که لیست واحدی که وارد مجلس شدند بعد از دو ماه با هم دچار اختلاف شدند و این اتهامات را علیه هم مطرح کردند قطعا مردم با سوالات زیادی مواجه شدند.

اما از جهت دیگر سرلیست با فرد آخر لیست خیلی تفاوتی ندارد شما می دانید چقدر برای این لیست واحد زحمت کشیده شده شد و  فکر می‌کنم تا شب آخر قبل رای‌گیری هنوز تلاش‌ها برای وحدت ادامه داشت و هنوز لیست واحدی وجود نداشت. معنی این تاخیر این است که سر این لیست کلی اختلاف بوده است. بنابراین ما با لیستی مواجه بودیم که صدر و ذیل آن با هم ناهماهنگ بوده اما بر اساس مصلحت اندیشی تاکتیکی به وحدت رسیدند و این وحدت دقیقه نودی بوده و طبیعی است کعه تا لحظه آخر ما شاهد این اختلافات باشیم.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =