اماکن پرخطر باید از محل‌های پرجمعیت شهرها دور شود

سنندج - ایرنا - مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری کردستان گفت: یکی از مهمترین الزامات پدافند غیرعامل دور کردن اماکن پرخطر شامل انبار مواد غذایی، انبارهای سوخت و جایگاه های سی ان جی است باید از شهرها و مکان های پرجمعیت دور شود.

به گزارش ایرنا، احمد محمد رضایی روز دوشنبه در نخستین جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان بانه اظهار  داشت: انبارهای سوخت، جایگاه‌های سی ان جی و پمپ بنزین ها از جمله اماکن پرخطری هستند که در داخل شهرها تهدید جدی به شمار می آیند که تاکنون به این مهم توجه نشده و در بافت شهرها مجوز احداث این اماکن پرخطر صادر شده است.

وی ادامه داد: اگر ناگزیر هستیم این اماکن را در بافت شهری احداث کنیم نباید در مناطق مسکونی پرجمعیت و پر تراکم ایجاد شود و فاصله آن با مناطق مسکونی رعایت شود و لازم است بر اساس بند 9 سیاست های کلی نظام باید آنها را به خارج از شهرها منتقل کنیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان گفت:انبار مواد غذایی، انبار محصولات کشاورزی، کارخانه آرد و سیلوها باید حفاظت فیزیکی کاملی داشته باشد و از ورود گندم های آلوده به سیلوها جلوگیری شود.

وی یاد آور شد: بحث پدافند غیرعامل یکی از ضروریات جامعه بویژه در شرایط کنونی است که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌ها و جلسات بر رعایت الزامات پدافند غیرعامل تاکید جدی داشتند.

محمد رضایی با بیان اینکه قوانین زیادی برای الزام و رعایت دستورالعمل های پدافند غیرعامل وجود دارد افزود: پشتوانه محکم در بحث اجرای سیاست های کلی نظام در خصوص پدافند غیرعامل داریم که مسوولین دستگاه‌های ذی ربط باید این الزامات را رعایت کنند که با بحران مواجه نشویم.

محمد رضایی به الزامات کنترل ایمنی در ساخت و سازها اشاره کرد و افزود: مبحث 12 ایمنی، 21 ساختمان و الزامات پدافند غیرعامل ابلاغ شده که در ساخت و سازها، تاب آوری شهرها و کالبدی شهری به دلیل اینکه هزینه برای مالکین دارد  توجه نمی‌شود.

سرپرست فرمانداری شهرستان بانه نیز گفت: زمینه برای ارایه آموزش‌های پدافند غیرعامل به صورت جدی فراهم نشده که باید این در زمینه آموزش‌ها بروز و تخصصی در همه سازمان های مربوطه با در نظر گرفتن شرایط موجود اجرایی شود.

اسماعیل رستم پور افزود: در بحث آموزش و نهادینه کردن پدافند غیرعامل در شهرستان مشکلاتی وجود دارد که برای رفع این مشکلات جلساتی به صورت تخصصی و آموزشی برگزار می‌شود.

سال گذشته 33 میلیون حمله سابیری در کشور ثبت و دفع شد که باید با رعایت الزامات پدافند غیرعامل از سایت ها، پورتال ها، اتوماسیون اداری و شبکه اداری حفاظت کنیم.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =