هواشناسی اصفهان به تجهیزات روز نیاز دارد

اصفهان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: این نهاد نیاز اساسی به تجهیزات و تکنولوژی‌های روز از جمله رادار و توسعه شبکه ایستگاه‌های هواشناسی دارد.

حمیدرضا خورشیدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: هواشناسی در مواقع بحرانی یادآوری و نقاط قوت و ضعف آن مورد بررسی قرار می‌گیرد در صورتی که توسعه زیرساخت‌ها و توسعه پایدار آن ارتباط مستقیم با هواشناسی و محصولات هواشناسی دارد.

وی ادامه داد: سطح کیفی و کمی خدمات هواشناسی با سرمایه گذاری کلان و زیرساختی در این بخش تا سال‌های سال را ارتقا پیدا می‌کند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان تصریح کرد: این اداره کل امروز در جمع آوری دیتا و اطلاعات از ایستگاه‌ها در نقطه مطلوبی قرار دارد اما تکنولوژی رادار را در اختیار ندارد.

وی بیان کرد: در زمان حاضر برج رادار در استان‌های تهران، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، فارس، خوزستان، کرمانشاه و اردبیل فعال است اما اصفهان با موقعیت خاص خود هنوز از این امکان ضروری محروم است.
خورشیدی با اشاره به این که هزینه‌های بسترسازی از محل اعتبارات استانی و هزینه خریداری از محل اعتبارات ملی انجام خواهد شد، افزود: زیر ساخت های لازم از جمله واگذاری زمین و کارهای مطالعاتی راه اندازی طرح رادار در روستای حبیب آباد شهر دولت آباد انجام شده است.
وی به کاربردهای رادارهای هواشناسی اشاره و بیان کرد: بهبود پیش بینی‌های کوتاه مدت، اعلام وضعیت بحرانی، اخطار سیل، تعیین وقوع تگرگ و مسیر طوفان، تشخیص ذرات متراکم غبار، تعیین سمت و سرعت باد و ردیابی طوفان های گرد و خاک از جمله مزایای استفاده از رادار است.
به گفته خورشیدی رادار هواشناسی همچنین برای مکان یابی بارش، محاسبهٔ حرکت آن و تخمین نوع بارش بکار می ‌رود.
وی اضافه کرد: بیشتر رادارهای هواشناسی از نوع پالس - دوپلر هستند که توانایی شناسایی حرکت قطره‌های باران و شدت بارش را نیز دارند.

مدیرکل هواشناسی اصفهان گفت : استفاده از مدلینگ(روش و متد) هواشناسی محلی هم به عنوان یکی از نیازهای این مجموعه است که به پیش بینی بهتر و تخصصی تر وضعیت هواشناسی کمک می‌کند که اکنون آنرا در اختیار نداریم که از مدلینگ هواشناسی جهانی استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری کلان و زیرساختی در هواشناسی تاثیر مهمی در توسعه پایدار کشور دارد افزود: پیش بینی و تامین نیروهای متخصص با رضایت مندی شغلی مناسب در کنار تکنولوژی نوین در هواشناسی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: هواشناسی یک دستگاه حساس و مهم است که درست یا غلط بودن پیش بینی‌های آن تاثیر زیادی بر روند فعالیت‌های روزمره همه مردم بویژه کشاورزان، دامداران و دستگاه‌های خدمات رسانی از جمله فرودگاه‌ها دارد و باید برای تجهیز این دستگاه به امکانات مدرن توجه بیشتری شود.  

خورشیدی به ضرورت حمایت و پشتیبانی مسوولان استانی و شهرستانی در تخصیص اعتبارات ویژه به هواشناسی تاکید کرد و گفت : هدف ما خدمات رسانی مطلوب به مردم و مسوولان در  راستای اطلاع رسانی بموقع پیش بینی‌ها، اطلاعیه‌ها و توصیه‌های کاربردی هواشناسی به اقشار مختلف جامعه از جمله کشاورزان، گردشگران و رانندگان است.

سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارائه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی‌های جوی استان اصفهان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان اصفهان دارای ۲۳ ایستگاه سینوپتیک، ۱۴ ایستگاه اقلیم شناسی و ۱۴۴ ایستگاه باران سنجی در نقاط مختلف است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =