۳۰ درصد جاده‌های خراسان شمالی در معرض خسارت بارندگی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی گفت: ۳۰ درصد از راه‌های این استان، به لحاظ جنس خاک و شرایط فرسایش‌پذیری آن در معرض تخریب و خسارت‌های ناشی از بارندگی‌ها است.

جعفر شهامت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۴۰ درصد از پهنه خراسان شمالی دارای خاک فرسایش پذیر و حساسیت بالا نسبت به رطوبت است و این مشکل بعضا به صورت رانش و یا لغزش زمین و خسارت به جاده ها نمود پیدا می کند.

وی افزود: به طور مثال، در بارندگی های بهار امسال، بارندگی ها و رانش زمین سبب شد بخشی از محور بجنورد- آشخانه دچار تخریب شود که به ناچار حدود یک هفته، جاده مسدود و تردد از جاده قدیم بدرانلو انجام شد و البته این مشکل به صورت موقت، در مدت یک هفته برطرف شد.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی گفت: حل اساسی مشکل این جاده،  نیاز به بررسی بیشتری دارد که مشاور در این باره مطالعات لازم را انجام می دهد.

وی اظهار داشت: از ناحیه بارندگی ها بیشترین خسارت جاده اصلی بجنورد - جنگل گلستان و نیز راه های روستایی شهرستان های مانه و سملقان، راز و جرگلان و نیز شهرستان های شیروان و اسفراین را تهدید می کند.

وی خاطرنشان کرد: این مشکل سبب شده تا هزینه های اجرای پروژه های راهسازی در این مناطق بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد.

شهامت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل مسدود شدن راه های روستایی استان در سیلاب ها گفت: یکی از مشکلات همیشگی روستاییان، مسدود شدن و قطع ارتباط راه ها، در بارندگی و سیلاب است که به علت نبود پل، گریبانگیر اهالی این منطقه می شود.

وی تصریح کرد: در این زمینه، ساخت ۲۲ دستگاه پل در محورهای روستایی استان در دستور کار است که البته ساخت هفت دستگاه پل تعیین تکلیف شده و در دست پیمانکار است.

وی گفت: بنیاد علوی هم ساخت چند دستگاه پل در محورهای روستایی شهرستان مانه وسملقان را تعهد کرده است که امید می رود بخشی از مشکلات روستاییان در این زمینه حل شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: تعهد بنیاد علوی، تامین۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت پروژه های حوزه راه است که این پروژه ها با اولویت ساخت پل، در ۲ سال انجام می شود.

طول راه‌های خراسان شمالی بدون احتساب راه‌های روستایی، یکهزار و ۳۴۳ کیلومتر است که ۱,۵۴ درصد از راه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.

اکنون ۱۶۶ کیلومتر بزرگراه، ۴۳۲ کیلومتر راه اصلی و ۷۴۵ کیلومتر راه فرعی در این استان وجود دارد.

طول راه‌های روستایی استان هم چهار هزار و ۶۵۴ کیلومتر است که ۳,۶ درصد از راه‌های روستایی کشور را دارد و در رتبه ۱۳ استان های کشور قرار گرفته است.

طول راه‌های شریانی استان ۶۳۷ کیلومتر است که ۱,۸ از راه‌های شریانی کشور را به خود اختصاص داده است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =