سلامت ۵۰ هزار نفر از شهروندان ارومیه‌ای سنجش می‌شود

ارومیه- ایرنا- رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی گفت: طرح سنجش سلامت ۵۰ هزار نفر از شهروندان ارومیه‌ای در قالب طرح "ایراپن"، مهر امسال با فراهم شدن بسترهای اجرایی لازم اجرا می‌شود.

نوریه دلیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این طرح، کارکنان بهداشتی شاغل در مناطق شهری مراکز خدمات جامع سلامت ابوذر و ۱۷ شهریور شهرستان ارومیه (پنج پایگاه سلامت ) نسبت به ارزیابی و غربالگری افراد بالای ۳۰ سال تحت پوشش از نظر بیماری های غیر واگیر اقدام می کنند.

وی اضافه کرد: تعیین ریسک خطر بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون بالا، اختلال چربی خون و عوامل خطر منتسب شامل رژیم غذایی ناسالم، تحرک بدنی ناکافی، استعمال دخانیات و مصرف الکل از جمله اقدامات این گروه خواهد بود.

رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: پس از شناسایی، بیماران وارد چرخه مراقبت می شوند که در کنترل بیماری های غیرواگیر نقش بسزایی دارد.

دلیلی گفت: همچنین افراد تحت پوشش در این جمعیت بر اساس دستورالعمل ها از نظر سرطان پستان و سرویکس در زنان و سرطان روده بزرگ در هر ۲ جنس مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایرنا، نخستین عامل مرگ و میر در دنیای امروز، بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی است که دیابت و فشار خون بالا از عوامل آن محسوب می شوند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =