از امضای تفاهم‌نامه رونق تئاتر تا تعطیلی‌های محرم

تهران- ایرنا- حوزه فرهنگ و هنر از جمله تئاتر طی سه روز نخست هفته جاری مانند دیگر شاخه‌ها با اتفاقات متعدد روبرو بود که از مهمترین اخبار آن می‌توان به امضای تفاهم‌نامه‌ توسعه نوآوری و رونق اقتصادی تئاتر تا اعلام روزهای تعطیلی آن در ایام محرم اشاره کرد.

هر چند یک ماه اخیر با افزایش آمار شیوع کرونا در کشور و افزوده شدن به استان‌ها و شهرستان‌های در معرض خطر این ویروس، التهاب فعالان فرهنگ و هنر به دلیل صدور دستور تعطیلی مجدد فعالیت‌های این حوزه کمی بالا گرفت؛ دولتمردان ضمن رد این شایعه بر لزوم بیشتر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و اجرایی بر تلاش و تعامل جامعه هنری و مردم برای باز نگه‌داشتن فعالیت‌های این حوزه تاکید داشتند.

در کنار این امر حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود و از مهمترین آنها می توان به امضای تفاهم‌نامه‌ توسعه نوآوری و رونق اقتصادی تئاتر، اعلام روزهای تعطیلی «تئاتر» در ایام محرم، معرفی برنامه این هفته تالارهای نمایشی تئاترشهر، معرفی دبیر جشنواره رادیویی «راویان حماسه»، برگزاری این دوره از «چهارفصل تئاتر ایران» به صورت مجازی، درگذشت یکی از نمایشنامه‌نویسان پیشکسوت و از جانبازان دوران هشت سال دفاع مقدس و رویدادهای دیگر اشاره کرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی ۲۴ تا ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ مرور کنید.

امضای تفاهم‌نامه‌ توسعه نوآوری و رونق اقتصادی تئاتر

مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تفاهم‌نامه‌ای را با هدف گسترش و توسعه نوآوری و فناوری و رونق اقتصادی در تئاتر امضا کردند.

موضوع این تفاهم‌نامه گسترش و تحول در شیوه تولید و ارائه برنامه‌های جشنواره‌های تئاتر به ویژه سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از طریق رسانه‌های برخط بود که محورهای همکاری آنرا اصول شش‌گانه  ایجاد کارگروه مشترک برای بررسی ظرفیت‌ها، مزیت‌ها و امکانات علمی و هنری و فناورانه،  مشارکت در پیاده‌سازی نتایج بررسی‌ها با اتکا به توان علمی و فناوری داخلی، افزایش سهم فناوری‌های نوین در ارائه و بهره‌برداری از محصولات جشنواره‌ها، ایجاد زمینه‌های اقتصادی نو بر پایه تحولات فناورانه برای محصولات نمایشی در جشنواره‌ها، پیاده‌سازی طرح توسعه فناوری فرهنگی در جشنواره‌های سال ۱۳۹۹ و ایجاد زمینه برای تسهیل در بهره‌برداری مخاطبان را تشکیل می‌دهد.

این تفاهم‌نامه به امضای قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی و سیدمحمدحسین سجادی‌نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز رسید و رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، سیدمجید پرهیز مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی، محسن امیری مسئول بررسی و پیگیری فعالیت‌های نمایشی در فضای مجازی و حامد شاطری کارشناس‌ارشد حوزه فناوری نرم و هویت‌ساز دیگر حاضران در این نشست بودند.

برنامه این هفته تالارهای نمایشی تئاترشهر اعلام شد

تالارهای چهارسو و سایه مجموعه تئاتر شهر طی هفته جاری میزبان دو نمایش جدید به کارگردانی آرش دادگر و مسعود طیبی هستند.

«اودیسه ۲۰۲۰» عنوان تازه ترین نمایشی است که از روز ۲۷ مردادماه به نویسندگی امین طباطبایی و کارگردانی آرش دادگر در تالار چهارسو به صحنه می رود.

در نمایش «اودیسه ۲۰۲۰» که از تاریخ یاد شده ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۸۰ دقیقه و قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان به صحنه می رود. امین طباطبایی، آرش دادگر و ندا حبیبی به عنوان بازیگر حضور دارند.

در تالار سایه نیز نمایش جدید دیگری به نام «فقط چهل روزه بودم» به نویسندگی مسعود هاشمی‌نژاد و کارگردانی مسعود طیبی از روز جمعه ۲۴ مرداد ماه اجرای خود را آغاز کرد.

فقط چهل روزه بودم داستان زندگی زنی است که چهل روز با روح همسر نویسنده اش که در اثر کرونا فوت کرده، زندگی می کند و حالا  نقطه اوج داستان در چهلمین شب رخ می دهد.

در این نمایش که ساعت ۱۹ به مدت زمان ۴۵ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان روی صحنه می رود، ایمان‌ میرهاشمی و آرزو صفی‌یاری به عنوان بازیگر حضور دارند.

نمایش «جوادیه (بیست متری)» به نویسندگی کهبد تاراج، کارگردانی رضا بهرامی و بازی آرش فلاحت پیشه، آیه کیانپور، امیر عدل پرور، هومن بنایی که از روز ۱۶ مرداد ماه اجرای خود را در تالار قشقایی تئاتر شهر آغاز کرده است، ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۷۵ دقیقه و قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان به اجرای خود ادامه می دهد.

این اثر نمایشی قصه چهار نفر از بچه محله های جوادیه تهران است که در دهه شصت هر کدام زندگی خود را داشته اند و در حال حاضر که آنها مرده اند به محله خود می آیند و روایت خاطرات محله و زندگی شان را در گذشته مرور می کنند.

معرفی دبیر جشنواره رادیویی «راویان حماسه»

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، طی حکمی امین رهبر را به دبیری جشنواره رادیویی «راویان حماسه» منصوب کرد.

امین رهبر کارشناس ارشد نمایش و دانشجوی رشته فلسفه هنر است. نویسندگی و تهیه‌کنندگی چندین برنامه رادیویی و مدیریت اجرایی بخش رادیو تئاتر سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از جمله سوابق وی به شمار می‌رود.

جشنواره رادیویی «راویان حماسه» با همکاری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و رادیو نمایش، به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در این جشنواره به سایت رادیو نمایش به نشانی radionamayesh.ir مراجعه کنند.

برگزاری مرحله نیمه نهایی و نهایی عصر تعزیه در پردیس تئاتر تهران

مرحله نیمه نهایی و نهایی اولین مسابقه سراسری تعزیه در ایران با عنوان «عصر تعزیه» از ۲۵ تا ۲۸ مرداد در سالن رشیدی پردیس تئاتر تهران برگزار خواهد شد.

اولین مسابقه سراسری تعزیه در ایران با عنوان «عصر تعزیه» در حالی کار خود را آغاز کرد که ۱۴۰ نفر در رده سنی ۷ تا ۲۰ سال تقاضای حضور در این مسابقه را داشتند. در مرحله بازبینی از این تعداد، ۹۸ هنرمند برای شرکت در مسابقه حضوری انتخاب شدند. مرحله حضوری از ۱۲ تا ۱۸ مرداد در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.

برگزاری پروژه «چهارفصل تئاتر ایران» به صورت مجازی

چهارمین کارگاه‌های فصلی «چهارفصل تئاتر ایران» به صورت مجازی برگزار می‌شود.

ایوب آقاخانی سرپرست و مؤسس پروژه‌ آموزش نمایشنامه‌نویسی به علاقه‌مندان خارج از پایتخت با نام «چهارفصل تئاتر ایران»، به‌ عنوان مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که برگزارکننده‌ دور نوین این پروژه‌ جامع ملی است، اعلام کرد که به دلیل شرایط موجود در سرتاسر کشور و جهان و توجه به توصیه‌های بهداشتیِ حاکم بر جامعه، با تأمل و صبوری بسیار، نهایتاً تصمیم بر آن شد تا کارگاه‌های فصلی این دوره از پروژه که همواره در تعریف برگزاری هر فصل دومین مرحله‌ آن فصل شناخته می‌شود به صورت مجازی و اینترنتی برگزار شود.

برگزیدگان این فصل از دور نوین پروژه با نام «شهدای مقاومت» که قبلاً اسامی آثار و استان‌های مربوطه و نویسنده‌هایشان از طریق رسانه ها اعلام شده بود، آرا و نظرات مشورتی هیات‌ علمی این فصل را متشکل از رحمت امینی، مهرداد رایانی مخصوص و ایوب آقاخانی از طریق فضای مجازی تعریف‌ شده طی همین هفته (بیست‌وششم تا سی‌ویکم مردادماه) دریافت خواهند کرد.

فراخوان پنجمین فصل از دور نوین پروژه‌ جامع ملی آموزشی «چهارفصل تئاتر ایران» ابتدای شهریورماه منتشر خواهد شد.

اعلام روزهای تعطیلی «تئاتر» در ایام محرم

اداره‌کل هنرهای نمایشی همزمان با آغاز محرم و روزهای سوگواری امام حسین‌(ع) و اصحاب باوفایشان، برنامه تعطیلی تئاتر را مشخص کرد.

کلیه نمایش‌هایی که مضمون کمدی دارند، نمایش‌های موزیکال و یا آثاری که از موسیقی زنده در اجرای آنها استفاده می‌شود از شب اول محرم برابر با پنجشنبه ۳۰ مرداد تا چهارشنبه ۱۲ شهریور برابر با ۱۳ محرم‌الحرام روی صحنه نخواهند رفت.

نمایش‌های دیگری که در دسته فوق قرار نمی‌گیرند به مناسبت ایام سوگواری امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان از جمعه ۷ شهریور برابر با ۸ محرم‌الحرام تا چهارشنبه ۱۲ شهریور برابر با ۱۳ محرم‌الحرام تعطیل خواهند بود.

فقدان هنرمندی که غریبانه رفت

مسعود سمیعی نمایشنامه نویس، منتقد و کارگردان پیشکسوت تئاتر کشورمان در سن ۶۷ سالگی درگذشت.

مسعود سمیعی هنرمند عرصه تئاتر و از رزمندگان دفاع مقدس بود، که حدود ۴۰ سال در عرصه هنرهای نمایشی، به نمایشنامه نویسی و کارگردانی فعالیت داشت. او نویسنده بیش از ۳۰ نمایشنامه حرفه‌ای بود.

سمیعی که از عوارض حملات شمیایی رژیم بعث عراق در دوران دفاع مقدس رنج می‌برد، خالق نمایشنامه‌های «زیباترین سکوت»، «اتاق شماره ۱۳» و «مردی در آینه» بود.

او در فیلم «خاک» به کارگردانی مسعود کیمیایی نقش کوتاهی بازی کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =