‌مدیرکل اوقاف خوزستان:با موقوفه خواران کنار نمی‌آییم

اهواز - ایرنا - مدیرکل اوقاف وامور خیریه خوزستان با اشاره به پدیده موقوفه‌خواری در برخی نقاط استان و اینکه برخی حقوق موقوفه را پرداخت نمی کنند گفت:با موقوفه‌خواران وکسانی که به موقوفه ها تعدی کنند کنار نمی‌آییم و در این ارتباط فصل الخطاب ما قانون است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام مرتضی خاکباز روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع "اجرای نیت واقفین خیراندیش ر راستای طرح بصیرت عاشورایی" در حرم مطهر علی ابن مهزیار اهوازی(ع) افزود:موقوفه‌ها متعلق به مردم است و برکات و منافع مادی و معنوی آن نیز به مردم و در راستای عمل به نیات امینانه واقفین بر می‌گردد بنابراین هیچ کس با هرانگیزه‌ای شرعا" یا  قانونا" نمی‌تواند به موقوفه تعدی کند و آن به بناحق تصرف کند.
وی با بیان اینکه موقوفه و وقف برای حل مشکلات مردم و تامین نیازهای اساسی مردم از جمله درمان ، کمک به افراد بی سرپرست ، دانش آموزان بی‌بضاعت و زائران امام حسین(ع) شکل گرفته و به هیچ وجه مشکل زا نیست بلکه مشکل گشا است افزود:متولی ساماندهی عرصه های وقفی و موقوفه ها ، سازمان اوقاف است بنابراین اوقاف در راستای تامین حقوق موقوفه اقدام می‌کند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان در ادامه دستگاه وقف را صد در صد مردمی و دینی توصیف کرد و افزود: این مردم و خیرین هستند که وقف را بر اساس اعتقادات و مبانی دینی به وجود آورده‌اند تا در خدمت مردم قرار گیرد.
خاکباز تاکید کرد: بانی موقوفه‌ها و نذور مردم هستند و اوقاف به عنوان امانت دار تلاش کرده و می کند تا حقوق موقوفه حفظ شود و هر جا کاستی یا تعدی به آن شده از طریق قانون و دستگاه قضایی آن را برطرف کند و موقوفه را احیا کرده و در خدمت مردم قرار دهد.

احیا و تثبیت حقوق ۴۱۸ موقوفه در خوزستان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان از احیا و تثبیت حقوق ۴۱۸ موقوفه در استان در۲ سال اخیر خبر داد و افزود:برای این موقوقه‌های احیا شده سند تک برگ صادر شده که یکی از آنان موقوفه "توکل" در رامهرمز با هشت هزارو ۹۰۰هکتاراست.
خاکباز تصریح کرد برای احیای موقوفه با هیچ کس ودستگاهی تعارف نداریم و از همه کسانی که موقوفه‌ای دراختیار دارند خواست برای بهره‌برداری از موقوفه حتما" با اوقاف قرارداد "به روز" منعقد کنند درغیراین صورت اوقاف خود را موظف می‌داند ازهر اقدام قانونی برای پرداخت حقوق موقوفه وارد عمل شود.

موقوفه نظام مافی بزرگترین موقوفه جهان اسلام در خوزستان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان از موقوفه نظام مافی با ۲۲۷هزار هکتار در شهرستان های ماهشهر و رامشیر به عنوان بزرگترین موقوفه جهان اسلام نام برد و گفت: چنانچه این موقوفه به طور کامل احیا شود و متصرفین حقوق و اجاره این موقوفه را پرداخت کنند بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی استان از جمله کمک به بیماران نیازمند ، دانش آموزان بی بضاعت ، ایتام و ... با درآمد این موقوفه حل خواهد شد.
خاکباز ، سرمایه گذاری در موقوفه‌ها ، اشتغال ورونق کشاورزی در آنان را با هدف کسب درآمد و هزینه کرد آن بر اساس نیات واقفین را از برنامه های اوقاف و امور خیریه بیان کرد و افزود:رونق تولید و سرمایه گذاری در عرصه های وقفی از جمله موقوفه توکل در رامهرمز در ۲ سال اخیر مطلوب بوده است.
اجرای ۱۱ پروژه عمرانی در عرضه های وقفی خوزستان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان از اجرا و بهره برداری از ۱۱ پروژه عمرانی در عرصه های وقفی و موقوفه‌های استان با هدف ایجاد اشتغال و کسب درآمد در ۲ سال اخیر خبر داد و افزود: قرارداد ساخت بزرگترین مرکز پرورش گاومیش کشوردر شهرستان شوش با موسسه کوثر منعقد شده است.
وی گفت: همه پروژه های عمرانی اوقاف در عرصه های وقفی استان یک ساله است و در این راستا واحد ۲ هزار راسی دام سبک رامهرمز به بهره برداری رسید و واحد مرغداری رامشیر نیزماه آینده افتتاح می‌شود.

ساخت وساز در ۱۲بقعه شاخص خوزستان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان با اشاره به اینکه برنامه های اوقاف خوزستان در سه بخش اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی متمرکزاست اظهارداشت: هم اکنون در ۱۲بقعه شاخص استان از جمله سبزقبا و محمد ابن جعفر در دزفول ، امام زاده حیدر و امامزاده عبدالله در شوشتر و باغملک ، امامزاده ابراهیم در ایذه و دانیال نبی در شوش ساخت و ساز طبق برنامه جلو می رود.
وی به تاخیرهای زیاد در تکمیل بقعه زیارتی علی ابن مهزیار اهوازی(ع) اشاره وقول داد تا پایان سال ۱۴۰۰ ساختمان این حرم مطهر تکمیل و داربست ها در این حرم جمع آوری شود.

تهیه و تولید۴۸۰ هزار ماسک در بقاع متبرکه استان
در این نشست خبری حجت الاسلام فائر فائزی معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خوزستان گفت:در راستای مشارکت در مهار بیماری کرونا ، ۴۸۰هزار ماسک در بقاع متبرکه استان تهیه و تولید شده و در اختیار مردم و مراکز درمانی قرار گرفته است.
وی تهیه ۱۵۳هزار لیتر ضدعفونی ، ۱۰هزار جفت دستکش ، چهار هزار لباس حفاظتی برای کادر درمانی بیمارستان ها ، توزیع ۱۳هزارو ۵۰۰بسته معیشتی بین خانوارهای آسیب دیده از کرونا ، توزیع ۲۰هزار وعده غذایی به نیازمندان را از اقدام‌های اجتماعی اوقاف و امور خیریه خوزستان در سال جاری بیان کرد.

برپایی عزاداری دربقاع متبرکه با رعایت شیوه‌های نامه‌های بهداشتی     
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان گفت: امسال به علت شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا ، برپایی آیین‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در فضاهای باز بقاع متبرکه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و با حداقل جمعیت و زمان محدود مجاز خواهد بود.
خاکباز افزود: طبق مصوبه ستاد استانی کرونا ، پذیرایی از عزاداران و توزیع نذر ممنوع است و موکب‌ها نیز امسال اجاره فعالیت نخواهند داشت.
وی به کسانی که در ایام عزاداری محرم نذر دارند خواست نذر خود در قالب کمک مومنانه انجام دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =