آیت‌الله جنتی: نمایندگان نباید مقابل یکدیگر قرار بگیرند

تهران - ایرنا - دبیر شورای نگهبان گفت: اختلافات نظر و تنوع افکار و ایده‌ها در مجلس هیچ اشکالی ندارد بلکه لازم هم هست اما نباید نمایندگان به واسطه نظرات مخالف و موافق در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. تضارب آرا و مشورت داشته باشید اما از درگیری و مقابل هم قرار گرفتن پرهیز کنید.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، سومین نشست مشترک مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در راستای هم‌افزایی هر چه بیشتر و افزایش تعامل و همکاری این دو نهاد قوه مقننه صبح امروز - دوشنبه - در محل مجلس قدیم برگزار شد.

آیت‌الله احمد جنتی در این جلسه که اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس و دبیر و شماری از اعضای شورای نگهبان حضور داشتند، توجه به تقوا، مراقبت و تزکیه نفس را برای همه افراد خصوصاً مسئولان کشور ضروری برشمرد و یادآور شد: باید دائماً توجه داشته باشیم از کجا آمده‌ایم، در کجا هستیم و به کجا می‌رویم؛ باید این دنیا را گذرا بدانیم و از این فرصت اندک مسئولیت صرفاً برای خدمت به خلق خدا و جلب نظر خداوند متعال استفاده کنیم.

دبیر شورای نگهبان، روسای کمیسیون‌های مجلس و سایر نمایندگان مردم را به خدمت هرچه بیشتر به مردم در ۴ سال دوره نمایندگی فراخواند و تاکید کرد: هرچه می‌توانید به مردم خدمت و مشکلات آنها را حل کنید که خیر دنیا و آخرت در همین است.

وی با تاکید بر اینکه مردم به شما نمایندگان اطمینان کرده‌اند پس قدر این حسن اعتماد آنها را بدانید، خاطرنشان کرد: امروز در ابتدای دوره نمایندگی هستید و برای ۴ سال در پیش‌رو برنامه‌ریزی کنید و خود مراقبتی دائمی داشته باشید تا ان شاء الله از انحرافات و لغزش‌های احتمالی مصون بمانید.

آیت‌الله جنتی افزود: شورای نگهبان از رد صلاحیت هیچ یک از نمایندگان خرسند نمی‌شود لکن چه کنیم که به دلیل عدم توجه و دقت، فسادها و انحرافات گوناگون سراغ برخی نمایندگان می‌آید از این رو همه باید مراقب انحرافات باشیم و از سرگذشت گذشتگان خود درس بگیریم.

وی در توصیه دیگر و مهم خود خطاب به همه نمایندگان مجلس متذکر شد: بعضی افراد در ایام انتخابات در کنارتان بوده‌اند و در ستادها برای شما کار و تبلیغات کرده‌اند که پس از انتخابتان به عنوان نماینده از شما انتظارات و توقعات بی‌جایی دارند؛ خدای نکرده خواسته‌های غیرقانونی و نامشروع آنها را انجام ندهید و کاری هم به عزل و نصب‌های اجرایی نداشته باشید.

دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه امید مردم به نمایندگانشان است و باید مهم‌ترین و فوری‌ترین مشکل آنها که مساله معیشتی است هرچه سریعتر رسیدگی شود، تاکید کرد: باید با هم افزایی و همکاری مسئولان اجرایی و مجلس و البته نظارت جدی بر کار آنها، به رفع سریعتر مشکلات مردم کمک کرد.

آیت الله جنتی مساله نظارت نمایندگان بر مسوولان اجرایی را مهم خواند و گفت: نظارت یکی از وظایف اصلی مجلس است که شامل سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح است از این رو می‌­شود از ابزار مهمی همچون سوال البته با ارائه راهکار و با حفظ احترام و ادب برای نظارت بر کار مسئولان اجرایی استفاده کرد؛ این مساله نه تنها اشکالی ندارد بلکه حق قانونی نمایندگان مجلس است.

توجه به "مسائل اصلی و اولویت دار" و "پرهیز از قطبی کردن مجلس" از جمله دیگر نکاتی بود که آیت‌الله جنتی خطاب به روسای کمیسیون‌های مجلس یادآور شد.

وی تصریح کرد: نباید قطب‌بندی‌های مضر در مجلس شکل بگیرد؛ اختلافات نظر و تنوع افکار و ایده‌ها در مجلس هیچ اشکالی ندارد بلکه لازم هم هست اما نباید نمایندگان به واسطه نظرات مخالف و موافق در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. تضارب آرا و مشورت داشته باشید اما از درگیری و مقابل هم قرار گرفتن پرهیز کنید.

دبیر شورای نگهبان حضور دائمی در بین مردم را از دیگر توصیه‌های خود به نمایندگان عنوان کرد و افزود: با مردم باشید و مرتب به میان آنها بروید و از نزدیک مشکلات آنها را بشنوید و در حل مسائل آنها کوشش کنید چرا که نه تنها این امر عبادت است بلکه ارائه طرح‌ها و قانون‌گذاری شما را کاملاً عینی می‌کند؛ پس تا می‌توانید به مردم خدمت کنید و آنها را راضی نگه دارید که رضایت خدا در این کار است.

آیت الله جنتی با بیان اینکه قوانین دست و پا گیر باید اصلاح یا منسوخ شوند، خاطرنشان کرد: با نسخ و اصلاح قوانین ناکارآمد باید قوانین درست و جامع جایگزین آنها شود تا قانون جامعیت و کارآمدی لازم را داشته باشد.

در این جلسه محمدرضا پورابراهیمی، حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، عزت‌الله اکبری تالارپشتی، محمدصالح جوکار، مهدی عیسی‌زاده، حمیدرضا حاجی‌بابایی، محمدرضا رضایی کوچی، حسینعلی شهریاری، علیرضا منادی سفیدان و سید جواد ساداتی‌نژاد به ترتیب روسای کمیسیون‌های اقتصادی، فرهنگی، اصل ۹۰، صنایع و معادن، شوراها، اجتماعی، برنامه، بودجه و محاسبات، عمران، بهداشت و درمان، آموزش، تحقیقات و فناوری و کشاورزی مجلس شورای اسلامی حضور داشتند و دیدگاه‌های خود را پیرامون موضوعات و مسائل روز کشور، مشکلات اقتصادی و معیشتی، قانون انتخابات و راهکارهای ارتقای کیفیت قانونگذاری در مجلس یازدهم مطرح کردند.

محورهای این سخنان تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت، اصلاح رویکرد مجلس بر مبنای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، لزوم تغییر روند قانونگذاری در مجلس با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب جهت تقویت بعد نظارتی مجلس و مردم محور کردن این حوزه، استفاده از دیپلماسی اقتصادی برای هموار کردن مسیر جهش تولید، تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، لزوم تدوین نظام جامع مدیریت شهری، اصلاح ایرادات قانون استخدامی کشور، بررسی مشکلات ساختار بودجه و بیان ضرورت اصلاح آن، بررسی و بهبود نحوه نظارت بر رفتار نمایندگان در طول مدت ۴ ساله نمایندگی، تأکید بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات و همچنین  بررسی مشکلات معلمان و تاکید بر ضرورت اصلاح پرداختی معلمان بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =