۲۷ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۵
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 83910906
۰ نفر

برچسب‌ها

فرمانده ارتش پاکستان به ریاض سفر کرد

تهران - ایرنا - سفارت پاکستان در ریاض از سفر فرمانده ارتش این کشور به عربستان سعودی خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز سفارت پاکستان در عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرد که ژنرال " قمر جاوید باجواه " در ساعت ۱۰ صبح امروز به وقت محلی وارد ریاض شد. 

در همین حال یک منبع نظامی به رویترز گفت که ژنرال " فیض حمید " رئیس اطلاعات داخلی پاکستان " قمر جاوید را در این سفر همراهی می کند. 

رسانه های عربستانی تا زمان مخابره این خبر از سفر فرمانده ارتش پاکستان به ریاض خبری منتشر نکرده‌اند. 

چند روز قبل، سرلشکر " بابار افتخار " سخنگوی ارتش پاکستان از سفر فرمانده این ارتش به عربستان سعودی خبر داده بود و تاکید کرد که این دیدار را از پیش برنامه ریزی شده و هدف اصلی آن امور نظامی است.

بر اساس اعلام رسانه‌ها ، تعداد زیادی از نیروهای نظامی پاکستان با هدف محافظت از مرزها و امنیت عربستان، در این کشور حضور دارند که این موضوع بخشی از همکاری های نظامی پاکستان و عربستان محسوب می‌شود اما ارتش پاکستان به رغم فشارهای عربستان، حاضر نشد نیروهای این کشور را در جنگ علیه یمن مشارکت دهد. 

پاکستان با ایران و عربستان سعودی روابط قوی دارد و طی سال های اخیر تلاش کرده است تا به عنوان میانجی، به اختلاف های ریاض و تهران خاتمه دهد.   

در همین راستا "عمران ‌خان" نخست‌وزیر پاکستان در نیمه اول ماه جاری در گفت و گو با خبرگزاری الجزیره قطر  با اشاره به روابط ایران و عربستان تاکید کرد:‌ میانجی‌گری پاکستان میان تهران و ریاض متوقف نشده و پیشرفت‌ها در این مسیر هرچند به صورت کند و آرام، ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بدترین سناریو برای منطقه وقوع رویارویی مسلحانه مستقیم میان ایران و عربستان است، گفته بود که همه تلاش خود را به کار بردیم تا مانع درگیری نظامی میان ایران و عربستان شویم و تلاش‌های ما نتیجه‌بخش بود.

نخست وزیر پاکستان درباره یمن نیز تصریح کرد: آنچه در یمن رخ می‌دهد یک فاجعه انسانی است و پاکستان تلاش کرده که صلح در این کشور برقرار شود زیرا یمن در معرض ویرانی قرار دارد.

نخست‌وزیر پاکستان برای حل اختلافات فیمابین ایران و عربستان در طول سال گذشته به تهران و چندین بار نیز به ریاض سفر کرده است.

وی در سفرش به تهران اعلام کرد که طرح برقراری صلح میان ایران و عربستان ابتکار خود او بوده است.

عمران خان تاکید کرده بود که اسلام‌آباد می‌تواند به عنوان پلی میان تهران و ریاض عمل کند و انجام مذاکرات را برای این دو کشور ساده‌تر سازد.

پاکستان به دلیل داشتن روابط استراتژیک نزدیک با عربستان و همسایگی با ایران، نگران است که بروز هرگونه درگیری بین این دو کشور، پیامدهای جدی برای پاکستان و دیگر کشورهای منطقه در پی داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =