توافق با رژیم صهیونیستی چه دستاوردی برای امارات دارد

تهران- ایرنا- امارات متحده عربی با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به دنبال حمایت از ترامپ در انتخابات‌آتی و نتانیاهو برای فرار از مشکلات داخلی است، اما اکنون این سوال مطرح است که این اقدام چه عایدی برای مردم فلسطین و امارات خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی در روز پنج‌شنبه ۲۳ مرداد رسما عادی سازی روابط خود را اعلام کردند.  با این حساب امارات پس از مصر و اردن،  سومین کشور عربی است که روابط رسمی دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی برقرار می‌کند. آن طور که اعلام شده، قرار است در ازای برقراری روابط دیپلماتیک با امارات، رژیم صهیونیستی از طرح الحاق بخش‌های زیادی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی چشم‌پوشی کند.

«محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی همزمان با انتشار بیانیه مشترک امارات و رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه تل آویو در قبال عادی‌سازی روابط با امارات طرح الحاق کرانه باختری را متوقف خواهد کرد، اعلام کرد که در پی تماس تلفنی با رئیس جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل، توافق شد تا رژیم صهیونیستی الحاق اراضی فلسطینی به سرزمینهای اشغالی را متوقف کند.

اما ساعتی بعد نتانیاهو با ابراز خرسندی از این توافق آن را سرآغاز عصر تازه‌ای در روابط رژیم صهیونیستی و جهان عرب خواند، و علنا اعلام کرد که با توافق این رژیم و امارات این طرح تنها مدتی به تأخیر می‌افتد و همچنان روی میز است. نتانیاهو افزود: «ما هرگز از حقوق خود درباره سرزمین خود کوتاه نمی‌آییم». بنابراین برخلاف ادعای ولیعهد ابوظبی این توافق دستاوردی برای فلسطینیان نداشت.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت: امروز پیشرفتی بزرگ حاصل شد؛ توافق صلح تاریخی میان دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و امارات.

صائب عریقات، دبیر کل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و عضو کمیته مرکزی جنبش فتح توافق میان امارات و رژیم صهیونیستی را بدترین خنجر بر پشت فلسطینیان خواند و اقدام امارات را اشتباهی بزرگ و راهبردی نامید.

عریقات در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: «ما می‌دانستیم ارتباطات و تماس‌هایی میان آن‌ها وجود دارد، به این موضوع هم واقفیم که امارات در آمریکا به صورت رسمی از اسرائیل به عنوان خطری برای موجودیت خود یاد کرد، اما در ادامه کوشنر و حلقه اطرافیان دونالد ترامپ کارشان را آغاز کردند تا به امارات اطمینان دهند اسرائیل خطری برای آنان نیست، آنان در کنار این کار، سعی کردند ائتلاف اسرائیل و کشورهای عربی یا به تعبیری تشکیل ناتوی عربی را ضرورتی برای مقابله با خطرات و تهدیدات معرفی کنند.»

امارات متحده عربی پس از سال‌ها روابط غیررسمی با اسرائیل، سرانجام به یک توافق صلح رسمی با این رژیم دست یافت که تحت حمایت دولت ترامپ برقراری روابط سیاسی دو جانبه را به طور رسمی ممکن می کند. بسیاری این توافق را خوش خدمتی اماراتیها به ترامپ دانسته اند. سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در سخنرانی جمعه شب خود با اشاره به روابط دیرینه پشت پرده امارات و رژیم صهیونیستی گفت: «ما از اعلام این توافق شگفت‌زده نشدیم و این یک مسیر طبیعی بود».

این توافق بیش از هر چیز به موقعیت نتانیاهو در اراضی اشغالی کمک میکند و البته میتواند امتیازی برای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری باشد تا لابیهای اسرائیلی در آمریکا پس از شکست معامله قرن از او حمایت کنند.  

امارات مدت‌هاست با رژیم صهیونیستی روابط پنهانی دارد و عملا چشم خود را بر روی مصائب فلسطینیان بسته است. به نظر می رسد اساسا فلسطین در این توافق، دغدغه اماراتی‌ها نبوده و مسئله اصلی کمک به ترامپ و نتانیاهو بوده است که اکنون یکی  از آنها درگیر کمپین انتخاباتی و دیگری درگیر پرونده فساد خود است.

امارات مدعی شده است که کشورهای عربی از طریق دیپلماسی با رژیم صهیونیستی دستاوردهای بیشتری خواهند داشت. اما اسرائیل تنها در اندیشه منافع خود است و خودخواهانه حقوق فلسطینیان را نادیده می‌گیرد و نه تنها در ازای این توافق چیزی عاید امارات نمی‌شود که در مقابل، رژیم صهیونیستی به یکی از بازارهای ثروتمند عربی دست پیدا می‌کند. صلح تنها زمانی بدست می‌آید که رژیم اشغالگر قدس از سرزمین‌های اشغالی عقب‌نشینی کند و اجازه دهد فلسطینی‌ها حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشند.

در دهه‌های نخست بعد از اعلام تشکیل رژیم صهیونیستی در ۱۹۴۸، جنگ‌های زیادی میان کشورهای عربی خاورمیانه با این رژیم اتفاق افتاد. مصر اولین کشور خاورمیانه بود که در سال ۱۹۷۹ معاهده صلح با این رژیم امضا کرد. در ازای این معاهده، رژیم اشغالگر قدس شبه جزیره سینا را که در ۱۹۶۷ اشغال کرده بود به مصر پس داد.

پس از آن نوبت اردن بود که در سال ۱۹۹۴ با این رژیم معاهده صلح امضا کرد و در ازای آن کمک‌های مالی و اقتصادی از جمله سالانه یک میلیارد دلار کمک مالی از امریکا دریافت کرد.

مراکش و تونس معاهده صلح رسمی با رژیم صهیونیستی امضا نکرده اند اما روابط پرتنشی هم با این رژیم ندارند. یهودیان با گذرنامه این رژیم می‌توانند به مراکش و تونس تردد کنند. مراکش و تونس از مراکز مهم یهودیان در شمال آفریقا بودهاند و برای همین بسیاری از اسرائیلی‌هایی که پیشتر در مراکش یا تونس سکونت داشتهاند مناسبات فرهنگی خود را حفظ کرده‌اند.

توافق امارات و رژیم اشغالگر قدس شامل سفر و بازرگانی و افتتاح دفتر دیپلماتیک میان آنها میشود. برخی پیش بینی میکنند که بحرین و عمان هم به زودی دست به اقدامی مشابه امارات بزنند. بحرین سال گذشته میزبان نشست طرح آمریکا برای صلح میان فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» بود و روزنامهنگاران و مقامات این رژیم با گذرنامه‌های خود به بحرین سفر کردند. بحرین از کشورهایی بود که از امارات بابت برقراری روابط با رژیم اشغالگر قدس تقدیر کرد.

در این میان عربستان دربرابر اقدام امارات سکوت پیشه کرده است. اما اخبار زیادی مبنی بر رابطه پنهانی عربستان با رژیم صهیونیستی وجود دارد.

عمان دو سال پیش میزبان بنیامین نتانیاهو بود که در مسقط با ملک قابوس، پادشاه فقید عمان، دیدار کرد. پس از آن وزیر خارجه عمان دیدارهایی با نتانیاهو انجام داد اما همچنان عمان روابط دیپلماتیک رسمی با رژیم صهیونیستی ندارد.

قطر در سال ۱۹۹۶ از برقراری روابط تجاری با اسرائیل خبر داد و دفاتر وابسته بازرگانی افتتاح شد. قطر روابط دیپلماتیک رسمی با این رژیم ندارد.

صف کشیدن سران کشورهای عربی برای برقراری روابط عادی به رژیم صهیونیستی در حالی رخ می‌دهد که اعراب مسلمان در فلسطین چندین دهه است که زیربیشترین فشارهای رژیم صهیونیستی قرار دارند. زنان و کودکان فلسطینی در معرض حملات صهیونیست‌ها هستند. خانه و کاشانه مردم این کشور تخریب و ویران می‌شود. سال‌هاست که فرایند سازش با رژیم صهیونیستی در جریان است با این حال نتیجه این سازش جری‌تر شدن رژیم صهیونیستی و تعدی بیشتر به جان و مال و ناموس اعراب بوده است.

گفته می‌شود این سازش با هدف کمک به کمپین تبلیغاتی ترامپ در انتخابات انجام شده است. علاوه بر این نتانیاهو هم وضعیت خوبی در سرزمین‌های اشغالی ندارد. نهایت اینکه احتمالا امارات فضای سیاسی و اقتصادی و ظرفیتهای خود را در اختیار صهیونیست‌ها خواهد گذاشت. اما اکنون این سوال مطرح است که رهبران امارات چه عایدی بابت این اقدام خود به دست می‌آورند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =