پل‌های تاریخی خداآفرین مرمت می‌شوند

تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی از مرمت پل‌های تاریخی خداآفرین با مشارکت شرکت آب منطقه‌ای استان خبر داد.

احمد حمزه زاده در دیدار با مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که مرمت اضطراری پل‌های تاریخی خداآفرین به‌صورت مشترک در دستور کار این ۲ مجموعه قرار گرفته است، افزود: با توجه به تفاهم‌نامه‌ مشترک دوجانبه، در آینده‌ای نزدیک شاهد اتمام مطالعات فنی و مرمتی پل‌ها توسط کارشناسان خواهیم بود.

وی ادامه داد: پس از اتمام مطالعات، نحوه انحراف آب رودخانه و نحوه تخصصی مرمت پل‌ها به منظور آغاز عملیات اجرایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حمزه‌زاده در خصوص ایجاد موزه آب در تبریز نیز، اظهار کرد: با توجه به وجود اشیای واجد ارزش مربوط به حوزه آب و آب‌رسانی در استان، اداره کل میراث‌فرهنگی و آب منطقه‌ای استان، مکان‌یابی و راه‌اندازی موزه آب را در برنامه اقدامات خود قرار داده اند.

وی با اشاره به اهمیت آیین‌های سنتی مربوط به آب و بهره‌برداری از آن در آذربایجان شرقی، گفت: با توجه به قدمت اجرای آیین‌های سنتی مربوط به آب و نحوه بهره‌برداری از آن در استان، این اداره کل با همکاری آب منطقه‌ای، ثبت معنوی آیین‌های سنتی مربوط به آب، مالکیت و نحوه بهره‌برداری از آن به عنوان میراث ناملموس را در دستور کار قرار داده است.

پل های خداآفرین به تعداد ۲ فقره و با فاصله ۸۰۰ متر از یکدیگر در نقطه باریک این رودخانه ساخته شده ‏اند؛ این ۲ پل از نظر مهندسی و معماری با یکدیگر تفاوت دارند؛ یکی از آن ها با سنگ سفید ساخته شده و ۱۱ دهانه دارد ، بلندیش ۱۲ متر و طول آن ۱۳۰ متر است.

 پل دیگر با آجر پخته ساخته شده است که ۲۰۰ متر طول، ۵/۴ متر عرض و ۱۵ دهانه دارد و اندازه آجرها و معماری این پل، تاریخ احداث آن را به سده ۱۳ شمسی مربوط می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =