رعایت ضوابط بهداشتی منجر به خفیفتر شدن آنفلوآنزا می‌شود

اصفهان- ایرنا- مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان گفت: اگر مردم همچنان شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ماسک زدن را رعایت کنند و در این کار کوتاهی و غفلت نشود، امسال شیوع بیماری آنفلوآنزا نسبت به سال‌های گذشته خفیفتر خواهد بود.

رضا فدایی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد، شیوع بیماری آنفلوآنزا در شهریور و فصل پاییز است که با توجه به شیوع بیماری کرونا می‌تواند شرایط دشوارتری را رقم بزند اما اگر مردم دستورهای بهداشتی از جمله ماسک زدن، شست و شوی مداوم دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی را به خوبی رعایت کنند، بروز آنفلوآنزا نسبت به سال‌های گذشته، خفیفتر پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه ضوابط پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا مانند کروناست، اظهار داشت: هنوز درباره واکسن آنفلوآنزا نمی‌توان اظهار نظر کرد و باید منتظر فرا رسیدن شهریور ماه باشیم اما تزریق آن برای بیماران زمینه‌ای، سالمندان و افرادیکه با بیماران سرو کار دارند ضروری است.

به گفته وی، هر فردی که مایل به پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزاست می‌تواند برای تزریق واکسن آن اقدام کند اما با توجه به اینکه هیچ کشوری دارای واکسن آن به تعداد جمعیت خود نیست بهتر است که اولویت تزریق برای افراد با خطرپذیری بالا نسبت به این بیماری باشد.

فدایی با اشاره به اینکه در زمان حاضر در سیر نزولی موج دوم ابتلا به کرونا در استان اصفهان هستیم، تصریح کرد: موارد ابتلا و بستری با شیب بسیار ملایم در این استان در حال کاهش است اما پیش‌بینی می‌شود که این اُفت و خیزها تکرار شود.

وی ادامه داد: با توجه به موج‌ها و افت و خیزهایی که در شیوع بیماری کرونا بوجود می‌آید لازم است که برنامه‌ریزی‌ها یکنواخت و مستمر باشد و همواره دستورهای بهداشتی رعایت شود.

وی با تاکید بر اینکه رعایت دستورهای بهداشتی در ۲ ماه گذشته اثر مثبت خود را گذاشته است، خاطرنشان کرد: اما همچنان با نوسانات این بیماری تا ۲ سال آینده روبه‌رو خواهیم بود.

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان درباره رعایت ضوابط بهداشتی، گفت: در زمینه ماسک زدن توسط عموم مردم و در اداره‌ها شرایط نسبتا قابل قبولی در اصفهان داریم اما در اماکن تجاری و فروشگاه‌های بزرگ این موضوع چندان مطلوب نیست و باید توجه بیشتری به آن شود.

بیماری‌های دستگاه تنفسی علائمی شبیه به یکدیگر مانند تب، سرفه و خستگی دارند؛ مهم‌ترین علائم کرونا، تب، سرفه و گرفتگی سینه و مهمترین علائم آنفلوآنزا نیز تب و لرز، سردرد، گلودرد و احساس خستگی شدید و بی اشتهایی است؛ این بیماری ها را بدون آزمایش نمی‌توان از یکدیگر تشخیص داد.

آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است که با تب ناگهانی، لرز، سردرد، سرفه خشک، گلو درد و درد عضلانی همراه است،  ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد انسانی از طریق ترشحات آلوده منتقل می‌شود بنابراین باید از تماس دست با چشم و بینی خودداری شود.

بیماری کرونا از اسفند سال گذشته در کشور شیوع پیدا کرد و تاکنون بیش از ۳۴۵ هزار نفر به‌طور قطعی به آن مبتلا شدند و شمار جان‌باختگان کرونا به بیش از ۱۹ هزار نفر رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =