سیاوشی: خاتمی از حمله برخی اصلاح‌طلبان به روحانی گله‌مند بود
سیاوشی: خاتمی از حمله به روحانی گله مند بود

تهران- ایرنا- طیبه سیاوشی عضو فراکسیون‌های زنان و امید مجلس دهم در بخش پایانی گفت‌وگو با پروژه تاریخ شفاهی ایران ایرنا از محتوای آخرین دیدارشان با رییس دولت اصلاحات می گوید. مشروح این گفت‌وگو در پی می‌آید.

ایرنا: موضع آقای خاتمی نسبت به عملکرد فراکسیون امید چه بود؟
سیاوشی: نمایندگان فراکسیون  به مناسب سالروز پیروزی شان در انتخابات مجلس که با تکرار می‌کنم آقای خاتمی به دست آمد خدمت ایشان می‌رسیدند.
سال گذشته این مراسم به خاطر کرونا برگزار نشد. اما در جلسه اسفند ۹۷ که به اتفاق اعضای فراکسیون امید نزد ایشان رفتیم به ما گفتند فراکسیون امید مجلس از مسیر اصلاح‌طلبی خارج نشده است اما می‌توانستند عملکرد بهتری داشته باشند. آقای خاتمی در همین دیدار از مواضع تندی که برخی اصلاح‌طلبان علیه دولت و شخص آقای روحانی می گیرند گله‌مند بود و به صراحت گفتند باید همچنان از آقای روحانی و دولتش حمایت کرد.

ایرنا: شاهد انتقاد شدید یک عضو ارشد حزب کارگزاران به شخص آقا عارف، بودیم.   موضع آقای عارف چه بود؟
سیاوشی: از آقای عارف سوال شد چرا در مقابل این حمله، سکوت اختیار کرده‌اند. ایشان  گفت من هم می‌توانم مصاحبه‌ای با شخص خودم ترتیب بدهم و این جور سوال‌ها را پاسخ دهم. ولی ایشان مرا مورد حمله قرار داده و ضرری را متوجه منافع ملی نکرده است، بنابراین سکوت می‌کنم.
این مواردی که عرض کردم مسائلی بود که خودم از نزدیک شاهدش بودم.

ایرنا: چرا در ۴ سال گذشته حتی یک خانم هم جزو هیات رییسه مجلس نبود؟
سیاوشی: سال اول مجلس دهم ما گفتیم برای هیات رییسه مجلس یک نفر را که قبلا در هیات رییسه بوده و تجربه لازم را دارد به عنوان نامزد معرفی کنیم. خانم جلودارزاده را چون شناخته شده‌تر بود برای عضویت در هیات رییسه معرفی کردیم. گفتیم علاوه بر نمایندگان خانم، آقایان مجلس هم می‌آیند و به او رای می‌دهند. خانم جلودارزاده را به عنوان دبیر هیات رییسه نامزد کردیم. برای کارگزاری مجلس هم خانم مافی را معرفی کردیم. گفتیم خانم مافی سابقه فرمانداری شمیرانات را دارد، حتما قبولش می‌کنند. روال کار این طور بود که ما درباره معرفی نامزد زن، ابتدا موضوع را در فراکسیون زنان پیگیری و بعد برای نامزد شدن هیات رییسه، آن را به فراکسیون امید معرفی می‌کردیم. بیشتر اعضای فراکسیون زنان هم از فهرست امید بودند. آن سال هیچ کدام رای نیاوردند.

سال دوم گفتیم فقط یک نفر را معرفی کنیم بلکه رای بیاورد. خانم فریده اولادقباد که خانواده شهید بودند را معرفی کردیم. ایشان هم معرفی شدند اما باز مجلس به ایشان رای ندادند.
سال بعد گفتیم خانم سلحشوری را معرفی می‌کنیم. کردیم اما باز به آنها رای داده نشد.

فقط یک نکته را داخل پرانتز به شما بگویم. من هرگز در جامعه، قومیت‌گرایی را به شدت قومیت‌گرایی مجلس ندیده‌ام. نمایندگان فارغ از اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، به خاطر قومیت خود رای می‌دهند.
خلاصه اینکه در مجلس دهم حتی یک زن در هیات رییسه مجلس قرار نگرفت. در حالی که در مجلس ششم خانم جلودارزاده دبیر و خانم امانی کارگزار مجلس بود.

الان در مجلس یازدهم هم کار به جایی کشیده که صدای خانم محمودی که اصولگراست درآمده که چرا یک زن در هیات رییسه نیست؟

ایرنا: همکاری بین فراکسیون امید با فراکسیون مستقلین و ولایی چگونه بود؟
سیاوشی: راستش را بخواهید اصلا تجربه خوبی نبود. فراکسیون مستقلین اغلب برای سر تصویب یا رد یک طرح و لایحه با ما متحد می‌شدند، اما سر بزنگاه زیرقولشان می‌زدند و گاهی هم به نفع فراکسیون ولایی رای می‌دادند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha