همه مطالبات کلزاکاران خراسان شمالی پرداخت شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: ۱۰۰ درصد مطالبات کلزاکاران این استان به میزان ۱۵۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.

سیدجلال موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال سه هزار و ۲۵۷ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان استان خریداری شد که این میزان در مقایسه با خرید پارسال این محصول ۶ درصد رشد داشته است.

وی گفت: بیشترین خرید این محصول مربوط به شهرستان مانه و سملقان در غرب استان با هزار و ۸۷۴ تن بوده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: دانه روغنی خریداری شده از ۷۵۶ نفر کشاورز در قالب هزار و ۲۰۱ محموله تحویل هفت مرکز خرید استان شده که با تلاش انجام شده کلزای خریداری شده طبق دستورالعمل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران در کمترین زمان به کارخانجات روغن کشی ارسال شده است.

وی افزود: پارسال برای خرید سه هزار و ۶۵ تن دانه روغنی کلزا بیش از ۱۰۴ میلیارد ریال به کشاورزان استان پرداخت شده بود.

امسال سه هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشتزارهای استان برداشت شد و حال آنکه سرما نیز موجب افت ۳۰ درصدی عملکرد این محصول شد.

امسال چهار هزار و ۵۰۰ هکتار کشتزار خراسان شمالی زیر کشت کلزا رفته بود که پیش‌بینی می شد افزون بر پنج هزار تن دانه روغنی از این سطح برداشت شود.

امسال قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا ۴۰ هزار و ۸۰۰ ریال تعیین شده بود.

سال گذشته پنج هزار تن دانه روغنی کلزا از سطح سه هزار و ۶۰۰ هکتار کشتزار خراسان شمالی برداشت شده بود.

خراسان شمالی در زمینه تولید دانه روغنی کلزا رتبه نهم را در بین استان‌ها دارد.

سرمای دیررس بهاره در فروردین امسال افزون بر هشت هزار میلیارد ریال به کشاورزان خراسان شمالی خسارت زد که بخشی از آن متوجه کشتزارهای کلزا شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی افزود: برای خرید دانه روغنی گلرنگ و آفتابگردان از کشاورزان این استان نیز برنامه ریزی شده است.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =