۴۴ هنر و صنایع دستی قزوین تاکنون به ثبت ملی رسیده است

قزوین - ایرنا - ۴۴ فقره از هنرها و صنایع دستی استان قزوین تاکنون در بخش میراث ناملموس (معنوی) در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان قزوین روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: موج بافی، زره بافی، پن بافی، هنر و فن چهل تکه دوزی،تکنیک و فن صحافی سنتی، تکنفیک و فن طبق سازی، هنر و فن مقرنس،هنر و فن مس گری، هنر و فن مس گری، نقاشی پشت شیش به همراه مهارت ساخت چنگ ایران باستان از جمله صنایع و هنرهای دستی ثبت شده قزوین در فهرست آثار ملی به شمار می روند.

سید میثم حصاری افزود: مهارت گیوه بافی قزوین،پاپیه ماشه، قالی بافی، گچبری، رفوگری سنتی، آینه کاری سنتی، گره چینی، قفل سازی سنتی، گیوه دوزی تاکستان، گلیم بافی ارداق، سنگ تراشی سنتی و جاجیم بافی از دیگر هنرهای ثبت شده از استان قزوین در بخش ناملموس فهرست آثار ملی محسوب می شوند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین اظهار داشت: ثبت این هنرهای دستی که به نوعی  با فرهنگ و پیشینه ما در ارتباط هستند، در فهرست آثار ملی به ماندگاری آنها کمک می کند.

این مسوول گفت: مدارک مربوط به سه هنر دستی شامل نگارگری قزوین، گیوه سگزاباد و آهار مهره قزوین نیز به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده و در انتظار ثبت در فهرست آثار ناملموس هستند.

استان قزوین دارای هفت هزار و ۵۰۰ صنعتگر هنرها و صنایع دستی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =