انتخابات بلاروس؛ لوکاشنکو زیر تیغ انتقاد دولت‌هایی اروپایی

تهران – ایرنا – همزمان با ادامه فشار دولت های اروپایی بر بلاروس در پی انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور که بار دیگر منجر به پیروزی الکساندر لوکاشنکو و فریاد اعتراض مخالفان شد، انگلیس و فرانسه بطور جداگانه درخصوص تحولات بلاروس اتخاذ موضع کردند.

به گزارش ایرنا، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه در توئیتی نوشت: اتحادیه اروپا باید همچنان به حمایت از هزاران معترض بلاروسی که به صورت صلح‌آمیز برای دفاع از حقوق ، آزادی و حق حاکمیت خود تظاهرات می‌کنند، ادامه دهد.

دومینک راب وزیر امور خارجه انگلیس نیز امروز مدعی شد در انتخابات بلاروس تقلب شده متقلبانه خواندن انتخابات ریاست جمهوری بلاروس و رد نتایج آن، خواهان انجام تحقیقات مستقل شد.

وی با متهم ساختن مسئولان بلاروس به اعمال خشونت در سرکوب معترضان مسالمت‌جو گفت: انگلیس نتایج این انتخابات را نمی‌پذیرد. فوراً لازم است تا سازمان همکاری و امنیت اروپا تحقیقات مستقلی از کاستی‌هایی که این انتخابات را ناعادلانه ساخت،‌ انجام دهد.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا نیز در نشست روز جمعه خود توافق کردند که تحریم‌هایی علیه بلاروس به دلیل رویدادها و ناآرامی های پس انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعمال کنند.

اوضاع بلاروس پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی 80 درصدی الکساندر لوکاشنکو ناآرام شده و معترضان ادعا می کنند که در انتخابات تقلب شده است.

مخالفان دولت به رهبری سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد شکست‌خورده انتخابات روز گذشته شورای هماهنگی برای انتقال قدرت تشکیل دادند. وی که پس از بازداشت چندساعته به لیتوانی رفته است، امروز برای رهبری موقت بلاروس در دوران گذار اعلام آمادگی کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته که به‌دقت رخدادهای این کشور اروپای شرقی را زیر نظر دارد و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های جدید علیه بلاروس وضع کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =