۲۷ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۱
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83910600
۰ نفر

برچسب‌ها

تعویق انتخابات نیوزیلند در پی شیوع مجدد کرونا

تهران- ایرنا - مدیریت سختگیرانه خانم جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند در مقابله با ویروس کرونا که مورد تحسین سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و به مدت ۱۰۰ روز عاری از کرونا بود؛‌حالا نه تنها کرونا در این کشور دوباره شیوع یافته بلکه موجب تعویق یک ماهه انتخابات سراسری نیز شده است.

به گزارش ایرنا،  شبکه تلویزیونی اس بی اس استرالیا امروز دوشنبه از ولینگتون اعلام کرد نخست وزیر نیوزیلند در پی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور، انتخابات سراسری نیوزیلند را با یک ماه تعویق به روز هفدهم اکتبر موکول کرد.
 شیوع مجدد ویروس کرونا در نیوزیلند باعث قرنطینه بزرگترین شهر این کشور یعنی اوکلند شده و کارزارهای سیاسی و هرگونه سرمایه گذاری برای انتخابات را غیرممکن ساخته است.
اوکلند که یک سوم از جمعیت پنج میلیون نفری نیوزیلند را در خود جای داده، یکی از کلیدی ترین شهرها برای برگزاری کارزار انتخاباتی «جاسیندا آردرن» نخست وزیر این کشور است؛ چرا که بیشترین جمعیت حامی حزب کارگر  را - حزب خانم آردرن - دارد.
با سرعت یافتن شیوع این ویروس، خانم آردرن محدودیت‌های حرکتی و تردد برای شهروندان اوکلند وضع کرده است. وی همچنین برای لغو انتخابات سراسری هم تحت فشار قرار داشت، زیرا احزاب سیاسی بر این باورند با چنین وضعیتی نمی توان کارزار انتخاباتی برگزار کرد که ضامن یک انتخابات آزاد و عادلانه باشد.
نخست وزیر نیوزیلند در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۶ مهر) برای انتخابات در نظر گرفته شده است و تا آن تاریخ احزاب زمان کافی برای برگزاری کارزار خواهند داشت. او هرگونه تاخیر بیشتر در زمان برگزاری انتخابات را رد کرد. حزب کارگر در نظرسنجی ها از محافظه کاران حزب ملی بسیار جلوتر است. آردرن گفت: همگی ما در یک وضعیت هستیم. همگی ما در شرایط مشابهی کمپین انتخاباتی برگزار می کنیم.
خانم آردرن در نظرسنجی‌های انجام شده برای انتخابات پیشرو است و شانس او برای پیروزی در انتخابات از دیگر رقبایش بیشتر است، چرا که توانایی وی برای مبارزه با کرونا و پاک نگاه داشتن کشور از وجود کرونا برای بیش از ۱۰۰ روز، میزان محبوبیت او را افزایش داده است و برگزاری زود هنگام انتخابات نیز به این پیروزی کمک شایانی خواهد کرد.
آردرن گفت اولویت وی کنترل شیوع بیماری است و این تأخیر باید به رای دهندگان اطمینان دهد که انتخابات از ایمنی کامل برخوردار خواهد بود؛ با این حال او قصد ندارد حتی با وجود بدتر شدن وضعیت شیوع کرونا برای بار دوم زمان انتخابات را تغییر دهد.
از این رو مخالفان آردرن او را به سوءاستفاده از این بیماری همه گیر، به منظور جلب حمایت مردمی متهم می کنند چرا که او تقریبا هر روز در شبکه های تلویزیونی حاضر می شود تا به مردم کشورش اطمینان دهد. اما رهبران دیگر احزاب به سختی باید برای جلب توجه مردم تلاش کنند. با این وجود برخی مخالفانش امیدوارند که وضعیت بد اقتصادی به دلیل شیوع کرونا از محبوبیت وی بکاهد.
تعداد بیماران درگیر کرونا در نیوزیلند در حال حاضر ۷۸ مورد عنوان شده است؛ تا کنون ۱۲۸۰ تن در این کشور به کرونا مبتلا شده اند که ۲۲ مورد از این تعداد جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =