نذورات محرم با تایید کارشناسان دینی ادا شود

همدان _ ایرنا_ مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان با بیان اینکه نحوه ادای نذر بستگی به نوع و نیت نذرکننده دارد گفت: تشخیص این مسائل بر عهده کارشناسان دینی است.

حجت‌الاسلام محمد هادی نظیری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه صرف نذر فقط با نظر کارشناسان دینی حوزه، مستقر در مکانی که از طریق صدا و سیما و فضای مجازی اطلاع رسانی شده، انجام می‌شود و بنابر تشخیص آنها، می توان نذر را هدایت کرد.

وی در خصوص اینکه آیا امکان استفاده از نذر و جابجایی در این فضا وجود دارد یا خیر گفت: چون این مساله شخصی است و حکم فقهی دارد، باید ببینیم نیت نذر کننده و محل استفاده چه صورت بوده است و اینکه آیا با دستورالعملهای بهداشتی منافاتی دارد یا ندارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان گفت: با توجه به شرایط پیش آمده در برگزاری مراسم عزاداری، در مبحث نذورات ۲ توصیه کلی وجود دارد، اول اینکه تا حد امکان نذورات به سمت کمک های مومنانه و تامین اقلام غذایی برای خانواده های نیازمند هدایت شود و ادای نذورات باید منطبق بر دستورالعمل های بهداشتی باشد.

حجت‌الاسلام نظیری یادآور شد: در امر ساماندهی نذورات و نحوه برگزاری عزاداری ها در کل استان تمامی روسا و مسوولان هیات های حسینی، مبلغان، مداحان و مجموعه های مرتبط با امر عزاداری همگی در جلساتی که هفته گذشته در حسینیه امام (ره) برگزار شد، توجیه شدند.

وی ادامه داد: ما حتی به توضیحات در رسانه ها و صدا و سیما اکتفا نکردیم در هر روستا جداگانه رییس اداره به همراه کارشناس شبکه بهداشت و مامور نیروی انتظامی با مسوولان هیاتها جلسه برگزار شد و دستورالعمل ها به صورت کامل تشریح شد.

حجت‌الاسلام نظیری با بیان اهمیت و جایگاه ویژه تبلیغ و مبلغ دین گفت: امروز رسالت مبلغان دینی خیلی سنگین و حساس است لذا اطلاعات آنها باید به روز باشند.

وی ادامه داد: شخص مبلغ باید با ابزار نوین روز مسلح شود و تبلیغ و تولید محتوا در فضای مجازی بخشی از این رسالت است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی همدان با تشریح عملیات محرم و تبیین شرایط موجود در وضعیت بیماری کرونا افزود: در عین رعایت کامل دستورالعمل ستاد کرونا ، عزای سید الشهداء با شکوه اجرا خواهد شد.

حجت‌الاسلام نظیری با اشاره به اینکه اعزام مبلغ و مبلغه به مناطق شهری و روستایی در ایام محرم صورت می گیرد، گفت: مبلغان در تبدیل کردن وضع موجود به یک فرصت برای ایجاد رویکرد عزاداری به سبک امامان شیعه توجیه شدند.

امام جمعه همدان: در نذر عرفی امکان تغییر وجود دارد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان نیز گفت: در آستانه ماه محرم و با توجه به وجود ویروس کرونا و از آنجایی که حفظ سلامت مردم جزو واجبات شرعی است همه عزاداران، صاحبان و روسای هیات، مداحان و واعظان باید با جدیت پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی افزود: برگزاری عزاداری در کنار تامین سلامتی مردم، به هیچ نحوی نباید تعطیل شود زیرا این امر در کنار رعایت دستورالعمل های بهداشتی امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه نذرهایی که در این ایام مردم ما دارند دو حالت دارد گاهی نذر عرفی است گفت: در این حالت خانواده تصمیم می گیرد در ایام عزاداری سیدالشهدا کار خاصی را انجام بدهد اما صیغه نذر را که باید یک جمله خاصی گفته شود را بیان نکرده، در اینصورت نذر قابل تغییر است و حتی انجام ندادن آن اشکالی ندارد.

حجت الاسلام شعبانی موثقی ادامه داد: کسی نذر شرعی انجام داده و صیغه نذر را خوانده، اگر با رعایت پروتکل های طراحی شده از سوی ستاد کرونا امکان ادای نذر بدون تجمع وجود دارد واجب است عمل کند اما اگر طبق پروتکل های بهداشتی به هیچ وجه اجرای نذر امکان پذیر نیست در چنین مواردی نذر به طور کامل ساقط است و انجام دادن آن لازم نیست.

وی افزود: امسال که با فضای خاص بیماری کرونا مواجه هستیم می توان فرصتی برای بیشتر فکر کردن به محرومان و آسیب دیدگان کرونا طراحی کرد و نذورات و کمک های خود را به سمت این مسایل سوق دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =