چهار پدیده مخرب جوی به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت زد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده در فصل بهار چهار پدیده مخرب جوی بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی این استان وارد کرده است.

محسن حیدری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این پدیده‌ها شامل سیل، باد و توفان، بارش‌های رگباری و گرم باد است که سیل با تأثیر بر هفت شهرستان سیستان و بلوچستان پردامنه ترین مخاطره فصل بهار بوده که بخش‌هایی از شهرستان‌های میرجاوه، خاش، ایرانشهر، فنوج، قصرقند، نیکشهر و کنارک را فرا گرفته است. 
وی ادامه داد: در این میان «گرم باد» پر تکرار ترین مخاطره جوی بوده که حداقل چهار بار در بهار امسال تکرار شده و خسارت‌هایی را به بخش کشاورزی شهرستان‌های دلگان و ایرانشهر وارد کرده است. 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: وقوع پدیده‌های باد و توفان و بارش‌های رگباری نیز هر کدام ۲ بار در فصل بهار منجر به خسارت به بخش کشاورزی این استان شده که توفان در شهرستان‌های هیرمند، هامون، زهک، زابل و رگبار در سراوان روی داده است.
وی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط جغرافیایی و ویژگی‌های مورفولوژیکی از استان‌های پرمخاطره کشور محسوب می‌شود که مخاطرات جوی زیادی نظیر سیل، صاعقه، تگرگ، توفان حاره‌ای، توفان گردوخاک، بارش‌های سنگین، برف، خشکسالی، یخبندان، موج‌های گرمایی و گرمازدگی رو به رو است.
حیدری افزود: ۱۰ مهر سال گذشته در مدت چند ساعت چهار پدیده مخرب جوی شامل تگرگ، توفان تندری، تندباد لحظه‌ای و رگبار شدید باران زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان را فرا گرفت به طوریکه غلظت ذرات معلق هوای ناشی از تندباد لحظه‌ای به پنج برابر حد مجاز رسید.
وی ادامه داد: همین امسال چندین بار بادهای شدید با سرعت ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت در دلگان، ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت در قصرقند و باد شدید و گردوخاک با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت در زابل روی داد که در اکثر این نواحی منجر به بروز خسارت به بخش‌های مختلف بویژه بخش کشاورزی شد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: به گفته مسوولان محلی در جریان تند باد دلگان خسارت زیادی به تاسیسات برق این شهرستان وارد شد و برق سه هزار مشترک قطع شد.
وی با بیان اینکه برای مدیریت مخاطرات جوی باید مدیریت ریسک جایگزین مدیریت بحران شود، گفت: با مدیریت ریسک حجم خسارت ناشی از پدیده‌های مخاطره آمیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha