ایلام یک گام تا جشن پایان گازرسانی

ایلام - ایرنا - نظام جمهوری اسلامی در طول بیش از چهار دهه توجه ویژه ای به توسعه گازرسانی داشته و بدون شک بهره مندی مناطق شهری بخصوص روستاها و مناطق محروم و دورافتاده از گرمای شعله‌های گاز یکی از برجسته‌ترین خدمات در این سالها بوده که استان ایلام نیز با وجود محرومیت‌ها، اما از قافله گازرسانی عقب نمانده است.

به گزارش ایرنا، گسترش شبکه توزیع گاز، یکی از ارکان عدالت در خدمت رسانی به شمار می‌رود که این امر می تواند در توسعه مناطق محروم شهری و روستاها و همچنین کاهش دغدغه‌های روستاییان و حتی افزایش شاخص سلامت در مناطق محروم موثر باشد.  

گازرسانی در استان ایلام با توجه به موقعیت جغرافیایی و به لحاظ توپوگرافی خاص و کوهستانی و صعب‌العبور بودن مسیرها در کنار هزینه بالای اجرای پروژه‌ها در این مناطق، همواره با چالش‌هایی روبرو بوده است که به همت گازرسانان، یکی پس از دیگری رفع شده و شعله‌های امید را با تدبیر خود در خانه‌های مردم فروزان کرده‌اند.

عملکرد شرکت گاز استان ایلام از سال ۱۳۹۲ تاکنون نشان از جهشی چشم‌گیر در گازرسانی به شهرها و روستاها به ویژه مناطق دور افتاده و سخت گذر دارد، به گونه‌ای که میزان گازرسانی روستایی و شهری در این استان از آغاز دولت تدبیر و امید به بعد به ترتیب(روستایی و شهری) برابر ۷۸ و ۵۸ درصد کل میزان گازرسانی شرکت گاز استان از بدو تاسیس می باشد.

همچنین قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ضریب نفوذ گاز شهری ۷۰ درصد و  روستایی ۳۱ درصد در این استان حدود بود که با عملیات جهش‌وار دولت یازدهم و دوازدهم، این میزان افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.

میزان ۹۹ درصدی برخوداری مناطق شهری ایلام از شبکه گاز 

مدیرعامل شرکت گاز ایلام با اشاره به وضعیت گازرسانی در مناطق شهری استان یادآور شد: هم اکنون میزان برخورداری مناطق شهری از شبکه توزیع گاز هم ۹۹ درصد است.

عباس شمس اللهی افزود: تنها شهرهای میمه و پهله زرین آباد از توابع شهرستان مرزی دهلران از نعمت گاز برخوردار نیستند که طرح گازرسانی به این شهرها با پیشرفت فیزیکی مناسب در دست اجراست.
 

پیشرفت ۶۵ درصدی گاز رسانی به ۲ شهر میمه و زرین آباد دهلران

مدیر عامل شرکت گاز استان ایلام گفت: عملیات اجرایی خط تغذیه گاز رسانی به دو شهر باقی مانده سراب میمه و زرین آباد از توابع شهرستان دهلران با ۶۵ درصد پیشرفت در حال اجراست.

شمس اللهی گفت: خط تغذیه این دو بخش ۸۵ کیلومتر بوده که کار عملیات اجرایی ۵۶ کیلومتر آن تکمیل شده است.

وی با اشاره به اعتبار اولیه ۴۰۰ میلیارد ریالی این پروژه افزود: تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه هزینه شده است.

مدیر عامل شرکت گاز استان ایلام به فعالیت ۱۰ پیمانکار در اجرای این پروژه اشاره و یادآور شد: کار عملیات اجرایی شبکه گاز داخل شهرهای میمه و پهله و بخش عمده ای از روستاها نیز  انجام شده و همراه با پیشرفت خط تغذیه نصب علمک در شهرها و روستاها در دستور کار قرار دارد.

شمس الهی از پیش بینی نصب هزار و ۶۰۰ علمک در ۲ شهر میمه و پهله خبر داد و گفت: کار برآورد نصب علمک در روستاها و نصب آنها نیز در دستور کار است.

وی اضافه کرد: با تمام عملیات گازرسانی به این ۲ شهر باقی مانده تا پایان امسال ضریب نفوذ گازرسانی در شهرهای استان به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

قرار گرفتن سه شهر در فهرست شهرستان‌های سبز گاز رسانی ایلام

شمس اللهی گفت: شهرستان های ایوان، مهران و اخیر شهرستان بدره نیز که با اتمام عملیات گازرسانی در آنها از شهرستان های سبز استان می باشند که در سه سال گذشته عملیات اجرایی گازرسانی در آنها به اتمام رسیده است و در زمره شهرستان های سبز استان قرار دارند.

برخورداری ۴۵۹ روستای ایلام از نعمت گاز

طی سال‌های فعالیت دولت تدبیر و امید، ۳۶۰ روستای ایلام از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند تا ضمن ایجاد عدالت اجتماعی و استفاده مناطق محروم از این نعمت خدادادی، قدم های بلندی نیز برای جهش تولید بخش‌های مختلف مرتبط برداشته شود؛ گام‌هایی که منجر به توسعه همه‌جانبه می‌شود.

امروزه کمتر روستای واجد شرایط گازرسانی در ایلام وجود دارد که از این نعمت محروم باشد و یا در حال تامین زیرساخت های لازم برای این مهم نباشد، روستاهایی که سرمای زمستانشان را با شعله های گرم و امید بخش خدمات نظام جمهوری اسلامی و دولت سپری می کنند.

مدیرعامل شرکت گاز ایلام در خصوص وضعیت گازرسانی در مناطق روستایی استان گفت: هم اکنون از ۶۰۰ روستای استان ایلام ۴۵۹ روستا معادل ۹۳ درصد خانوارهای روستایی از نعمت گاز برخوردار هستند.

شمس اللهی با بیان اینکه سال گذشته ۸۲ روستای استان به شبکه گاز سراسری متصل شد، افزود: هم اکنون ضریب نفوذ گاز در خانوارهای روستاهای استان ۹۳ درصد است که با اتمام گاز رسانی به ۵۷ روستای دیگر که در دست اقدام هستند، ضریب نفوذ به ۹۹ درصد می رسد.

۷۹۳ واحد صنعتی ایلام از نعمت گاز برخودارند

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام ِگفت: از این تعداد واحدهای صنعتی گازدار تعداد ۶۳۳ واحد صنعتی تولیدی در دولت تدبیر و امید گازرسانی شده اند که معادل ۸۰ درصد کل صنایع گازدار استان است.

شمس اللهی اظهار داشت: در راستای جهش تولید ، دولت اقدامات گسترده برای گازرسانی به صنایع در این استان انجام داده است، سال گذشته ۱۴۶ واحد صنعتی، نصب ۱۳ ایستگاه میترینگ، ۶۱ کیلومتر اجرای خط تغذیه و شبکه برای صنایع اجرا شد که این میزان عملیات گازرسانی به عنوان یک رکورد ثبت شد.

وی ادامه داد: در چند سال‌ گذشته توسعه گازرسانی به صنایع موجب کاهش مصرف سوخت های آلاینده مانند گازوییل و مازوت شده است که می تواند تاثیر بسزایی بر بهبود کیفیت هوا و کمک به محیط زیست داشته باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام ِیادآور شد: میانگین مصرف گاز مصرفی در صنایع استان در سال گذشته ۲۲۱ میلیون متر مکعب بوده است که برابر جایگزینی ۲۲۷ میلیون لیتر گازوییل مصرفی در صنایع شده است.

وی اضافه کرد: شرکت گاز استان ایلام تلاش خواهد کرد تا پایان سال جاری ۱۵۰ واحد صنعتی دیگر را به شبکه گاز متصل کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =