معاون وزیر: برای آغاز سال تحصیلی در۱۵ شهریور شرایط فراهم است

بوشهر- ایرنا- معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس نهضت سواد آموزی گفت: اقدام‌های لازم برای آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریورماه فراهم شده است و در همین راستا تلاش شده محیطی امن برای دانش آموزان و معلمان فراهم شود.

شاپور محمد زاده روز دوشنبه در نشست شورای معاونان آموزش و پرورش استان بوشهر افزود: تامین سلامت دانش آموزان و معلمان مهمترین اولویت وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی ۹۹- ۱۴۰۰ است. 

وی یادآورشد:با توجه به شرایط پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا نگرانی‌های خاصی وجود دارد اما تمام تلاش وزارت آموزش و پرورش تامین سلامت معلمان و دانش آموزان است به همین دلیل به گونه‌ای برنامه ریزی شده که انعطاف لازم وجود داشته باشد.

محمد زاده با اشاره به تجربه سال گذشته آموزش و پرورش در خصوص آموزش از راه تلویزیون و فضای مجازی اضافه کرد: برای سال تحصیلی ۹۹- ۱۴۰۰ سه سناریو تعریف شده است که در سناریو نخست اگر همه مناطق سفید اعلام شود کلاس‌های درس به صورت حضوری همانند سال‌های گذشته تشکیل می‌شوند.

وی ادامه داد: اما اگر وضعیت زرد و در مرحله هشدار قرار گرفت ۵۰ درصد از فعالیت‌ها در قالب فضای مجازی و شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) انجام می شود و ۵۰ درصد نیز به صورت حضوری است به این معنی که اگر تراکم کلاسی ۳۰ دانش آموز بود ۱۵ نفر در روزهای فرد و ۱۵ نفردر روزهای زوج در کلاس‌های درس حضور می‌یابند.

محمد زاده اضافه کرد: همچنین در خصوص استان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند نیز کلاس‌ها به صورت کامل به صورت غیر حضوری و از طریق تلویزیون و شبکه شاد پی‌گیری می‌شود

وی اظهار کرد: براین اساس حداکثر آموزش برای دانش‌آموزان اول ابتدایی ۳۰ دقیقه، پایه دوم تا ششم ۳۰ دقیقه و برای پایه اول و دوم متوسطه نیز ۳۵ دقیقه تعیین شده است.

رئیس نهضت سواد آموزی تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که با استفاده از توان خیران و اعتبارات داخلی و سایر نهادها بتوانیم امکانات سخت افزاری لازم شامل گوشی هوشمند و تبلت آموزشی برای دانش آموزان فراهم شود.

وی تاکید کرد: شروع سال تحصیلی با نشاط، امید و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از مهمترین برنامه‌های آموزش و پرورش است و تلاش می‌شود سال تحصیلی پیش رو با کمترین دغدغه آغاز شود.

محمد زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های نهضت سواد آموزی اضافه کرد: تا پیش از انقلاب اسلامی تنها ۱۵۰ هزار دانشجو در کشور وجود داشت اما امروز با توجه به توسعه‌ای که در بخش آموزش عالی صورت گرفت چهار میلیون دانشجو در کشور وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: تا قبل از انقلاب اسلامی ایران هیچ دانشمندی از ایران عضو یک درصد دانشمندان برتر دنیا نبودند اما امروز ۲۰۰ دانشمند ایرانی جزء یک درصد دانشمندان برتر دنیا هستند و این بیانگر توسعه علم  در ایران اسلامی است.

محمد زاده در خصوص فعالیت‌های نهضت سواد آموزی گفت: براساس سرشماری سال ۵۵ در گروه سنی ۱۰تا ۴۹ سال تنها ۴۸.۸ درصد مردم ایران باسواد بودند اما با تلاش‌های صورت گرفته براساس سرشماری سال ۹۵، این رقم به ۹۴.۷ درصد باسواد  افزایش یافته  و تا پایان سال ۹۸ برآورد می‌شود این رقم به ۹۶ درصد افزایش یابد.

رئیس نهضت سواد آموزی اضافه کرد: در این میان شاخص باسوادی زنان در پیش از انقلاب ۳۵.۳درصد و با فعالیت‌های انجام شده براساس سرشماری سال ۹۵، این شاخص در جامعه زنان به ۹۳.۴ و تا پایان سال ۹۸، به ۹۵ درصد ارتقا یافته است.

محمد زاده در خصوص نرخ باسوادی در جمعیت روستایی نیز گفت: تا پیش از انقلاب اسلامی تنها ۳۳.۵ درصد باسواد بودند اما امروز با همت نظام جمهوری اسلامی شاخص باسوادی در جامعه روستایی به ۸۹.۵ درصد و تا سال ۹۸ این شاخص به ۹۱ درصد افزایش یافته است.

به گفته محمد زاده وجود جمعیت بسیار محدود بیسواد در کشور زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست و باسواد کردن همه آحاد افراد کم سواد و پیشگیری از بازگشت بیسوادی از برنامه‌های این نهاد است.

وی ادامه داد: وظیفه نهضت سواد آموزی تنها باسواد کردن افراد بیسواد صرف نیست بلکه براساس دغدغه رهبر معظم انقلاب باید افراد کم سواد هم زیر پوشش برنامه‌های نهضت سواد آموزی قرار گیرند.

محمد زاده گفت: براین اساس ۵۰ درصد از فعالیت‌های نهضت سوادآموزی معطوف به تثبیت و تحکیم سواد و ۵۰ درصد از فعالیت‌ها نیز فقط برای افراد بیسواد طراحی شده است.

رئیس نهضت سواد آموزی یادآورشد: یکی از سیاست‌های این نهاد مدرسه محور کردن حوزه سواد آموزی است و تلاش می‌شود از مدیران و معلمان رسمی آموزش و پرورش در کنار فعالیت‌هایی که دارند به کار سواد آموزی نیز بپردازند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha