کانون‌های مساجد کشور روند رو به رشدی را تجربه می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: فعالیت‌ این کانون‌های مساجد روندی کیفی و رو به رشدی را تجربه می‌کنند.

به گزارش ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی در مراسم رونمایی از پوستر روز جهانی مسجد ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این ستاد گفت: ستاد فهما پیش از این به عنوان ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۷۱ فعالیت خود را آغاز کرد، مصوبه ای مبنی بر اینکه برای مقابله با تهاجم غرب در داخل مساجد کلاس‌هایی برگزار شود که ذیل این مصوبه مفادی از جمله سیاست‌گذاری نسبت به فعالیت کانون‌ها و نهادهایی که در مسجد حضور دارند، مطرح شده بود. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در ابتدا روند تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد چند صد کانون بود اما به تدریج و از قانون توسعه ششم به بعد، مساله هر مسجد یک کانون مطرح شد و اکنون بعد از گذشت سال‌ها فعالیت، امروز آمار کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بر اساس آنچه در سامانه بچه های مسجد ثبت شده به ۲۵ هزار و ۵۴۲ کانون می‌رسد که در سامانه بچه‌های مسجد ثبت شده‌اند. همچنین ۱۰ هزار و ۱۳۶ کتابخانه در سطح کانون‌های مساجد فعالیت دارند، خانواده کانون‌های مساجد امروز به دو میلیون و ۳۴۶ هزار و ۷۴۲ نفر رسیده است.

وی با اشاره به ثبت مشخصات و فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سامانه بچه های مسجد، افزود: یکی از مسائلی که مجموعه ما در سال‌های اخیر با آن مواجه بود به این موضوع بر می‌گشت که ما امکان تاسیس کانون را داشتیم اما از اساس‌نامه برخوردار نبودیم و زمان زیادی نیز طول کشید تا این اساس نامه به سرانجام رسید و نهایتا سال ۱۳۹۷ در شورای عالی انقلاب فرهنگی شاهد به تصویب رسیدن آن بودیم.

ارزانی ادامه داد: همچنین سند تحول از دیگر دستاوردهای ما بود که با همکاری جمعی از اندیشمندان دکترای سیاست‌گذاری فرهنگی، ائمه مساجد، روسای قبلی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور شکل گرفت. این سند عملیاتی بوده و هفت بسته در آن طراحی شده و از سوی دیگر ۱۳۳ اقدام را در آن پیش بینی کرده ایم، ضمن اینکه سند فوق مستند بر بیانات امامین انقلاب اسلامی است.
​​وی با اشاره به برنامه های شورای عالی سیاست‌گذاری این ستاد گفت: رئیس این شورا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، همچنین وزرای ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، رئیس بسیج کشور نیز در این شورا حضور دارند و هر سه ماه یکبار جلسه این شورا برگزار می‌شود.

ارزانی ادامه داد: از مباحث مهم ما این بود که تمام فضاهای ما الکترونیکی شود که در این راستا تلاش شبانه روزی داشتیم و اکنون ذیل این اقدامات همه کانون‌ها در سامانه بچه های مسجد ثبت شدند؛ همچنین راه‌اندازی زیست‌بوم فهما اقدام دیگری بود که با وجود سختی کار به ثمر نشست، در این زیست‌بوم فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ثبت می‌شود. 
​وی همچنین به انتخاب پایتخت فهما اشاره کرد و گفت: ما هر سال یک استان را با توجه به نوع فعالیت‌های کانون‌هایش به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی انتخاب می‌کنیم، امسال شهر مقدس قم با حضور آیت الله سعیدی تا پایان سال ۱۴۰۰ به عنوان پایتخت انتخاب شد و علت این انتخاب سرآمد بودن استان قم در کلیه فعالیت‌های رویداد ملی فهما و شاخص‌های هشت گانه ای بود که در این رویداد تعریف کرده بودیم. 
​رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به سخنان مقام معظم رهبری در سفر به خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: ایشان فرمودند «من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی - هنری مساجد را فراموش نکنید؛ البته با همکاری بسیج»، تاکید ایشان بر همکاری با بسیج بود که در این راستا سال گذشته تفاهم‌نامه ای میان ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و بسیج به امضا رسید. 

وی همچنین به فعالیت‌های خبرگزاری شبستان به عنوان رسانه رسمی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اشاره کرد و افزود: این خبرگزاری تنها رسانه کشور است که به صورت تخصصی در حوزه مسجد فعالیت دارد، وظیفه ذاتی این خبرگزاری فعالیت در حوزه مسجد است. 
​رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه به راه‌اندازی مهدکودک‌های مسجد اشاره کرد و افزود: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای یک ماه و نیم قبل ابلاغ شد و مساجد کشور می‌توانند مهدهای فهما را داشته باشند.

مراسم رونمایی از پوستر روز جهانی مسجد عصر دیروز (یکشنبه) با حضور حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و برخی اعضای این کمیسیون برگزار شد.

حدود نیم قرن پیش در ۳۰ مرداد ۱۳۴۸ شمسی، بخش های عظیمی از مسجدالاقصی توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد، دو ماه بعد از این اتفاق، نشستی با حضور سران دولت های اسلامی در مراکش برگزار شد و در سی امین اجلاس کشورهای عضو کنفرانس اسلامی که در سال ۱۳۸۲ در تهران برگزار شد، به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران روز به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها، این روز برابر با ۲۱ آگوست به عنوان روزجهانی مساجد تصویب شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار فرهنگ