تمام هیئات مذهبی البرز به برگزاری عزاداری ترغیب شوند

کرج - ایرنا - مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز با بیان اینکه امسال محرم متفاوتی را در پیش داریم، گفت: بایستی خطبا و مداحان، هیات های مذهبی و مساجد را به برگزاری مجالس عزاداری امام حسین (ع)‌ترغیب کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی ولایی برحق عصر روز یکشنبه در نخستین همایش خطبای استان البرز که در سالن جلسات اداره کل اقتصاد و دارایی استان البرز برگزار شد، افزود: برگزاری مجالس عزاداری در یک هیات باعث می شود که تکثر جمعیت در هیات کناری آن از بین برود.

وی با اشاره به اینکه محرم امسال نسبت به سال های گذشته متفاوت است، اظهار داشت: ظرفیت های جدیدی در چند ماه اخیر شکل گرفته است به طوری که کارکردهای متفاوت از مجموعه مساجد، هیئات، بسیج و گروه های جهادی را لمس کرده ایم و انتطار می رود که در محرم امسال ظرفیت متفاوتی را تولید کنیم.

وی با اشاره به مرور بخشی از پروتکل های اعلام شده، گفت: بسیاری از هیئات مذهبی هنوز قصد ورود در برگزاری مراسم را ندارند و در دو دلی هستند.

ولایی برحق افزود:‌ این در حالی است که در سیاست کلی نظام و جزو بندهای ابتدایی پروتکل در ستاد کرونا این است که هیئات مذهبی، مساجد و...  ترغیب شوند که مجالس را برپا کنند که دلیلش این است که اگر یک مجلس تعطیل شود مجلس مجاور شلوغ می شود.

وی تاکید کرد: تکثَر در مجالس باعث می شود ازدحام در یک مجلس دیگر از بین می رود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز یادآور شد: بسیاری از مردم تحمل در خانه ماندن در محرم را ندارند که بایستی هیئات و مساجد را ترغیب کنیم که با رعایت پروتکل های مربوطه مجالس را برپا کنند که نقش مادحین و خطبا در این میان بسیار مهم است.

وی گفت:‌ همچنین به هیات امناها توصیه می کنیم تا آنجا که بتوانند مجالس را در فضای باز برگزار کنند که کمتر باعث حاشیه سازی ها با رعایت تمام پروتکل ها می شود.

ولایی برحق افزود: نکته دیگر اینکه مجموع هیئات به علل مختلف سبت به ستاد کرونا و حاشیه های ایجاد شده قیل و قال هایی دارند که آرام کردن فضای روانی و ترغیب به برپایی مجالس می شود این قیل و قال ها را جمع کرد.

وی خاطرنشان کرد:جان عزاداران سیدالشهدا (ع) ‌پیش ما امانت است و در برگزاری مراسم می تواند بسیار راهگشا باشد.

ضرورت تشکیل تشکل خطبای استان البرز

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز در ادامه به فعالیت خطبا و فعالین فرهنگی استان اشاره کرد و گفت: از مجموعه دست اندرکاران اندیشه ورز توقع داریم که مجموعه خطبای شاخص استان این را شناسایی کنند و تمام هم و غمشان این باید که برگزاری این نشست ها ادامه داشته باشد.

وی فعال شدن کارگروه های مرتبط با خطبا برای ایجاد دلگرمی در بین آن ها را تاثیرگذار دانست و افزود: بایستی تشکل ساماندهی شده و سازماندهی شده به عنوان خطبای شاخص استان راه اندازی کنیم که البرز ظرفیت ببی بدیلی در این خصوص دارد.

ولایی برحق با بیان اینکه بعضی از خطبا در سطح ملی فعالیت می کنند، اظهار داشت: ظرفیت تبدیل شدن خطبای استان به یک تشکل سازماندهی شده که خود آن تشکل متکفل ساماندهی دیگر خطبا باشد در استان وجود دارد.

وی گفت: ساماندهی فعالیت های خطبا در قالب تولید محتوا، آموزش، فضای رسانه و خدمات رسانی می تواند تاثیر زیادی در ارتقای جایگاهی خطبا داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در فضای کانون مداحان چنین حرکتی رخ داد و اثراتش در سطح ملی از طرف البرز دیده شده است، افزود: در ذیل این تشکل باید اساسنامه ای تدوین شود و تشکل به صورت نگاه صنفی مدیریت شود.

وی با بیان اینکه خطبا هم مشکلات خودشان را می دانند و فرصت ها را درک کرده اند، تصریح کرد: در مطالبه گری شاید در عرصه ای بتوانند بعد از مدتی نقطه علمی قوی که باعث ارتقای سطح تبلیغ چه در عرصه بانوان و چه برداران بشود ایجاد کنند.

این نشست با حضور نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =