۳ گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری ثبت شد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از شناسایی و ثبت سه گونه پرنده جدید در استان خبر داد و گفت: این پرندگان در شهرستانهای لردگان و بروجن و کوهرنگ مشاهده شده‌اند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، از اداره کل حفاظت محیط زیست استان، شهرام احمدی با اعلام این خبر افزود: سسک تالابی زیتونی با نام علمی Acrocephalus palustris در شهرستان لردگان و کاکایی پشت‌سیاه کوچک، زیر گونه آسیای میانه با نام علمی Larus fuscus barabensis در تالاب گندمان و گونه دم چتری با نام علمی Cercotrichas galactotes در بخش بازفت مشاهده و به فهرست پروندگان این استان اضافه شده است.

وی با اشاره به اینکه با ثبت این سه گونه پرنده جدید در استان تعداد پرندگان مشاهده شده در استان به ۲۸۰ گونه افزایش یافت ،گفت: بر اساس کتاب اطلس پرندگان ایران در سال ۹۵ بیش از ۱۳۱ گونه پرنده در استان ثبت شده بود.

به گزارش ایرنا، تیره سسک (sylviidae) پرندگانی کوچک، پر جنب و جوش و حشره‌خوار، با منقار باریک است. 

کاکایی (Larus) نیز در سرتاسر جهان پراکنده هستند و تنوع گونه‌های آنها در نیمکره شمالی از دیگر نقاط جهان بیشتر است. کاکایی‌ها پرندگانی با جثه‌ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگشان  سفید یا خاکستری است. 

دم‌چتری نیز پرنده‌ای متعلق به تیره توکا استف که تیره توکا (turdidae) پرندگانی هستند که گونه‌های آواز خوان نیز دارند.

منطقه حفاظت شده شیدا، هلن، قیصری، سبزکوه و پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه شکار ممنوع خدا آفرید، اثر طبیعی ملی لاله واژگون از مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری است.

چهارمحال و بختیاری دارای یک پارک ملی، یک اثر طبیعی ملی و پنج منطقه حفاظت شده به مساحت ۱۵۵هزار و ۸۴۴ هکتار و ۲ منطقه شکار ممنوع به مساحت ۵۱ هزار و ۷۲۴هکتار است.

هم‌اکنون ۱۲.۵ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =