فرمانده سپاه یزد چاپ خاطره آزادگان استان را خواستار شد

یزد- ایرنا- فرمانده سپاه الغدیر استان یزد گفت: برای ماندگاری و استفاده مردم و جوانان از رشادت های فرزندان قهرمان خود که سال‌ها در اسارت دشمن بعثی عراق بودند باید نسبت به تالیف و چاپ خاطر آزادگان اقدام شود.

به گزارش ایرنا، سرتیپ رضا پورشمسی عصر یکشنبه به مناسبت ۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان به کشور در جمع گروهی از آزادگان شهرستان یزد افزد: بازخوانی و یادآوری خاطره  آزادگان سرافراز میهن اسلامی برای مردم و جوانان درسی بزرگ و ماندگار است.

وی ادامه داد: هرچند در این خصوص تاکنون برخی مراکز فرهنگی با همکاری آزادگان نسبت به تهیه و انتشار خاطره  آن دوران در قالب کتاب اقدام‌هایی انجام داده اند ولی به خاطر اهمیت موضوع اصلا کافی نیست.

وی اظهار کرد: باید با فعالیت گسترده و برنامه‌ریزی مناسب نسبت به جمع‌آوری خاطره آزادگان و چاپ و انتشار کتاب و توزیع آن اقدام شود که در فضای کنونی برای مقابله با توطئه دشمنان حیاتی است .

پورشمسی همچنین به اهمیت بهره‌گیری از رسانه‌ها و فضای مجازی برای تبیین اهداف آزادگان و آرمان‌های شهیدان در ۴۱ سال گذشته اشاره کرد و پیگیری آن را توسط نهادهای فرهنگی و آموزشی خواستار شد.

در این دیدار تعدادی از آزادگان به ذکر خاطره و همچنین مطالبات خود به خصوص در حوزه فرهنگی و توجه به حفظ ارزش‌های انقلابی و تحقق اوامر مقام معظم رهبری اشاره کردند.

در روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ اولین گروه آزادگان ایرانی پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های رژیم بعثی عراق با ورود به کشور به جمع خانواده‌های خود بازگشتند.

این رویداد ۲ هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و ۲ روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه‌ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت ایران بار دیگر عهدنامه ۱۹۷۵ الجزیره را پذیرفت و به شرایط ایران برای پایان جنگ تسلیم شد و از جمله قول عقب‌نشینی از مرزهای ایران و آزادسازی اسیران ایرانی را داد.

استان یزد ۷۵۱ آزاده دارد.

در هشت سال دفاع مقدس حدود ۴۳ هزار نفر  ار رزمندگان ایران به اسارت دشمن درآمدند که از ۶ ماه تا بیش  از ۱۰ سال دوران اسارت خود را در زندان های رژیم بعثی عراق سپری کردند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha