پاپ فرانسیس خواستار مذاکره برای حل بحران بلاروس شد

تهران – ایرنا – پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار گفت‌وگو برای حل مسائل جاری در بلاروس شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، وی در پیام روز یکشنبه خود که از بالکن اقامتگاهش در میدان سن پیتر ادا می شد، گف: خواستار مذاکره برای پایان دادن به خشونت هستم.

بلاروس در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب الکساندر لوکاشنکو دستخوش ناآرامی است، به طوری که هزاران نفر از آن زمان به بعد به خیابان ها آمدند و خواستار استعفای لوکاشنکو شدند.

فرانسیس همچنین در سخنان خود خواستار رعایت عدالت و حقوق انسانی در بلاروس شد و گفت که اوضاع این کشور را به دقت زیر نظر دارد.

اتحادیه اروپا قصد دارد تحریم هایی را علیه بلاروس در واکنش به سرکوب اعتراض ها در این کشور اعمال کند. در جریان اعتراض های بلاروس دستکم دو معترض کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۰ اقدامات محدود کننده ای علیه بلاروس بکار بسته بود. اما در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و پس از همکاری مقام های بلاروس با این اتحادیه در بحران اوکراین، روابط دو طرف اندکی بهتر شد؛  به ویژه که بلاروس به تحریم روسیه علیه اوکراین نپیوست و در به نتیجه رسیدن گفت وگوهای مینسک ۱ و ۲ همکاری کرد.  

به این ترتیب اتحادیه اروپا کمک‌های اقتصادی و حتی مساعدت برای عضویت در سازمان جهانی اقتصاد را در اختیار این کشور قرار داد. «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید از ۲۰۱۴ تاکنون، بیش از ۱۷۰ میلیون یورو از طرف اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری در اختیار این کشور قرار گرفته است.  

پاپ فرانسیس همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت که برای لبنان و دیگر کشورهایی که با شرایط رنج آوری مواجه هستند، دعا می کند.

لبنان به تازگی صحنه انفجار مرگباری در بندر بیروت بود که براثر آن بیش از ۱۷۲ نفر کشته، ۶ هزار نفر زخمی و ۳۰۰ هزار تن بی خانمان شدند و بخش قابل توجهی از این شهر ویران شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =